Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Za brigádou do zahraničí dvakrát jinak

Nabídka brigád v mnohých oblastech Česka není moc lákavá, někde je i prakticky nedostupná. Stále více a více studentů se tak poohlíží po příležitosti přivýdělku a nabytí nových zkušeností v zahraničí. Takové rozhodnutí není jednoduché a odcestovat na pár měsíců do cizí země chce i notnou dávku odvahy. Jaké možnosti mají čeští studenti v Británii?

Sběračem jahod ve Skotsku

Petr Krejčí, student VŠE, producent kampaně Kolej roku 2014

 

Jak jste se k brigádě dostal?

Hledal jsem na internetu různé varianty a možnosti práce ve Velké Británii. Zkusil jsem napsat e-mail několika zaměstnavatelům a čekal, kdo mi odpoví.

Co potřebuje člověk umět právě pro tento typ brigády?

Umět ve smyslu znalostí a dovedností asi nic. Angličtina rozhodně překážka není, i když je znalost špatná. Britové obecně mají trpělivost. Pokud se snažíš nějak reagovat na to, co říkají, tak je to v pohodě.

Co práce obnáší?

Konkrétně práce na farmě je dost fyzicky náročná. Po několika týdnech i psychicky, protože začíná být dost jednotvárná. Pro mě bylo asi nejtěžší hodně brzké vstávání a v teplých dnech nesnesitelné horko ve sklenících.

Jak je to s finanční odměnou?

Finanční odměna je lepší, než na jakékoli brigádě v ČR. To je snad jasné. Sběr ovoce je zpravidla placený podle toho, kolik sklidíte. Pokud byste dělal jinou práci, která by byla placena od hodiny, máte jistotu minimální mzdy, která byla loni 6,22 liber. Pokud vím, tak se od letošního roku opět zvedla.

Na co by si případní zájemci měli dát pozor?

Na podvodníky. Ne vždy jde v životě všechno hladce a často se stane, že narazíte na člověka, který nebude jednat férově. V Česku je tato obava více na místě než ve Velké Británii, ale i přesto se tam najdou lidé, se kterými je lepší se nepotkat. Určitě je proto dobré mít plán B, abyste se nemuseli hned vracet zpět domů, když něco nevyjde. Já jsem ho neměl, ale naštěstí nebyl ani třeba.

V čem spatřujete klady a v čem naopak zápory letní práce v zahraničí?

Kladů má práce v zahraničí spoustu. Od lepšího finančního ohodnocení, přes lepší přístup (konkrétně Britů) k lidem i práci, až po zlepšení znalostí jazyka. Nicméně tím největším kladem je určitě jedinečná možnost strávit pár měsíců v jiné kultuře, s jinými lidmi. Díky tomu totiž člověk poznává hlavně sám sebe. Hodně věcí potom vidí trochu globálněji. Největší problém českého národa je podle mě v tom, že je svým myšlením uzavřený v krabici. Pokud jsi nějaký čas (a nemyslím tím týden v Chorvatsku) v zahraničí, začneš myslet „out of the box“. V hodně chvílích to shledávám jako nejlepší zkušenost v životě. Pokud jde o zápory, tak někomu může vadit, že není s rodinou a přáteli poměrně dlouhý čas, ale to jako problém nevidím. Jsou to měsíce, ne roky.

Doporučil byste ji ostatním?

Z předchozí odpovědi zřejmě již vyplynulo, že doporučil. Je to skvělá zkušenost, kterou je neuvěřitelně jednoduché získat a která člověka posune strašně moc dopředu. Nedokážu si představit trávit léto doma, když můžu zažít super léto téměř kdekoli na světě.

Co nějaká veselá historka z pobytu?

Je jich hodně. Ale moje nejoblíbenější je asi historka z jednoho srpnového rána. Úvodem musím zmínit, že jsme bydleli v karavanu. Probudil jsem se asi ve čytři a chystal se do práce. Najednou jeden spolubydlící přišel za námi. Se zděšením v očích nám u snídaně oznámil, že voda v záchodě stoupá a nezastavuje se to. Pochopitelně jsme se rychle šli podívat. Začínalo to být děsivé, tak jsme přemýšleli, co dělat. Voda byla asi pět centimetrů od hrany mísy. Rozhrnuli jsme závěsy a viděli, jak sousedům, kteří měli karavan o 10 centimetrů níž, tekl obsah mísy ze dveří ven. Naštěstí byl majitel vedlejšího karavanu duchapřítomný a přerušil odpadní trubku. Voda klesla. Zápach u sousedů však zůstal několik dní.

Au Pair v Anglii

Marie Fuksová, studentka Mendelovy univerzity

 

Jak jste se k brigádě dostala?

Po ukončení střední školy, jsem se nedostala do Prahy, a i když jsem se dostala do Brna, moc se mi tam nechtělo. Rozhodla jsem se proto, že pojedu do ciziny jako au-pair. Podala jsem si žádost do Student agency, ale když se mi po dvou měsících neozvali, našla jsem jednu internetovou stránku a zaregistrovala se na ní. Asi do týdne se mi ozvala jedna rodina, chvíli jsme si psali a já se rozhodla, že pojedu právě k nim do Birminghamu. Dostala jsem na starosti dvě děti, osmiletého Leona a tříletou Aimee.

Co je potřeba umět pro práci s dětmi v cizině?

Myslím, že k tomuto typu brigády musí mít člověk trošku cit k dětem, umět si hrát, hlavní je asi trpělivost. Neříkám, že právě tyto vlastnosti mám, ale rozhodně jsem se spoustu věcí naučila. Celkově mi děti v Anglii připadají rozmazlenější než u nás. Děti jsou v Anglii chráněny tamními zákony. Stačí jedna facka a rodiče mají velké problémy.

Jaká byla vaše pracovní náplň?

Práce obnášela každodenní zodpovědnost za děti. Nemůžete prostě zůstat ráno v posteli, když se vám nechce vstávat. Musíte jim vařit, uklízet, žehlit, doprovodit je a vyzvednout ze školy, hrát si s nimi, něčemu novému je přiučit, ale také je trošku vychovat, protože s nimi trávíte více času než rodiče. Je to smutné, když vám tříleté dítě, které hlídáte, začne říkat mami.

Jak je to s finanční odměnou?

Záleží na rodině, do jaké se dostanete. Moje finanční odměna nebyla nízká, pokryje to náklady za cestu, pojištění, při troše snahy vám dokonce i něco zbyde.

Na co by si zájemci měli dát pozor?

Já jsem byla se vším spokojená, ale rozhodně je potřeba dát si pozor na výběr rodiny.

V čem spatřujete klady a v čem naopak zápory letní práce v zahraničí?

Rozhodně je to zkušenost, která mi obohatila život. Člověk se něčemu novému přiučí. Pomohlo mi to i s angličtinou, sice ne v gramatice, ale spíš jsem se rozmluvila. Taky už vím, jak bych chtěla jednou vychovávat svoje děti, protože výchova v Anglii je hodně špatná. A jak říkali naši rodiče, škoda každé rány, která padne vedle. Mezi hlavní zápory bych uvedla to, že jsem byla celých 20 let doma, najednou jsem na půl roku vyrazila do neznáma, kde jsem nikoho neznala. Docela se mi stýskalo. Další nevýhodou je i rozdílná kultura, máme jiné zvyky, které se občas nedají sloučit s těmi Anglickými. Rozhodně bych ale tuto brigádu doporučila, je to zkušenost k nezaplacení.

A co nějaká veselá historka z pobytu?

Jednou se mi stalo, že jsem usnula při cestě autobusem, a zastavila v konečné stanici. Nebyl to příjemný pocit, že sem se ztratila v druhém největším městě v Anglii, nakonec mi řidič pomohl a já se v pořádku dostala domů.

 

Ondřej Kašpárek

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 6.4.2014 12:55 | karma článku: 12,54 | přečteno: 121x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Rozhovor: Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi

Když se jednadvacetiletý student Masarykovy univerzity Juraj Foltín dozvěděl, že může jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice, ani chvíli neváhal a s dalšími čtyřmi spolužáky vyrazil.

13.4.2022 v 23:36 | Karma: 19,80 | Přečteno: 546x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Písemné maturitní práce se po třech letech vrací. Nyní v režii škol

Poprvé od koronavirové pandemie jsou součástí jarního termínu zkoušky dospělosti i písemné práce. Na rozdíl od minulých let ale nejsou součástí společné státní části. O jejich podobě si tak každá škola rozhoduje sama.

13.4.2022 v 22:00 | Karma: 9,65 | Přečteno: 197x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce Arnoldovy vily odkrývá její historii. Nově tu vznikne kulturní centrum

V průběhu oprav Arnoldovy vily našli dělníci cenné věci, díky kterým se odkrývá příběh toho, jak se ve vile dříve žilo. Nově tu vznikne multifunkční sál, kavárna nebo Centrum dialogu. Opravy vyjdou na bezmála 150 milionů korun.

10.4.2022 v 19:51 | Karma: 11,11 | Přečteno: 260x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská dětská nemocnice otevřela ambulanci pro ukrajinské děti

V brněnských Černých Polích Fakultní nemocnice Brno otevřela novou ambulanci pro ukrajinské děti. Ordinace má pomoct ulevit praktickým pediatrům především s administrativní činností.

7.4.2022 v 21:54 | Karma: 9,13 | Přečteno: 231x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Návrat branné výchovy? Jen moderně a pod jiným názvem

Předmět branná výchova zmizel ze školních osnov před třiceti lety. Někteří poslanci ho ale zvažují znovu zavést.

30.3.2022 v 19:08 | Karma: 10,11 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

NATO by Rusy porazilo, Putin má jedinou naději, řekl polský ministr zahraničí

26. dubna 2024  12:04

Rusko by se mělo bát Severoatlantické aliance, protože ho v případě střetu s ní čeká „nevyhnutelná...

Dvacet let dotací z EU. Přinesly zločiny, ale i vlaky, techniku a splavné řeky

2. května 2024

Premium Lázně, které nevznikly a je z nich night club nebo zdvihací most, který se nikdy nezdvihl. Česko...

Rus má imperialistické myšlenky. Ukrajinou nekončí, říká velitel v Donbasu

2. května 2024

Premium Doněcká oblast (od zpravodajů iDNES.cz) Vymlácená okna, ale i celé domy srovnané se zemí. Tak vypadá Doněck a celý průmyslový Donbas....

Zelenskyj odvolal šéfa kybernetické špionáže kvůli skandálu s bytem manželky

1. května 2024  22:26

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj odvolal šéfa kybernetického oddělení tajné služby SBU...

V Břeclavi na chlapce spadla branka, na následky zranění zemřel

1. května 2024

V Břeclavi ve středu v podvečer po úrazu na hřišti zemřel dvanáctiletý chlapec. Policie okolnosti...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com