Nechci, aby lidé na mé tváři viděli vlajku, říká ruská studentka
Studovat v Česku se rozhodla jednadvacetiletá N. původem z jihu Ruska před dvěma lety. Důvodem, hlásit se na Janáčkovu akademii múzických umění v Brně, bylo přesvědčení, že je ruská mentalita v mnohých aspektech podobná té české. „Chtěla jsem si vyzkoušet žít v zemi, kde je více svobody a možností,“ popisuje své rozhodnutí, které bylo podmíněno i profesně.
Na akademii je ruská komunita poměrně rozšířená. „Můj profesor hlavního oboru z Běloruska učil právě na JAMU, takže jsem věděla, že se nemusím bát jazykové bariéry, která se zdála být ze začátku opravdu velká,“ vysvětluje dnes už jen s lehkým přízvukem.
V současnosti se studiu na Hudební fakultě JAMU věnuje 14 studentů z Ruska a přibližně dvě desítky dalších pak z Běloruska nebo Ukrajiny. N. žije v Česku druhým rokem na kartičku dlouhodobého pobytu a vízum jí bylo, i přes události posledních dnů, prodlouženo do konce akademického roku.
Článek Když hudba nezná hranic. Projekt JAMU zapojil studenty z osmi zemí
Politika studentku dosud příliš nezajímala a sama se nazývá pacifistkou, která chce jen to, aby lidé mohli v poklidu žít a vzájemně spolupracovat. „Kolem nás se válčí hodně, ať už se bavíme o Sýrii nebo Palestině. Válka je pro mě naprosto nepochopitelná věc a nikdo za to nemůže. Ani obyčejní lidé z Ukrajiny, ani z Ruska. Ti nemají tušení, proč agrese vlastně začala, nebo proč pokračuje,“ popisuje.
S otázkami, proč ruský národ nesvrhne Putina a situaci nezmění, se setkává N. často. „Máme jiné podmínky. Jsme federace a i kdybychom opravdu chtěli bojovat, systém nebude na naší straně. Nebude to fungovat jako v Evropě,“ vysvětluje aktuální situaci, kterou osobně odsuzuje. Nikoliv však veřejně. Ruským občanům hrozí za použití slov jako válka nebo podpora Ukrajině až 25 let vězení.
N. pokládá za důležité, být v těchto dnech s těmi, kteří zastávají stejný názor. Výraznějšími projevy nesouhlasu nechce zbytečně vystavovat riziku sebe, ani rodinu v Rusku. Ta žije asi 150 kilometrů od hranic s Doněckou republikou. „Nechtějí slyšet o tom, co je Evropa, jak se v ní žije. Neví, co to je svoboda myšlenky nebo slova. Je zbytečné se s nimi bavit. Vadí mi, že jim to nemůžu vysvětlit, nemůžu se za nimi dostat, ani s nimi jinak komunikovat,“ doplňuje studentka. Veškerou konverzaci s rodinou je nucena silně filtrovat a na řadu přichází obavy, zdali rozdílnost v politickém myšlení neovlivní jejich vztahy.
Silnou politickou propagandu vnímá N. jako stín, který se nad zemí odjakživa vznášel. Stejně jako v minulosti zamezuje i dnes možnostem poskytnout tak obrovskému počtu obyvatel relevantní informace. „Musíme držet spolu, Putin dělá všechno pro nás, jsme silný národ, všechno vydržíme,“ takových výroků jsou podle N. všechna ruská média plná a zprávy z Evropy se ruským občanům skoro nedostávají.
Odstřižení Ruska od informačních zdrojů v rámci sankcí podle ní způsobí, že se stane Rusko ještě více oddělenou zemí, která nebude vědět nic o dění ve světě. Takové omezení informačního toku považuje za kontraproduktivní, obzvláště s pohledem na výrazný patriotismus Rusů.
„V mém životě se sankce projeví nejspíš tak, že se nebudu moct dostat do hodně měst a míst, kam bych se vydat chtěla, protože opozice proti ruskému lidu je silná a všudypřítomná,“ zhodnocuje podmínky vyhlášené pro Rusy žijící v zahraničí. Je smířená s tím, že bude muset odsuzování všeho, co má spojitost s Ruskem, nějakou dobu čelit. „Vznikne pravděpodobně taková bublina, ve které budeme všichni,“ konstatuje.
S diskriminací se studentka v posledních dnech setkávala často. „Několikrát jsem zažila, že někdo chtěl, abych se vrátila zpátky do Ruska za Putinem, nebo dokonce zemřela,“ popisuje agresivní chování. Uklidňuje ji vědomí, že má v okolí pořád hodně racionálně smýšlejících lidí, kteří si uvědomují, že za situaci, ona, ani nikdo z jejích ruských přátel, nemůže. „Chápu že můj národ udělal něco hrozného a pro naši generaci je to navíc první takový zážitek. Lidi v mém okolí to ale táhne i tím dobrým směrem. Mnozí říkají, že jsou nám k dispozici a nemusíme se bát,“ uzavírá.
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...
Jednání o míru jsou v kritické fázi, řekl Trump. Rubio rovnou naznačil konec
Sledujeme online Americký prezident Donald Trump v pátek naznačil, že USA zastaví mírové rozhovory, pokud Rusko nebo...
Papež František zemřel. Bojoval s nemocemi, bylo mu 88 let
Papež František v pondělí ráno zemřel. „Drazí bratři a sestry, s hlubokým smutkem musím oznámit...
Američané zadrželi na letišti mladé německé turistky. Musely se svléknout
Americká pohraniční stráž zadržela na Havaji dvě mladé německé turistky, protože neměly vybrané...
Poslanci rozhodnou, zda uvolní vládě ruce při zvyšování výdajů na obranu
Poslanci rozhodnou, zda dají vládě v příštích osmi letech možnost zvyšovat výdaje České republiky...
Venuše v novém světle i bájné hrady. Dávné příběhy odhalí Tajemná místa
Jedna připomene objev Věstonické venuše, kterou ukáže v komiksu i jako inspiraci v designu. Další...
Přispívejte na platy kněží, vyzývá věřící církev. I kvůli úbytku lidí v kostelech
Účastníků nedělních bohoslužeb v olomoucké arcidiecézi dlouhodobě ubývá, od 90. let klesla čísla...
Kam se letos vyplatí cestovat? Čechům zlevnily Spojené státy či Austrálie
Letos se vyplatí sbalit kufry na dalekou cestu. Pro výletníky s příjmy v českých korunách totiž ve...

Chystáte výbavičku nebo sháníte hračky? FOR KIDS vám usnadní výběr
Letňanský veletrh, zaměřený na budoucí maminky a rodiny s dětmi, přivítá v půlce dubna oblíbené vystavovatele a zároveň představí zcela nové značky...
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1120x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno