Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Nechci, aby lidé na mé tváři viděli vlajku, říká ruská studentka

Události posledních dnů způsobily, že se mnoho Rusů, žijících v Česku, setkalo s vlnou tvrdé diskriminace, a to i v případě, že stojí názorově na straně Ukrajiny.

Studovat v Česku se rozhodla jednadvacetiletá N. původem z jihu Ruska před dvěma lety. Důvodem, hlásit se na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, bylo přesvědčení, že je ruská mentalita v mnohých aspektech podobná té české. „Chtěla jsem si vyzkoušet žít v zemi, kde je více svobody a možností,“ popisuje své rozhodnutí, které bylo podmíněno i profesně.

Na akademii je ruská komunita poměrně rozšířená. „Můj profesor hlavního oboru z Běloruska učil právě na JAMU, takže jsem věděla, že se nemusím bát jazykové bariéry, která se zdála být ze začátku opravdu velká,“ vysvětluje dnes už jen s lehkým přízvukem.

V současnosti se studiu na Hudební fakultě JAMU věnuje 14 studentů z Ruska a přibližně dvě desítky dalších pak z Běloruska nebo Ukrajiny. N. žije v Česku druhým rokem na kartičku dlouhodobého pobytu a vízum jí bylo, i přes události posledních dnů, prodlouženo do konce akademického roku.

Článek Když hudba nezná hranic. Projekt JAMU zapojil studenty z osmi zemí

Politika studentku dosud příliš nezajímala a sama se nazývá pacifistkou, která chce jen to, aby lidé mohli v poklidu žít a vzájemně spolupracovat. „Kolem nás se válčí hodně, ať už se bavíme o Sýrii nebo Palestině. Válka je pro mě naprosto nepochopitelná věc a nikdo za to nemůže. Ani obyčejní lidé z Ukrajiny, ani z Ruska. Ti nemají tušení, proč agrese vlastně začala, nebo proč pokračuje,“ popisuje.

S otázkami, proč ruský národ nesvrhne Putina a situaci nezmění, se setkává N. často. „Máme jiné podmínky. Jsme federace a i kdybychom opravdu chtěli bojovat, systém nebude na naší straně. Nebude to fungovat jako v Evropě,“ vysvětluje aktuální situaci, kterou osobně odsuzuje. Nikoliv však veřejně. Ruským občanům hrozí za použití slov jako válka nebo podpora Ukrajině až 25 let vězení.

N. pokládá za důležité, být v těchto dnech s těmi, kteří zastávají stejný názor. Výraznějšími projevy nesouhlasu nechce zbytečně vystavovat riziku sebe, ani rodinu v Rusku. Ta žije asi 150 kilometrů od hranic s Doněckou republikou. „Nechtějí slyšet o tom, co je Evropa, jak se v ní žije. Neví, co to je svoboda myšlenky nebo slova. Je zbytečné se s nimi bavit. Vadí mi, že jim to nemůžu vysvětlit, nemůžu se za nimi dostat, ani s nimi jinak komunikovat,“ doplňuje studentka. Veškerou konverzaci s rodinou je nucena silně filtrovat a na řadu přichází obavy, zdali rozdílnost v politickém myšlení neovlivní jejich vztahy.

Silnou politickou propagandu vnímá N. jako stín, který se nad zemí odjakživa vznášel. Stejně jako v minulosti zamezuje i dnes možnostem poskytnout tak obrovskému počtu obyvatel relevantní informace. „Musíme držet spolu, Putin dělá všechno pro nás, jsme silný národ, všechno vydržíme,“ takových výroků jsou podle N. všechna ruská média plná a zprávy z Evropy se ruským občanům skoro nedostávají.

Odstřižení Ruska od informačních zdrojů v rámci sankcí podle ní způsobí, že se stane Rusko ještě více oddělenou zemí, která nebude vědět nic o dění ve světě. Takové omezení informačního toku považuje za kontraproduktivní, obzvláště s pohledem na výrazný patriotismus Rusů.

„V mém životě se sankce projeví nejspíš tak, že se nebudu moct dostat do  hodně měst a míst, kam bych se vydat chtěla, protože opozice proti ruskému lidu je silná a všudypřítomná,“ zhodnocuje podmínky vyhlášené pro Rusy žijící v zahraničí. Je smířená s tím, že bude muset odsuzování všeho, co má spojitost s Ruskem, nějakou dobu čelit. „Vznikne pravděpodobně taková bublina, ve které budeme všichni,“ konstatuje.

S diskriminací se studentka v posledních dnech setkávala často. „Několikrát jsem zažila, že někdo chtěl, abych se vrátila zpátky do Ruska za Putinem, nebo dokonce zemřela,“ popisuje agresivní chování. Uklidňuje ji vědomí, že má v okolí pořád hodně racionálně smýšlejících lidí, kteří si uvědomují, že za situaci, ona, ani nikdo z jejích ruských přátel, nemůže. „Chápu že můj národ udělal něco hrozného a pro naši generaci je to navíc první takový zážitek. Lidi v mém okolí to ale táhne i tím dobrým směrem. Mnozí říkají, že jsou nám k dispozici a nemusíme se bát,“ uzavírá.

Autor: Stisk Studentský deník | úterý 8.3.2022 18:12 | karma článku: 15,53 | přečteno: 467x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,09 | Přečteno: 252x | Diskuse| Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 8,62 | Přečteno: 165x | Diskuse| Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,29 | Přečteno: 133x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 8,79 | Přečteno: 142x | Diskuse| Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,42 | Přečteno: 186x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Policie v pohotovosti kvůli hrozbě terorismu. Zadržela podezřelého cizince

8. června 2024  23:01,  aktualizováno  9.6 12:41

Policie dopadla cizince podezřelého ze zvlášť závažného zločinu, po kterém vyhlásila pátrání v...

V Turecku zemřela česká zpěvačka Victoria. Zavraždil ji její vlastní manžel

14. června 2024  8:59,  aktualizováno  11:23

Česká zpěvačka Victoria byla zavražděna v Ankaře. Podle tureckého portálu Hürriyet ji zabil její...

„Ukrajinská sebevražda“. Intriky v Kyjevě čím dál víc frustrují Západ

11. června 2024  19:21

Kádrové změny nezmítají jen ruským ministerstvem obrany, rostoucí pozornost vzbuzují i rošády v...

Dar pro Ukrajinu prostřednictvím Čechů vyvolal na Tchaj-wanu bouři

10. června 2024

Premium Dar, který má pomoci Ukrajině s obnovou tamního zdravotnictví, způsobil na Tchaj-wanu politický...

Volby vyhrálo ANO před SPOLU. Stačilo! i Přísaha mají dvě křesla, propadli Piráti

9. června 2024  20:29,  aktualizováno  10.6

Volby do Evropského parlamentu vyhrálo v Česku hnutí ANO. Od voličů získalo 26,14 procenta hlasů,...

Pomalý návrat žen do práce po dětech? Je čas více zapojit otce, říkají experti

16. června 2024  20:20

Česko patří mezi země s nejpomalejším návratem rodičů po rodičovské do práce v celé Evropské unii....

Dělníci se zasekli v tubusu elektrárny. Ven je dostali až hasiči

16. června 2024  20:12

Hasiči v neděli několik hodin zachraňovali čtyři dělníky z převráceného vozíku v tubusu...

Rusku může globální oteplení pomoci, proto šíří klimatické lži, říká sociolog

16. června 2024

Premium Globální oteplování není. Za klimatickou krizi nemůže člověk, ale mimozemšťané. Jde o světové a...

VIDEO: Policisté šokovali Brity, autem úmyslně srazili krávu. Řešil to i ministr

16. června 2024  19:11

Britskou veřejnost šokovaly záznamy z páteční noci, kdy policisté na předměstí Londýna naháněli...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com