Jak zneškodnit smrtonosné „nálože“ viru SARS-CoV-2

Sotva napadl první sníh a začala invaze nedočkavých lyžařů do hor, byly skiareály zavřeny; nicméně zuřící pandemii to zásadně neovlivnilo. A přesto vyděšený sociální demokrat Hamáček prosadil, že se ani poté na hory jezdit nebude…

Představa, že lyžaři u vleků a na sjezdovce šíří epidemii covid-19 je absurdní až směšná, takže se lyžuje „načerno“. Nicméně hrozba, že by masové lyžování mohlo vést k vážným epidemiologickým následkům přesto existuje; jde ale o úplně jiný, a přitom snadno řešitelný problém…

Epidemie covid-19, jejíž první vlnka zasáhla březen i duben 2020, a po relativním klidu až do září pak v listopadu a v lednu vyvrcholila mohutnými explozemi s téměř 16 000 respektive 19 000 nakažených denně (1), budí dojem, že virus SARS-CoV-2 je sezónní. Přitom SARS-CoV-2 je tak dokonalý, že téměř nemutuje, a není tedy sezónní ani náhodou...

„Vir na vás přeskočí za sekundy, ne za patnáct minut“, varuje imunolog, biochemik a spoluzakladatel expertní apolitické iniciativy Sníh (usilující o zmírnění dopadů pandemie SARS-CoV-2;), profesor patologie Z. Hel (2), Když si takové varování přečte babička v domově důchodců, tak se o ni pokusí mrtvice. Ale kdyby u ní byl shodou okolností jiný profesor, například epidemiolog a vakcinolog J. Beran, tak by jí možná uklidnil: „Ale babičko, podívejte se lépe na toho fešáka! Vždyť on sám chodí v saku, a ne v ochranném plastikovém skafandru…“ 

Profesor J. Beran dále míní, že lidé, „…z rizikových skupin mají velmi omezené kontakty, nejčastěji jsou infikováni rodinnými příslušníky nebo přáteli, kteří jsou s nimi v kontaktu delší dobu…. Pravděpodobně se ale infikují při nechráněném bezrouškovém pobytu s rodinou, který trvá déle než třicet minut…“A připomíná: „Ukázalo se, že nesmírně důležité je vystihnout okamžik zlomu od mírného průběhu k radikálnímu zhoršení během prvního týdne nemoci. Včasná hospitalizace je klíčem k úspěchu…“ (3)

Vedoucí vědeckého oddělení chemie a fyziky aerosolů Akademie věd Vladimír Ždímal navíc tvrdí, že koronavirus se šíří primárně vzduchem a jeho přenos kontaktem přes povrchy je marginální. Extrémní dezinfekce veřejných míst je proto podle něj přehnaná. Význam i obyčejných roušek zdůrazňuje výsledkem experimentu, kdy respondenti řekli jen dvě anglická slova – (stay healthy čili zůstaň zdravý) – přičemž vytvořili v průměru 320 kapének. Když použili látkovou roušku, koncentrace klesla na jednu, dvě nebo tři kapénky. Záchyt byl tudíž více než 99ˇ%. „Když jsme nakažení a nosíme roušku, snížíme riziko, že nakazíme někoho v okolí, stokrát,” zdůrazňuje expert na aerosoly. (4)

Pokud jde o vývoj nemoci, dlouholetý šéf Ústavu molekulární genetiky a profesor imunologie Václav Hořejší uvádí: „Průběh covidu-19 se u lidí dramaticky liší – někdo (možná dokonce většina) si ani nevšimne, že je infikován, jiní zažijí obdobu chřipky a nemoc za několik dní „vyleží“ s horkým čajem a aspirinem, ale u zhruba deseti procent lidí nastane vážný průběh zpravidla vyžadující hospitalizaci. A více než jedno procento z celkového počtu umírá – jsou to především staří a jedinci s chronickými zdravotními problémy.“ (5)

Tento popis ovšem ignoruje jeden významný aspekt, který je příčinou těch nejzávažnějších průběhů onemocnění, a kterým je různá expozice i forma nákazy….

Skočí-li virus člověku na sliznici, třeba nosní nebo v puse či na oční spojivky, pak má imunitní systém dost času s virem bojovat i zvítězit. Někdy i prohraje, a virus se nakonec probojuje až do plic, To jsou ovšem situace, kdy je imunitní systém oslaben; nejčastěji stářím a anebo hazardním chováním nakaženého. Takovéto případy ovšem epidemii nevyvolají… Úplně jiná situace však vznikne v případě, kdy člověk dostane vysokou virovou nálož a přímo do plic!

Prvních 37 nemocných na covid-19 se evidentně nakazilo buď na lyžařských zájezdech v Itálii, anebo jimi byli infikováni až v ČR.  Pozoruhodným se však ukázal hned první pacient, který s lyžováním ani s covidem zamořenou severní Itálií neměl nic společného. (6)  Byl jím 53. letý Robert M., hospitalizovaný 10. března na Bulovce s podezřením na zápal plic, a který poté doslova bojoval o život s covidem-19. Charakteristická je zde okolnost, že se nakazil vlastně v práci – je totiž taxikář… (7)

Vlastně již tento první případ ukázal na největší zdroj těch zdravotně i epidemiologicky nezávažnějších infekcí covidu-19 a současně vysvětluje i sezónnost nemoci navzdory tomu, že SARS-CoV-2. není sezónní. V teplých dnech jezdí automobily i s otevřenými okénky a permanentně větrají, takže virus nemá šanci, Naproti tomu v chladném období vzniká v nevětraných autech tak silná virová nálož, že stačí, aby z 5 pasažérů byl jeden infekční, a do 20 minut spolehlivě i závažně nakazí všechny zbývající!  

Takže pane ministře Hamáčku, na sjezdovkách a u vleků se covidem-19 nakazí možná sociální demokraté, ale ti ostatní onemocní nejčastěji proto, že cestovali v autech bez respirátorů a nevětrali…

ZDROJE:

(1) Statistiky onemocnění covid-19

https://www.idnes.cz/koronavirus/statistiky

(2) Vir na vás přeskočí za sekundy, ne za patnáct minut, varuje imunolog Hel

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/zdenek-hel-iniciativa-snih-koronavirus-covid-mutace-ockovani-vakcina.A210120_162105_domaci_vov

(3) Epidemiolog Jiří Beran: Kdo prodělal covid, nemusí se očkovat

https://www.denik.cz/z_domova/epidemiolog-jiri-beran-rozhovor-20201218.html

(4) Přenos viru přes povrch je minimální, šíří se hlavně vzduchem, říká vědec

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/vladimir-zdimal-aerosol-povrchy-koronavirus-covid-19-rozstrel.A210128_172209_domaci_vov

(5) Koronavirová pandemie vyvolává nové otázky. Vakcinace by měla pomoci

https://ceskapozice.lidovky.cz/tema/koronavirova-pandemie-vyvolava-nove-otazky-vakcinace-by-mela-pomoci.A210130_000053_pozice-tema_lube

(6) Ztráta kontroly nad koronavirem? Taxikář je zlomový případ, řekl Prymula

https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/koronavirus-cesko-taxikar-komunita-prymula-sireni-infekce-karantena.A200309_230610_domaci_remy

(7) Vedle za plentou umíral muž s covidem, děti se s ním loučily. Taxikář v slzách o strachu a následcích

https://www.blesk.cz/clanek/zpravy-koronavirus/657984/vedle-za-plentou-umiral-muz-s-covidem-deti-se-s-nim-loucily-taxikar-v-slzach-o-strachu-a-nasledcich.html

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: František Stočes | úterý 2.2.2021 16:05 | karma článku: 18,90 | přečteno: 932x