Lidé hledají mimozemšťany, aby si byli jistí sami sebou
Data z Keplerova dalekohledu mluví jasně – neznámý objekt nebo shluk objektů několikrát nepravidelně zastínily pozorovaný kotouč hvězdy KIC 8462852 a to až o dvacet procent. Normálně to u exoplanet bývá okolo jednoho procenta a v pravidelných intervalech. Hned na to se po celém internetu začala šířit zpráva, že lidstvo poprvé objevilo důkaz mimozemské činnosti v jiných slunečních soustavách. Zajímavé na celém povyku je, že jeho kořeny se dají vysledovat poměrně hluboko do minulosti. I když existují i jiná a věrohodnější vysvětlení, poprvé od zachycení záhadného „Wow“ signálu z roku 1977 je možné si dopřát trochu snění a vysvětlit příčinu všeho toho nadšeného ohlasu.
V šedesátých letech rozdělil sovětský vědec Nikolaj Kardašev potenciální mimozemské civilizace do tří kategorií podle spotřeby energie. První stupeň využívá naplno energii své planety, druhý stupeň hvězdy a třetí celé galaxie. Tato teorie je oblíbená dodnes, americký popularizátor astronomie Carl Sagan ji na konci dvacátého století rozšířil a v poslední době na ni nezapomíná například Američan asijského původu Michio Kaku. A i když nedosahuje náš vlastní druh ani prvního stupně, někteří vědci přicházeli již s jasným popisem technologií civilizací stupně druhého a vyššího. Fyzik Freeman Dyson ještě těsně před Kardaševem zveřejnil svou vizi gigantických sfér, které by obklopovaly hvězdy a využívaly tak naplno jejich energii. Postupně se představa vyvinula do trochu realističtější podoby obrovských zrcadel získávajících energii z oběžné dráhy hvězdy. A právě to někteří spatřili po přečtení dat o KIC 8462852.
Proč se ale lidé vůbec mimozemšťany zabývají? Odpověď nabízí oklikou úvaha zvaná Fermiho paradox. Ten říká, že pokud je vesmír plný nespočtu galaxií, musí platit, že i kdyby se inteligentní život vyvinul pouze na jedné miliontině obyvatelných planet, musel by být vesmír plný různorodých civilizací. Proč ale není? Kde všichni tedy jsou? To jsou základní otázky tohoto paradoxu. Člověk se ale nesnaží tyto otázky zodpovědět proto, že by se cítil v kosmu osamělý. Lidé si uvědomují všechny civilizační hrozby, které je v dobách překotného technologického a společenského vývoje obklopují a doufají, že naše existence má vůbec nějaký smysl. Průkaz existence mezihvězdných nebo alespoň meziplanetárních civilizací by dodal postmodernímu člověku jistotu, že i pro jeho potomky je tu šance a že má smysl něco dělat. Že není železným pravidlem, aby se všechny myslící druhy zničily před odchodem do vesmíru. Jak řekl ruský vědec Konstantin Ciolkovskij: „Země je kolébkou člověka, ale nelze žít do smrti v kolébce.“ Můžeme jenom doufat, že měl zakladatel kosmonautiky pravdu a že Země není lidstvu kolébkou a rakví zároveň. Na KIC 8462852 se v blízkých měsících zaměří radioteleskopy projektu SETI, které se budou snažit chytat rádiové signály umělého původu. Ještě před aktuální senzací se shodou okolností rozhodl hledání mimozemských civilizací podpořit i světoznámý fyzik Steven Hawking. Jaké budou mít výsledky, se uvidí.
Co je vlastně hvězda obestřená tajemstvím zač? I když zní vysvětlení s mimozemšťany líbivě, nabízí se i realističtější řešení. KIC 8462852 je tisíc a půl světelných let vzdálený objekt velmi podobný našemu Slunci, jen o něco větší a hmotnější. Samotné zářící těleso tedy poklesy způsobovat nemůže – nejedná se o proměnnou hvězdu. Po zamítnutí hypotézy o obřích umělých strukturách se může jednat o disk prachu nebo roje komet. U oblaku prachu nelze říct, jak se u hvězdy vytvořil. Může se jednat o protoplanetární disk mladé hvězdy se zárodky planet nebo o prach zachycený z mezihvězdného prostoru. Ani možnost přílivu velkého množství komet není nereálná s ohledem na nedalekou přítomnost červených trpaslíků, kteří mohli narušit KIC 8462852 její Oortův oblak a gravitací vystřelit zmrzlé částice do centra soustavy. Ať už se ukáže jakákoliv pravda, není od věci užít si slastný pocit zvědavosti a nechat pracovat fantazii. I když je dost možné, že je lidstvo opravdu minimálně v blízkém vesmíru zcela osamoceno. A i kdyby to byla pravda, není nutné házet flintu do žita. Stále je možné pracovat na všeobecném pokroku a pokusit se v okolním nehostinném prostoru přežít. A časem se snad i vydávat stále dál do vesmíru, který je tou pomyslnou poslední hranicí.
Jan Kříž
Stisk Studentský deník
Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.
Stisk Studentský deník
Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.
Stisk Studentský deník
Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.
Stisk Studentský deník
Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.
Stisk Studentský deník
Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.
Další články autora |
Vymést Ursulu a její bandu pryč. Jsou to bolševici, tvrdí podnikatel Bernard
Premium Stanislav Bernard je podnikatelskou legendou. Selfmade man, který z ruiny vybudoval momentálně...
Válku vyřeší konec vojenské pomoci, řekl Putin Trumpovi. Probrali hokej i vztahy
Prezidenti Ruska a USA Vladimir Putin a Donald Trump v úterním telefonátu „podrobně a otevřeně“...
Bombové hrozby v Praze. Policie evakuovala tisíce lidí, odklonila dopravu
V Praze se ve čtvrtek večer uskutečnily masové evakuace kvůli nahlášeným bombám v pražské Lucerně a...
Neblokujte protiruské sankce, udeřil Rubio na Maďary. Ti rázem ustoupili
Americký ministr zahraničí Marco Rubio kontaktoval svůj maďarský protějšek Pétera Szijjárta, aby na...
Jak Trump mluví s Kremlem? Prezidenti si volají jinak než obyčejní smrtelníci
Premium Pokud si myslíte, že americký prezident náhle řekne „vytočte mi Putina“ nebo si ho dokonce sám...
Izrael útočil v noci. Zahynul předák Hamásu, ale umíraly i ženy a děti
Izraelské údery v Pásmu Gazy v noci na dnešek zabily nejméně 19 Palestinců, uvedly tamní úřady...
Většina dětí má vlastní pokoj či ho sdílí s jedním sourozencem, uvedl průzkum
Více než dvě třetiny dětí mají v České republice vlastní pokoj. Pokud už sdílí pokoj se...
Úřady na Ukrajině a v Rusku hlásí mrtvé po dronových útocích
Sledujeme online Nejméně tři lidé, včetně pětiletého dítěte, zahynuli během noci při náletu ruských dronů na Kyjev,...
Bezpečnostní systém USA poskytující zprávy pilotům měl tříhodinový výpadek
Americký systém Notice to Air Missions, neboli NOTAM, který poskytuje důležité bezpečnostní...

RD k vystavbe s pozemkem
Mánesova, Boskovice, okres Blansko
3 600 000 Kč
- Počet článků 2823
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1119x
Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com
Seznam rubrik
Oblíbené stránky
- Katedra žurnalistiky FSS MU Brno
- Magazín M, časopis Masarykovy univerzity
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Facebooku
- Stisk online, studentský zpravodajský online deník (plná verze)
- Atrium, časopis Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity
- Muni TV, studentská televize Masarykovy univerzity
- Humans of FSS
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Twitteru
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na Instagramu
- Stisk, studentský zpravodajský online deník na YouTube