Gastronomie á la TTIP

Obchodní dohoda mezi EU a USA TTIP by mohla přinést v oblasti stravování nebývalé novinky, nad kterými zaplesá nejeden gurmán.

Je libo chlórované kuře nebo hormony napumpované hovězí? Tak to se můžete těšit na brzké hody. Pokud jste fajnšmekři a potrpíte si na výjimečné speciality, dočkáte se revoluční změny v oblasti gastronomie.

Je nepochopitelné, jak dlouho jsme si my Evropané mohli upírat různé delikatesy, které ve Spojených státech vychutnávají labužníci léta.

Upozornila na to i světově známá britská kuchařská celebrita, par excellence, Jamie Oliver v článku na webu MailOnline. Najdeme tam i exklusivní výčet specialit, které by mohly obohatit evropskou kuchyni, pokud budou posvěceny ve výše zmiňované obchodní dohodě TTIP.

Není pochyb, že by to mohla být gurmánská slast. Zde možno posoudit:

Hovězí maso s růstovými hormony

Většina amerického hovězího dobytka se krmí syntetickými růstovými hormony pro posílení svalů. Hovězí maso z těchto zvířat bylo v Evropě, včetně Británie, zakázáno v roce 1989 v důsledku obav, že u lidí hrozí riziko rakoviny především karcinom prsu.

Mléko se somatotropinem

Krávám v USA je běžně podáván syntetický hormon somatotropin, který dramaticky zvyšuje produkci mléka. Zvýšená hladina hormonu se výsledku objevuje i v mléce. Mléko a mléčné výrobky z USA byly zakázány ve Velké Británii a Evropě v roce 2000 z důvodu obav z rizika rakoviny pro člověka a důkazů o poškození krav.

Kuřecí na chlóru

Zemědělci v USA mohou krmit kuřata antibiotiky pro urychlení růstu. Tato praxe byla zakázána v Británii a Evropě v roce 2006 v důsledku obav, že vede ke vzniku nebezpečných nákaz, jako jsou campylobacterie a salmonela. Producenti v USA, aby bakterie zabili, jatečně upravená těla kuřat myjí v chloru a vodném roztoku. To bylo zakázáno v Británii a Evropě v roce 1990 z obavy z rizika rakoviny.

Cereálie, sladkosti a nápoje pro děti s „hyperaktivními Éčky“

V USA neexistují žádné kontroly přísad, používaných ve zpracování potravin, včetně snídaňových cereálií. Ve Velké Británii byla umělá barviva (Tartrazin (E102); Chinolinová žluť (E104); Žluť (E110); Karmoisin (E122); Ponceau 4R (E124); Allura červená (E129)) odstraněna prakticky ze všech potravin včetně sladkostí a nápojů zaměřených na děti. To je založeno na obavách (Food Standards Agency), které jsou spojeny s hyperaktivitou a změnami v chování.

Kukuřice s atrazinem

 82 pesticidů, které jsou zakázány ve Velké Británii a Evropě, je povoleno používat na farmách v USA. Patří mezi ně i atrazin zakázaný v EU v roce 2003, protože byly předloženy důkazy kontaminace vodních zdrojů tímto pesticidem, který může narušit hormonální systém člověka. Pesticid je v USA stále intenzivně využíván při pěstování kukuřice, cukrové třtiny a mnoha dalších plodin. USA také umožňují použití neonikotinoidů. Dva z nich byly v Evropě zakázány, protože škodí včelám.

Sója a obilí na způsob GM

Mnoho geneticky modifikovaných plodin jako je sója nebo obilí a kukuřice se pěstují v USA v průmyslovém měřítku a objevují se v tisících zpracovaných potravin - od svačiny, rychlého občerstvení a snídaňových cereálií až po jedlé oleje a čokolády. Tyto plodiny nebyly podrobeny přísnějšímu posouzení bezpečnosti, které platí ve Velké Británii a Evropě.

Tak tedy výjimečnou dobrou chuť všem labužníkům, gurmánům a fajnšmekrům.

 

-----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Proti gustu žádný dišputát. Pokud by ale přece jenom někdo nesouhlasil se zaváděním výše zmíněných gastronomických specialit na evropský trh, může to podpořit ZDE, tak jako to udělalo již více než 1500000 lidí.

 

Je doložitelné, že absolutně nejvíce lobbovaly při přípravách dohody TTIP světové potravinové a zemědělské giganty a těm jde především o zisk. Nám jde o zdraví. Jak to ti evropští a američtí vyjednavači „sladí“, je mi záhadou. Myslím, že zde nejde dojít ke kompromisu. Pokud budeme ustupovat v oblasti ochrany našeho zdraví, mohou  se z nás jednou stát GM lidé

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Ladislav Štítkovec | neděle 8.3.2015 13:13 | karma článku: 20,16 | přečteno: 517x