Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Létat je jednodušší, než si člověk myslí

Létání na motorových i bezmotorových ultralehkých letounech je oblíbeným rekreačním sportem, který už dávno nepatří pouze boháčům a dobrodruhům.

Brno – V současné době je na našem území přes padesát leteckých škol a necelých patnáct tisíc platných leteckých průkazů vydaných jak na motorové, tak bezmotorové letouny. Stát se obchodním či dopravním pilotem je časově náročná záležitost, jejíž cena sahá až do statisíců korun, rekreační létání je však dostupné téměř komukoliv.

Být pilotem se rozhodl také IT technik Jan Dvořák z Brna. „Většina lidí dnes stále vnímá létání jako něco nedostupného, složitého, nebezpečného a hlavně velmi drahého. To nejtěžší je však samotné rozhodnutí stát se pilotem,“ říká začínající pilot. „Já sám jsem si nedávno uvědomil, že nechci věnovat všechen svůj čas jen práci, a létání mě vždycky fascinovalo. Neznal jsem nikoho, kdo by se létání věnoval, takže první informace jsem hledal na webových stránkách a různých diskuzních fórech. Moje volba padla na nejdostupnější a podle mě nejzábavnější kategorii, tedy na motorové ultralehké létání,“ dodává.

Při létání na ultralightech má zájemce o pilotní průkaz povinnost absolvovat nejméně dvacet hodin praktického létání s instruktorem a zhruba čtyřicet hodin teorie, jejíž výuku však může člověk u některých škol částečně zvládnout samostudiem. „Zavolal jsem do školy, která sídlí ve Vyškově. Během asi půlhodinového rozhovoru s ředitelem školy jsem zjistil vše, co jsem potřeboval. Není třeba platit žádnou zálohu, nikam pravidelně dojíždět, vše probíhá individuálně a v pohodové atmosféře, “ vzpomíná Jan Dvořák s tím, že jedna hodina letu s instruktorem stojí kolem dvou až tří tisíc korun. „Záleží na typu letadla,“ upřesňuje.

„Nabíráme zhruba patnáct až dvacet lidí ročně, letos je to o něco více, ale z dlouhodobého hlediska počet zájemců mírně klesá,“ hodnotí ředitel vyškovské letecké školy Petr Voženílek zájem o létání.

Na létání nepotřebujete naprosto skvělý zrak

První věc, kterou musí před zápisem do letecké školy člověk udělat, je nechat si vystavit osvědčení o zdravotní způsobilosti. V případě létání na ultralehkých letounech stačí osvědčení druhého stupně. „Jako člověk s vrozenou krátkozrakostí jsem si nebyl úplně jistý, jestli obstojím při zdravotní prohlídce. Ukázalo se však, že to nevadí. Obecně hlavní zdravotní překážky pro létání jsou takové, při kterých by neměl člověk ani řídit auto,“ přibližuje Dvořák. Prohlídka většinou netrvá déle než půl hodiny. Nejdříve je třeba vyplnit krátký dotazník o zdravotním stavu, pak následuje vyšetření zraku doplněné o zkoušku barvocitu a prostorového vidění, kontrola krevního tlaku v klidu a po zátěž, EKG a několik dalších běžných úkonů.

„Nejčastější překážkou jsou choroby srdce, cukrovka, plicní onemocnění a alergie. Při vydávání osvědčení se postupuje individuálně, podle stupně onemocnění a užívaných léků,“ uvádí letecký lékař David Moravec. „Pokud například někdo bere léky na cukrovku, není to problém, ale pokud si musí píchat inzulin, nemůžu mu osvědčení vydat,“ vysvětluje.

„Po hovoru s ředitelem jsem si zařídil všechno potřebné a dva dny na to jsem už byl v areálu aeroklubu na vyškovském letišti,“ pokračuje Dvořák. „Měl jsem možnost projít si hangár a prolézt všechna letadla. Vybral jsem si po poradě s instruktorem starší typ, protože je lepší se učit na stroji, který je těžší pilotovat a méně spoléhá na elektroniku.“

Seznamovací let vám vyrazí dech

Druhá návštěva v pilotní škole obnáší bližší seznámení s letadlem, něco málo z teorie a především první let, kterému se říká seznamovací. Člověka posadí rovnou na sedadlo pilota a za asistence instruktora se poprvé odlepí od země a vznese k obloze. „Nahoře vám instruktor zcela svěří řízení a vy se ze začátku snažíte aspoň držet letadlo v horizontálním letu. Je to velmi silný zážitek, vypněte a prostě si to užijte,“ doporučuje Dvořák. Člověk si postupně vyzkouší, jak letadlo reaguje, co se s ním a se strojem děje při stoupání, klesání, mírných i prudších zatáčkách. To vše bez jakékoli předchodzí zkušenosti s létáním. „Když jsem začínal, občas jsem se bál. Teď už se mi ale dlouho nestalo, že by student navodil situaci, ve které bych měl strach,“ tvrdí letecký instruktor Petr Sedlák.

„Pokud máte štěstí na instruktora, zažijete dost možná i průlet oblačností a pár stavů beztíže. Po přistání si uvědomíte, že už pro vás není cesty zpět a stal se z vás beznadějný nadšenec, který létání od první chvíle zcela propadl,“ říká Dvořák závěrem.

Po nalétání potřebného počtu hodin čeká člověka závěrečná zkouška. „Limit na připuštění ke zkoušce je dvacet odlétaných hodin, většinou však lidé odlétají třicet až padesát hodin, než jsou připravení. Ze zkušenosti, čím je člověk starší, tím to jde hůř,“ uvádí instruktor Petr Sedlák. Ředitel letecké školy Petr Voženílek si nevzpomíná, že by někdo neudělal závěrečné zkoušky. „To se nám ještě nestalo. Je to naprosto mimořádné a znamenalo by to, že je něco hodně špatně,“ dodává.

Filip Živný

Další články můžete číst také na munimedia.cz

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 12.10.2014 13:20 | karma článku: 17,23 | přečteno: 370x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Rozhovor: Rusko vede s Ukrajinou válku nejen zbraněmi, ale i dezinformacemi

Když se jednadvacetiletý student Masarykovy univerzity Juraj Foltín dozvěděl, že může jet pomáhat na slovensko-ukrajinské hranice, ani chvíli neváhal a s dalšími čtyřmi spolužáky vyrazil.

13.4.2022 v 23:36 | Karma: 19,80 | Přečteno: 548x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Písemné maturitní práce se po třech letech vrací. Nyní v režii škol

Poprvé od koronavirové pandemie jsou součástí jarního termínu zkoušky dospělosti i písemné práce. Na rozdíl od minulých let ale nejsou součástí společné státní části. O jejich podobě si tak každá škola rozhoduje sama.

13.4.2022 v 22:00 | Karma: 9,65 | Přečteno: 199x | Diskuse| Ostatní

Stisk Studentský deník

Rekonstrukce Arnoldovy vily odkrývá její historii. Nově tu vznikne kulturní centrum

V průběhu oprav Arnoldovy vily našli dělníci cenné věci, díky kterým se odkrývá příběh toho, jak se ve vile dříve žilo. Nově tu vznikne multifunkční sál, kavárna nebo Centrum dialogu. Opravy vyjdou na bezmála 150 milionů korun.

10.4.2022 v 19:51 | Karma: 11,11 | Přečteno: 260x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Brněnská dětská nemocnice otevřela ambulanci pro ukrajinské děti

V brněnských Černých Polích Fakultní nemocnice Brno otevřela novou ambulanci pro ukrajinské děti. Ordinace má pomoct ulevit praktickým pediatrům především s administrativní činností.

7.4.2022 v 21:54 | Karma: 9,13 | Přečteno: 231x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Návrat branné výchovy? Jen moderně a pod jiným názvem

Předmět branná výchova zmizel ze školních osnov před třiceti lety. Někteří poslanci ho ale zvažují znovu zavést.

30.3.2022 v 19:08 | Karma: 10,11 | Přečteno: 360x | Diskuse| Politika
  • Nejčtenější

Přes Česko přešly bouřky s krupobitím. Dálnici D1 pokrylo bahno a větve

6. května 2024  15:47,  aktualizováno  7.5

Do Česka přišly přívalové deště, na některých místech padaly i kroupy. Hasiči hlásili desítky...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Novotný je na vyhazov z ODS. Výroky o Slováčkové překročil hranici, řekl Benda

12. května 2024  12:11

Starosta Řeporyjí Pavel Novotný překročil hranice, které by se překračovat neměly, kritizoval v...

Aktivisté žádají konec pedagožky Univerzity Karlovy a přednášky o „genocidě v Gaze“

6. května 2024  12:46,  aktualizováno  7.5 9:13

Karlova univerzita by měla přehodnotit zaměstnávání osob jako je doktorka Irena Kalhousová, uvádí...

Důchod daleko, ale práci nedostanou. Nezaměstnaných šedesátníků přibývá

11. května 2024

Premium Lidé kolem šedesátky při hledání zaměstnání narážejí na zeď. Zaměstnavatelé o ně nestojí, preferují...

ANALÝZA: Smutný Den nezávislosti Izraele. Ve válce, opuštěn a rozhlodáván zevnitř

15. května 2024

Premium Od spolupracovnice MF DNES v Izraeli „Měli bychom to oslavit. Určitě půjdu na hřbitov s kyticí květin a každému padlému dám na hrob...

Česká stopa zatčených oligarchů vede nejspíš k luxusním bytům v Praze

15. května 2024

Premium Ukrajina by mohla poprvé usilovat o zablokování nemovitostí, které její občan vlastní v Praze. Jak...

„Podívejte, vychází Země!“ Fotografie z Apolla 8 změnila lidstvu pohled na svět

15. května 2024

Seriál Země jako nádherné a životem překypující umělecké dílo uprostřed nicoty. Přesně tak zachytili naši...

Kočka, Rittig a další. Projekt mapuje, kdo ukrývá peníze v dubajských bytech

14. května 2024  22:46

Mezinárodní investigativní projekt Dubai Unlocked zmapoval, jak se dubajské nemovitosti staly...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com