Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Lidé hledají mimozemšťany, aby si byli jistí sami sebou

Vesmírný teleskop Kepler objevil při svém mnohaletém hledání vzdálených cizích planet spoustu zajímavých objektů. V polovině října ale získal data, která zmobilizovala fantazii spousty lidí po celém světě.  

Data z Keplerova dalekohledu mluví jasně – neznámý objekt nebo shluk objektů několikrát nepravidelně zastínily pozorovaný kotouč hvězdy KIC 8462852 a to až o dvacet procent. Normálně to u exoplanet bývá okolo jednoho procenta a v pravidelných intervalech. Hned na to se po celém internetu začala šířit zpráva, že lidstvo poprvé objevilo důkaz mimozemské činnosti v jiných slunečních soustavách. Zajímavé na celém povyku je, že jeho kořeny se dají vysledovat poměrně hluboko do minulosti. I když existují i jiná a věrohodnější vysvětlení, poprvé od zachycení záhadného „Wow“ signálu z roku 1977 je možné si dopřát trochu snění a vysvětlit příčinu všeho toho nadšeného ohlasu.

V šedesátých letech rozdělil sovětský vědec Nikolaj Kardašev potenciální mimozemské civilizace do tří kategorií podle spotřeby energie. První stupeň využívá naplno energii své planety, druhý stupeň hvězdy a třetí celé galaxie. Tato teorie je oblíbená dodnes, americký popularizátor astronomie Carl Sagan ji na konci dvacátého století rozšířil a v poslední době na ni nezapomíná například Američan asijského původu Michio Kaku. A i když nedosahuje náš vlastní druh ani prvního stupně, někteří vědci přicházeli již s jasným popisem technologií civilizací stupně druhého a vyššího. Fyzik Freeman Dyson ještě těsně před Kardaševem zveřejnil svou vizi gigantických sfér, které by obklopovaly hvězdy a využívaly tak naplno jejich energii. Postupně se představa vyvinula do trochu realističtější podoby obrovských zrcadel získávajících energii z oběžné dráhy hvězdy. A právě to někteří spatřili po přečtení dat o KIC 8462852.

Proč se ale lidé vůbec mimozemšťany zabývají? Odpověď nabízí oklikou úvaha zvaná Fermiho paradox. Ten říká, že pokud je vesmír plný nespočtu galaxií, musí platit, že i kdyby se inteligentní život vyvinul pouze na jedné miliontině obyvatelných planet, musel by být vesmír plný různorodých civilizací. Proč ale není? Kde všichni tedy jsou? To jsou základní otázky tohoto paradoxu. Člověk se ale nesnaží tyto otázky zodpovědět proto, že by se cítil v kosmu osamělý. Lidé si uvědomují všechny civilizační hrozby, které je v dobách překotného technologického a společenského vývoje obklopují a doufají, že naše existence má vůbec nějaký smysl. Průkaz existence mezihvězdných nebo alespoň meziplanetárních civilizací by dodal postmodernímu člověku jistotu, že i pro jeho potomky je tu šance a že má smysl něco dělat. Že není železným pravidlem, aby se všechny myslící druhy zničily před odchodem do vesmíru. Jak řekl ruský vědec Konstantin Ciolkovskij: „Země je kolébkou člověka, ale nelze žít do smrti v kolébce.“ Můžeme jenom doufat, že měl zakladatel kosmonautiky pravdu a že Země není lidstvu kolébkou a rakví zároveň. Na KIC 8462852 se v blízkých měsících zaměří radioteleskopy projektu SETI, které se budou snažit chytat rádiové signály umělého původu. Ještě před aktuální senzací se shodou okolností rozhodl hledání mimozemských civilizací podpořit i světoznámý fyzik Steven Hawking. Jaké budou mít výsledky, se uvidí.

Co je vlastně hvězda obestřená tajemstvím zač? I když zní vysvětlení s mimozemšťany líbivě, nabízí se i realističtější řešení. KIC 8462852 je tisíc a půl světelných let vzdálený objekt velmi podobný našemu Slunci, jen o něco větší a hmotnější. Samotné zářící těleso tedy poklesy způsobovat nemůže – nejedná se o proměnnou hvězdu. Po zamítnutí hypotézy o obřích umělých strukturách se může jednat o disk prachu nebo roje komet. U oblaku prachu nelze říct, jak se u hvězdy vytvořil. Může se jednat o protoplanetární disk mladé hvězdy se zárodky planet nebo o prach zachycený z mezihvězdného prostoru. Ani možnost přílivu velkého množství komet není nereálná s ohledem na nedalekou přítomnost červených trpaslíků, kteří mohli narušit KIC 8462852 její Oortův oblak a gravitací vystřelit zmrzlé částice do centra soustavy. Ať už se ukáže jakákoliv pravda, není od věci užít si slastný pocit zvědavosti a nechat pracovat fantazii. I když je dost možné, že je lidstvo opravdu minimálně v blízkém vesmíru zcela osamoceno. A i kdyby to byla pravda, není nutné házet flintu do žita. Stále je možné pracovat na všeobecném pokroku a pokusit se v okolním nehostinném prostoru přežít. A časem se snad i vydávat stále dál do vesmíru, který je tou pomyslnou poslední hranicí.

Jan Kříž

Autor: Stisk Studentský deník | středa 4.11.2015 12:00 | karma článku: 14,22 | přečteno: 706x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Recenze: Divoká říše slibuje více, než zvládne splnit

Novinka nakladatelství CooBoo - Divoká říše autorky Stacey Marie Brown: Kniha se odehrává v dystopické Budapešti a nakladatelství se ji nebojí srovnat i s velikány žánru adult fantasy, ke kterým má však daleko.

22.11.2022 v 13:00 | Karma: 9,46 | Přečteno: 255x | Diskuse | Kultura

Stisk Studentský deník

Tvorba komunity je pro nás klíčová, říká vedoucí Radia R Barbora Dohnalová

Největší studentské rádio na území Česka a Slovenska má nově zvolené vedení. Místo station manažerky získala studentka Barbora Dohnalová. V rozhovoru mluvíme o autenticitě, fungování, ale i osobním vztahu Dohnalové k Radiu R.

14.11.2022 v 12:31 | Karma: 9,00 | Přečteno: 167x | Diskuse | Média

Stisk Studentský deník

Zápasník Chotěnovský: Trend MMA je teprve na začátku

V jednadvaceti letech se rozhodl pro sport, který u nás v té době nikdo neznal. Denně dojížděl sedmdesát kilometrů na tréninky z Dolní Dobrouče do Hradce Králové. Řeč je o MMA zápasníkovi Lukáši Chotěnovském.

3.11.2022 v 12:19 | Karma: 7,68 | Přečteno: 133x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Komentář: Reklama na Formuli 1 v americkém Austinu

Max Verstappen znovu kraloval. Tentokrát na okruhu COTA (Circuit of the Americas) ve Spojených státech Amerických. Předcházelo tomu ale drama plné nehod, předjíždění a chyb. Byla to Formule 1, tak, jak ji známe.

25.10.2022 v 16:17 | Karma: 9,14 | Přečteno: 142x | Diskuse | Sport

Stisk Studentský deník

Recenze: Hlavní hrdina přepere tygra. To je bollywoodský trhák RRR

Bollywoodský film RRR, který se odehrává v koloniální Indii, nenechá diváka ani na chvíli usnout. Emoce, zpěv, boje. Film plný adrenalinu a nebezpečí.

19.10.2022 v 13:00 | Karma: 8,78 | Přečteno: 189x | Diskuse | Kultura
  • Nejčtenější

Francouzský volební šok. Vyhrála levicová koalice, Le Penová je až třetí

7. července 2024  14:25,  aktualizováno  8.7 6:05

Druhé kolo předčasných parlamentních voleb ve Francii překvapivě ovládla levicová Nová lidová...

Spadlý strom v Praze zranil dva lidi. Bouřky v Česku komplikovaly dopravu

6. července 2024  11:58,  aktualizováno  22:56

Silné bouřky, které v sobotu večer přecházely přes Česko, za sebou zanechaly mnoho škod, potíže v...

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Vraťte se domů! Barceloňané stříkali vodu na turisty, ti opouštěli restaurace

8. července 2024  9:51

Zatímco turisté obědvali nebo se jinak občerstvovali v centru Barcelony, téměř tři tisíce místních...

Tajný Orbánův dopis lídrům EU: popsal Putinovo překvapení i pohled na válku

9. července 2024  16:18,  aktualizováno  19:36

Maďarský premiér Viktor Orbán po setkání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem poslal špičkám EU...

Koalice podpořila růst poplatku pro Českou televizi na 150 korun měsíčně

12. července 2024  6:09,  aktualizováno  13:50

Přímý přenos Vládní poslanci v prvním čtení podpořili návrh na zvýšení poplatku pro Českou televizi na 150 korun...

Muž ve Švýcarsku při útoku mačetou zranil pět lidí, včetně těhotné a kojence

12. července 2024  13:42

Pět lidí, včetně těhotné ženy a tříměsíčního dítěte, zranil ve čtvrtek večer muž při útoku mačetou...

Patrioti pro Evropu přitvrzují. Von der Leyenovou nepodpoříme, shodli se

12. července 2024  13:36

Nová europarlamentní frakce Patrioti pro Evropu příští týden nepodpoří šéfku Evropské komise Ursulu...

Žena na Vyškovsku po hádce pobodala partnera, obvinili ji z pokusu o vraždu

11. července 2024  17:56,  aktualizováno  12.7 13:31

Policie ve čtvrtek zasahovala v domě na Vyškovsku, kde našla zraněného muže po roztržce s...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1116x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com