Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Živím se triatlonem a žiji si tak svůj sen, říká nejlepší český Ironman Vabroušek

Ironman je nejdelší triatlonovou disciplínou, které v České republice už řadu let kraluje jediný muž. Petru Vabrouškovi bude letos čtyřicet čtyři a v soutěžích už dvě dekády nepřestává triumfovat.
Vabroušek zdolává i ty nejextrémnější sporty.

eský špičkový atlet je dost možná první člověk planety, který zvítězil na Antarktickém ultramaratonu a zároveň drží prvenství v i maratonu na Severním pólu. V posledních letech se k němu na závodech přidává také syn Filip. 

Zlín - Téměř čtyři kilometry plavání, sto osmdesát kilometrů jízdy na kole a jeden maraton, to vše zahrnuje nejdelší varianta triatlonu Ironman. Česká triatlonová legenda Petr Vabroušek zvládá i sedm maratonů na sedmi kontinentech v jednom týdnu. Na vrcholu se drží už téměř dvacet let a vládne českým podnikům Ironman.

Co vás po mnoha letech závodění stále žene ke zdolávání triatlonů, běhů v extrémních podmínkách nebo maratonů?

Stále mě to baví a naplňuje. Mám rád samotnou přípravu a řešení logistických problémů spojených se závody. Užívám si atmosféru, která kolem těchto akcí i přímo při nich panuje. Mění se trati, podmínky i soupeři. Pokaždé je to jiný zážitek.

Jste velmi úspěšný profesionální triatlet.  Znamená to, že se svým sportem uživíte?

Ano. Uživím sebe i svou rodinu. Nepřišlo to okamžitě, ale zpočátku hodně pomohly peněžní odměny ze závodů v zahraničí a postupně úzká oboustranná spolupráce s mými dlouholetými partnery.

Českému Ironmanovi Vabroušek kraluje už téměř dvacet let.

Jaké úrovně člověk musí dosahovat a jak často musí závodit, aby se podobnou činností uživil?

Pokud chce kdokoli uvažovat o profesionální kariéře v triatlonu, musí být úspěšný na mezinárodní scéně. Ať už jde o světový pohár v krátkém triatlonu nebo seriály dlouhých tratí Ironman a Challenge. Určitě se neuživí pouze tím, že bude vyhrávat závody v České republice. K tomu musí být velmi zajímavý pro fanoušky a v souvislosti s tím pro média a sponzory. To vše se vytváří řadu let, po kterou špičková forma a výsledky musí vydržet. Určitě to není lehké.

Musí mít člověk talent od přírody, aby byl úspěšný nebo se dá na tu nejvyšší úroveň dostat jen pomocí tréninku?

Asi to chce trošku obojího. Já sám jsem nikdy na žádný pohyb ani sport talentem neoplýval. Asi proto jsem skončil u extrémních vytrvalostních závodů. U těch je podíl dlouholetého systematického tréninku asi největší a vliv talentu relativně malý.

Vaší královskou disciplínou je Ironman, tedy nejdelší varianta triatlonu. Jak dlouho regenerujete po tak náročném závodě?

Ještě asi před pěti lety jsem mohl jezdit na Ironmana každý víkend a nebyl to problém. Za tři dny jsem byl opět ve formě. Po čtyřicítce už regenerace tak rychlá není a dostávám se někam k pěti až šesti dnům odpočinku. I tak se stále dají stíhat dva až tři dlouhé závody v následujících víkendech. Nezbývá u toho sice žádný čas na trénink, ale to beru s ohledem na svou rodinu a děti spíše pozitivně.

Co byste doporučil lidem, kteří by se chtěli pustit do závodů Ironman, ale nemají s ním ještě žádnou zkušenost?

Určitě nezačínat hned se vzdálenostmi Ironmana. To by byla sebevražda. Vyzkoušejte si nejdříve krátké běžecké, cyklistické a plavecké závody. Později krátké triatlony a začněte pozvolna prodlužovat distance. Nejprve v tréninku a až poté v závodech.

Na konci ledna jste skončil druhý v závodě World Marathon Challenge, ve kterém účastníci zdolávají sedm maratonů na sedmi kontinentech v sedmi dnech. Co pro vás bylo v tomto závodě nejtěžší?

Kombinace všech faktorů. Jak na tři sta závodních kilometrů v sedmi dnech natrénovat, jak se vyrovnat se změnami klimatu od -34°C do +34°C, se změnami časových pásem, kritickým nedostatkem spánku, chybějící regenerací. Právě náročnost toho, jak vše skloubit dohromady mě na tom lákala nejvíce.

Máte za sebou bohatou kariéru. Mimo Ironmana na Havaji jste pokořil třeba ultramaraton na Antarktidě a maraton v Arktidě. Jakého úspěchu si ceníte nejvíce?

Žádný takový žebříček nemám. Každé vítězství vždy potěšilo. A někdy i umístění za stupněm nejvyšším, pokud jsem v přípravě i na trati nechal vše, co bylo v mých silách. Rád vzpomínám na první vyhraný Ironman v Kapském Městě, první vítězství v sérii Challenge v Londýně nebo všechna vítězství na Antarktidě a Severním pólu. Těžko bych vybíral jedinou událost.

Na některých závodech mohou lidé spolu s vámi vidět i syna Filipa, kterému je letos osmnáct let. Je pro něj vaše role mentorská, nebo se navzájem „hecujete“?

Především je skvělé, že spolu můžeme trénovat i závodit. Navíc jsme teď ve fázi, kdy Filip je o něco rychlejší v závodech do deseti kilometrů a já zase v těch delších. Takže se navzájem také skvěle hecujeme a pro letošek máme zatím vzájemné skóre čtyři ke třem pro Filipa. Syn v tréninku nic neošidí a brzy mu nebudu stačit ani na maratonu.

V médiích se neustále dočítáme o fotbalových či hokejových senzacích. Nemrzí vás někdy, že lidé, kteří zdolávají desítky kilometrů během pár hodin, zůstávají v tomto směru více opomenuti?

To je rozdíl mezi populárním kolektivním sportem, který mohou lidé rozebírat při přímých přenosech a na stadionu. Individuální vytrvalostní závody jsou v tomto směru méně viditelné. Musíte to dělat, protože to máte rádi, ne kvůli zájmu médií. Ale občas si nás všimnou i ti novináři.

Co plánujete do budoucna?

Přes léto to budou hlavně triatlony od těch tréninkových na krátké distance, přes poloviční Ironmany až k těm klasickým. První nová velká výzva mě čeká v únoru příštího roku při Ultramanu na Floridě, odkud bych se rád kvalifikoval na Mistrovství světa Ultraman na Havaji. Na mistrovstí bude deset kilometrů plavání a 176 kilometrů na kole první den, 276 kilometrů kola druhý den a 84,5 kilometrů běhu třetí den. Při závodě tak obeplavu, objedu a oběhnu Big Island na Havaji.

Dalo by se říct, že žijete svůj sen?

Rozhodně ano!

 

Třiačtyřicetiletý Petr Vabroušek začínal nejprve v deseti letech veslováním. Před třiadvaceti lety se začal zajímat o triatlon. Postupem času se vypracoval až na závodníka nejdelších tratí. V posledních dvaceti letech nemá v České Republice na podnicích Ironman konkurenci. Mezi jeho největší úspěchy patří vítězství na North Pole Marathon z roku 2015, vítězství v ultramaratonu na Antarktidě a nedávné druhé místo z World Marathon Challenge. 

?Jan Navrátil 

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 23.5.2017 15:45 | karma článku: 17,45 | přečteno: 289x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Mesto kvôli situácii na Ukrajine obnovuje kryt Denis

Kryt Denis v centre Brna malo turistické informačné centrum otvoriť pre turistov. Mesto sa ale rozhodlo si ho vziať späť do svojej správy. Je v ňom studňa s vodou, dieselový generátor a vzduchotechnika.

28.3.2022 v 11:26 | Karma: 8,55 | Přečteno: 95x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská střelnice poskytuje Ukrajincům výcvik zdarma

V brněnských Řečkovicích nabízí střelnice CS Solutions Brno Ukrajincům žijícím v Česku takticko-střelecký výcvik. Tříhodinový kurz jim má především pomoct osvojit si základy střelby z útočné zbraně v případě povolání na bojiště.

28.3.2022 v 10:24 | Karma: 11,00 | Přečteno: 176x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Modro-žlutá srdce na Křence. Studenti vybrali téměř 35 tisíc korun

Pomoc Ukrajincům hýbe společností. K založení sbírky se rozhodli i studenti na brněnském Gymnáziu Křenová. Jejich spolužáci a pracovníci školy si poté nakoupili odznáčky a další předměty v ukrajinských barvách za skoro 35 tisíc ko

19.3.2022 v 10:11 | Karma: 10,58 | Přečteno: 128x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Myslela jsem si, že má bolest je normální, říká pacientka s endometriózou

Endometriózou trpí jedna z deseti žen, přesto o ní veřejnost není dostatečně informovaná. Zakladatelé ENDO Talks cz se snaží výstavou na Moravském náměstí #ŽÍTENDO aneb „Proč mě nikdo neslyší?“ na nemoc upozornit.

18.3.2022 v 15:29 | Karma: 13,52 | Přečteno: 467x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Nechci, aby lidé na mé tváři viděli vlajku, říká ruská studentka

Události posledních dnů způsobily, že se mnoho Rusů, žijících v Česku, setkalo s vlnou tvrdé diskriminace, a to i v případě, že stojí názorově na straně Ukrajiny.

8.3.2022 v 18:12 | Karma: 15,53 | Přečteno: 467x | Diskuse| Společnost
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Kandidát na ministra za TOP 09 Tuleja vedl univerzitu, dohlíží i na OKD

30. dubna 2024  10:24

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát Pavel Tuleja, který ve vládě nahradí Helenu...

Rusové při smrtícím útoku na Oděsu zničili i „zámek Harryho Pottera“

30. dubna 2024  10:15

Sledujeme online Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinskou Oděsu, jeden ze 32 zraněných...

Předsednictvo TOP 09 podpořilo Tuleju. Pozice ve vládě ho zajímá

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  10:15

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

ANALÝZA: Cesta na Západ. Jak se Česko proměnilo za dvacet let v Evropské unii

30. dubna 2024

Premium Česká republika ve středu oslaví 20 let členství v Evropské unii. Na začátku při vstupu panovala...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com