Proč z nás bankéři a politikové dělají idioty?

Liberálové se ohánějí mantrou, že stát je špatný podnikatel - a mají pravdu! Bolševik to ostatně prokázal mimo vší pochybnost. Někdy se ovšem stát nechová jako špatný podnikatel, ale rovnou jako idiot, kterého mazaný podnikatel ošulí kdy se mu zlíbí; samozřejmě za účinného korumpování vybraných státníků. Tato dvojka pak okrádá občany způsobem, který by jistě odsoudili i romští funkcionáři někdejšího Občanského fóra.*

Před pár lety byla pod tlakem britská vláda, pečující o veřejné vodovody a kanalizace - objekty prý chátrají a voda uniká, neb se do nich málo investuje. Vodovody i kanalizace se tedy odstátnily a důsledky byly následující: vlastník několikanásobně zvýšil vodné a stočné, a snadno vydělanou miliardu liber reinvestoval! Jenže do hotelů a kabelové televize v zámoří... Britové pak s humorem jim vlastním smutně konstatovali, že v zemi, jejímž symbolem je deštník, jsou místa, kde vůbec neteče voda... K popukání je i tamní  „železniční přehazovaná": když  je třeba do železnic investovat, labouristé dráhy zestátní. Nalijou do nich peníze a konzervativci pak železnice zprivatizují... A tak dokola!

Ovšem míra, se kterou jsou dnes občané okrádáni bankami - za pilné spolupráce politiků - volá do nebe! Jakým právem lijí politikové do bank biliony dolarů, vytažené z kapes daňových poplatníků? A jestliže je stát špatný hospodář (a on opravdu je) - proč odkupuje od bank toxické úvěry, se kterými si nevědí rady profesionálové v bankách! Nebo si někdo myslí, že stát s nimi naloží výhodněji než soukromník?

Jestliže banka potřebuje peníze, a nikdo jiný než stát není ochoten jí je poskytnout, prosím, to se může stát. Ale ať vlády dají bankám ty peníze formou půjčky, kterou banky musí splatit, včetně úroků! V Česku jsme nalili do bank stamiliardy, banky dnes vesele profitují, jejich zisky tečou do zahraničí, a my za nehorázný peníz pijeme Plzeňské, jehož pivovar dostala banka Nomura fakticky grátis! A ještě po nás Nomura žádá další miliardy.

Ale ono to asi nebude tak jednoduché, neb ty krachy bank přinášejí Americe jistou „přidanou hodnotu". Před desítkou let vlastnili v USA pěknou porci nemovitostí prosperující Japonci. I vypukla ve Státech finanční krize a položila japonskou Nippon Credit Bank. S ní se zhroutila i japonská měna a nemovitosti shrábli Amíci za babku. Nyní se patrně hraje podobný poker a oškubána byla Bank of China...

Poslední otázkou je, co se (při tomto trendu zákonitě) stane, až státní dluhy narostou do výše, vlády nebudou schopny splácet ani úroky z půjček. Bude pak Českou republiku vlastnit nějaký pilný bankéř?

-----------------------------------------------------------

* Velitel policie v Praze: „Byli jsme na schůzi ROI... Tamní aktivisté projevili zájem, abychom vzali jejich lidi do řad policie... Ale když jsme jim sdělili podmínky, které musí policista splňovat, byli zklamáni. To by k vám nemohl ani nikdo z našeho předsednictva - říkali... Osobně jsem hovořil také s dr. Ščukou, zda by rómské iniciativy nemohly nějakým způsobem apelovat zejména na mimopražské rodiny, které v našem hlavním městě provádějí tak rozsáhlou trestnou činnost. Řekl, že tito lidé vydělávají taky padesát tisíc korun denně. Mají tedy neobyčejně vysokou životní úroveň, jíž se nebudou chtít vzdát. Snad prý kdybychom pro ně měli něco jiného, stejně lukrativního..." (Policajti a zloději, Lidové noviny 27. dubna 1991).

Autor: František Stočes | pátek 24.4.2009 20:07 | karma článku: 20,55 | přečteno: 2071x