Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

V brněnské mešitě pohostí návštěvníky i čajem

Žádná stavba v Brně nerozpoutala tak vášnivé debaty jako mešita v Brně. Jak ale vypadá, ví jen málokdo. Do mešity se přitom může podívat každý.

Brno - Na první pohled působí bílá budova nenápadně. Je vmáčknutá mezi bytovky a ze silnice není skoro vidět. Při bližším pohledu na světlou fasádu si kolemjdoucí může všimnout nesrozumitelného nápisu. Tohle je brněnská mešita. Poněkud kontroverzní budova, jejíž stavba rozdělila Brňany na dva nesmiřitelné tábory.

Dveře jsou pootevřené. V mešitě už na nás čekají, protože jsme si návštěvu domluvili předem. Každý návštěvník i praktikující muslim se hned za dveřmi musí vyzout a boty nechat v polici ve vstupní chodbě. Nesměle zaťukám na kancelář. „Dobrý den, posílala jsem e-mail, že bychom se s kamarády chtěli podívat do mešity,“ spustím hned. Sympatický mohutný muž arabského původu nás s úsměvem vítá a zve do kanceláře. „Asi vám nejdřív ukážu mešitu, pak si sedneme a můžete se mě zeptat na to, co vás bude zajímat,“ navrhuje se silným arabským přízvukem Jalal Atassi, náš průvodce a zároveň místopředseda Islámské nadace v Brně.

Nejprve procházíme kolem umývárny, kde si muslimové před modlitbou myjí nohy, a vstupujeme do maličké místnosti. „Tohle je učebna, kde se lidé učí arabsky, nebo čtou Korán,“ dostává se nám vysvětlení. V učebně je jen pár světlých lavic se židlemi, bílá tabule a několik fotografií zobrazujících především Ka´bu, nejposvátnější muslimské místo.

Dalšími dveřmi vstupujeme do modlitebny. Místnost je překvapivě malá, přesto se v ní při pátečních modlitbách schází až sto padesát muslimů. Červený koberec, který zakrývá celou podlahu, je měkký a příjemný na bosé nohy. Atassi vysvětluje, k čemu který nábytek slouží, ukazuje arabsky psaný a krásně zdobený Korán a celou knihovnu náboženské literatury přeložené do několika světových jazyků.  „Jediné, co muslimové pokládají za Korán je arabský originál. Když totiž překladatel texty překládá, trošku si je upraví. A to pak může pozměnit význam,“ říká Atassi, když listuje Koránem.

Je všeobecně známo, že ženy a muži se v islámu modlí odděleně. Ani v brněnské mešitě tomu není jinak. Abychom se dostali do ženské části mešity, musíme vystoupat po schodech nahoru. Pod schody se válí hračky. I na děti jsou tady připraveni.  Ženská místnost je menší, rozdělená na dvě části. V jedné části je velká červená pohovka a nad ní několik polic s knihami. Druhá část oddělená oknem je dětský koutek. Na první pohled to tady vypadá jako v mateřské školce. Všude jsou hračky a na žlutých zdech je spousta malých barevných obrázků.

Náš průvodce nás nechává, abychom si všechno prohlédli a vyfotili. „Jdu zatím do kanceláře, dám vařit vodu. Dáte si radši čaj nebo kávu?“ ptá se a odchází. Rozhlížíme se kolem sebe, fotíme, debatujeme. Z balkonu pro ženy se skrze dřevěné mřížky díváme dolů do místa, kde se modlí muži. Mřížky jsou tam prý kvůli dětem, nejednoho člověka by však mohlo napadnout něco jiného. O lidských právech v islámu, obzvláště těch ženských, toho bylo hodně řečeno i napsáno.

Po návratu do kanceláře na nás už čeká čaj i připravené židle.  Přes historii mešity se dostáváme i otázce soužití se sousedy. „Lidé, kteří žijí v okolí, byli nejdřív proti stavbě mešity. Protestovali. Teď se nám často chodí omlouvat. Poznali, že nejsme žádní teroristi a že se chováme slušně a klidně,“ popisuje Atassi současné sousedské vztahy. „Teď jednáme o stavbě větší mešity, tahle už je pro nás malá,“ dodává. Ptáme se na vše. Na konvertity, lidská práva, manželství i rozvody. Po dvou hodinách, které utekly podezřele rychle, máme pocit, že je na čase, abychom se zvedli a šli. Na cestu dostáváme několik brožur a tenkých knížek o islámu a pozvání, ať se zase přijdeme někdy podívat. Ještě než se za námi zavřou dveře, slyšíme, jak nějaký chlapec začíná odříkávat modlitbu Allah Akbar.

Do našeho všedního světa vstupujeme s myšlenkou, že mešita je nad očekávání příjemné místo, kde se setkávají muslimové i nemuslimové v klidné atmosféře, která kontrastuje s hlukem rušné ulice nacházející se jen pár metrů od vstupu do této islámské modlitebny.

Více o brněnské mešitě naleznete na stránkách www.mesita.cz.

Martina Učňová 

Autor: Stisk Studentský deník | čtvrtek 15.4.2010 10:00 | karma článku: 10,86 | přečteno: 1350x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Kúpeľňu použila ako bunker. Dnes Svitlana pracuje na Masarykovej univerzite

Botanička Svitlana Iemelianova utiekla v prvých dňoch ruskej invázie z Ukrajiny. Prijala pracovnú ponuku od Masarykovej univerzity. Prišla do Brna s jedným ruksakom a dvoma deťmi. Teraz pokračuje vo svojom výskume.

2.5.2022 v 18:21 | Karma: 13,71 | Přečteno: 158x | Diskuse| Osobní

Stisk Studentský deník

Ľudia s duševným ochorením často na sociálny byt nedosiahnu

Problém dostupnosti bývania trápi mnoho ľudí s psychickými chorobami už dlhé roky. Ťažkosťou sú najmä nízke finančné príjmy či stigmatizacia. Pomôcť by mali nielen sociálni pracovníci, ale aj ombudsman.

25.4.2022 v 13:32 | Karma: 8,95 | Přečteno: 122x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lykožrútová kalamita spôsobila, že niektoré lesy oxid uhličitý viac produkujú ako pohlcujú

České lesy prestávajú plniť úlohu pľúc republiky. Holiny spôsobené lykožrútovou kalamitou oxid uhličitý viac vyrábajú ako pohlcujú.

25.4.2022 v 0:26 | Karma: 10,48 | Přečteno: 260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Lidé s rakovinou plic se mohou nově léčit v Plicním centru Masarykova onkologického ústavu

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci otevřel nové centrum pneumologie a intervenční bronchologie. Nemocným jsou k dispozici nové ambulance a bronchoskopický sál, který umožňuje lékařům provádění všech zákroků a vyšetření.

23.4.2022 v 23:40 | Karma: 10,08 | Přečteno: 137x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Hasiči celou noc zasahovali v pralese Mionší, vodu nosili na zádech

2. května 2024  9:16

Beskydský prales Mionší v noci zachvátil požár. Hasiči celou noc zasahovali v jeho nejvyšším...

Volby by jasně vyhrálo ANO, mimo Sněmovnu by zůstaly TOP 09 a KDU-ČSL

2. května 2024  8:17,  aktualizováno  8:48

Sněmovní volby by v dubnu vyhrálo ANO s 32,5 procenta, ODS by měla 13 procent, SPD a Piráti shodně...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, jeden člověk skončil v nemocnici

2. května 2024  8:11

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

Amsterdam bojuje proti nerovnosti v močení. Vyčlení miliony na veřejné záchodky

2. května 2024  7:53

Radnice v Amsterodamu po několikaletém nátlaku ze strany žen vyčlenila čtyři miliony eur (přes 100...

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau
Ärztin/Arzt für Innere Medizin

Allgemein öffentliches Krankenhaus Spittal/Drau

nabízený plat: 172 000 - 273 000 Kč

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com