Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Cestování stopem je daleko pestřejší, říká mladý cestovatel

Ve svých jednatřiceti letech viděl už pořádný kus světa. Byl v Číně, Thajsku, Malajsii, na Kubě, Srí Lance, ale i za polárním kruhem. Jeho nejmilovanější zemí však navždy zůstane Turecko.

Dovolenou s cestovní kanceláří si Tomáš Libenský nedovede představit. Aby si cestu užil, musí jet na vlastní pěst a spolehnout se sám na sebe. „Myslím, že cestování člověka posouvá dál. Neplatí to ale v případě cestovních kanceláří, které lidem vše dodají na stříbrném podnose. Člověka obohacuje právě to, že si vše musí vybojovat – najít si ubytování, všechno si zjistit, domluvit se s místními. To je na tom to zajímavé,“ říká mladý muž, který pracuje jako IT manažer v jedné brněnské firmě. Vzhled jeho kanceláře naznačuje, že v ní nesedí člověk, který nevytáhne paty z domu. Na stěně visí velká mapa světa, na monitoru má pověšené buddhistické modlitební korálky – památku z Činy. Ve skřínce za stolem má slušnou sbírku sypaných čajů a hned několik zajímavých hrnků. Při svých cestách většinou stopuje. Nejenže ušetří peníze za cestu, takové cestování je podle Libenského daleko pestřejší. „Jinak bych měl daleko menší šanci potkat místní,“ vysvětluje. Plán cesty si dopředu nedělá, nechává vše náhodě. „Nehledám si dopředu, co chci ve které zemi vidět. Díky stopu jsem viděl věci, které v průvodcích nejsou, a přesto stojí za vidění. Někdo může namítnou, že je stop nebezpečný, ale za ty tisíce kilometrů, které jsem procestoval, jsem zažil jen dva nepříjemné případy. Jednou řidič zkusil obtěžovat slečnu, se kterou jsem jel,  podruhé nás vezl jiným směrem, než jsme chtěli. Ale dobře to dopadlo,“ vypráví.

Díky stopování zažil i jeden z nejhezčích zážitků z cest - pětidenní cestu s kamiony jedoucími přes Turecko do Íránu. Skupina kamionistů mladého cestovatele a jeho doprovod nakonec přemluvila, aby s nimi místo do Istanbulu jeli až k východním hranicím Turecka. „Cestou nám vařili výborná perská jídla a vyprávěli hrozně zajímavé věci. Bylo pak velmi zvláštní z  kamionu po pěti dnech vystoupit. Už to nebyli cizí lidi. Věděli jsme, že už se zřejmě nikdy neuvidíme a všichni jsme se loučili se slzami v očích. Ta cesta nás zajímavým způsobem spojila,“ vzpomíná. Jako další příjemné zážitky vzpomíná na různá pozvání k cizím lidem domů. „Například v Turecku jsme se seznámili na ulici s dívkou, která nás pak na noc vzala k sobě do panelákového bytu, kde nás představila rodičům. Ti si s námi celý večer povídali. Dlouho jsem přemýšlel, jak je něco takového možné a nepřišel jsem na to. V Česku si něco podobného nedovedu vůbec představit,“ vypráví.  Právě Turecko je zemí, kde se cítí nejlépe. „V Turecku žijí úžasní lidé. Možná je to i islámem, ve kterém je zakotvena spousta věcí, které mi připadají lidské. A navíc, turecká kuchyně je nejlepší na světě,“ usmívá se cestovatel. 

Přestože procestoval kus světa, cizí jazyky Libenský příliš neovládá. Vždy se prý domluví svou „stupid English“, jak se smíchem říká své angličtině. Kromě toho používá v každé zemi základní fráze jako pozdravy, poděkování a podobně. „Nikdy se to však neučím dopředu doma, to pochytím až na místě,“ vysvětluje. Na učení jazyků je prý lenoch, navíc ví, že se vždycky nějak zvládne domluvit. Po svých zkušenostech ze zahraničí je cestovatel velmi skeptický vůči  Brnu. „Nedávno jsem přemýšlel, jak bych si v Brně připadal jako turista. Ten přijede na strašně ošklivé autobusové nebo vlakové nádraží a nikde nezíská žádné informace. Vyčerpaný z cesty pak najde nějaký drahý hotel, přespí a druhý den nejspíš odcestuje do nějakého jiného města a už se sem nevrátí. A já se mu vůbec  nedivím,“ zlobí se. Tomáš Libenský si cestami po světě plní své sny. Na otázky, kde bere na svoje cesty čas a peníze, má muž jasnou odpověď. Jeho cesty prý nejsou o moc dražší než některé dovolené z katalogů. „Pokud někam letím, tak nejdražší samozřejmě bývá letenka, ale v době nízkonákladových společností se dá snížit už i to.“ Jako cíle svých cest pak většinou volí země, kde moc draho není. Horší je to prý s časem. „Naštěstí mám a vždy jsem měl tolerantní zaměstnavatele, kteří mi vyšli vstříc,“ říká. Barbora Rácová

Autor: Stisk Studentský deník | neděle 8.11.2009 15:00 | karma článku: 17,41 | přečteno: 2173x
  • Další články autora

Stisk Studentský deník

Jízdu mezi stromy si v novém brněnském pumptracku užijí i nejmladší

V brněnské části Bystrc město otevřelo vítězný projekt participativního rozpočtu Dáme na vás. Dráha, která je plná vln a prudkých zatáček, umožňuje aktivní relaxaci v přírodní památce Pekárna.

3.5.2022 v 15:46 | Karma: 9,82 | Přečteno: 111x | Diskuse| Brno

Stisk Studentský deník

Kúpeľňu použila ako bunker. Dnes Svitlana pracuje na Masarykovej univerzite

Botanička Svitlana Iemelianova utiekla v prvých dňoch ruskej invázie z Ukrajiny. Prijala pracovnú ponuku od Masarykovej univerzity. Prišla do Brna s jedným ruksakom a dvoma deťmi. Teraz pokračuje vo svojom výskume.

2.5.2022 v 18:21 | Karma: 13,71 | Přečteno: 158x | Diskuse| Osobní

Stisk Studentský deník

Ľudia s duševným ochorením často na sociálny byt nedosiahnu

Problém dostupnosti bývania trápi mnoho ľudí s psychickými chorobami už dlhé roky. Ťažkosťou sú najmä nízke finančné príjmy či stigmatizacia. Pomôcť by mali nielen sociálni pracovníci, ale aj ombudsman.

25.4.2022 v 13:32 | Karma: 8,95 | Přečteno: 122x | Diskuse| Společnost

Stisk Studentský deník

Lykožrútová kalamita spôsobila, že niektoré lesy oxid uhličitý viac produkujú ako pohlcujú

České lesy prestávajú plniť úlohu pľúc republiky. Holiny spôsobené lykožrútovou kalamitou oxid uhličitý viac vyrábajú ako pohlcujú.

25.4.2022 v 0:26 | Karma: 10,48 | Přečteno: 260x | Diskuse| Životní prostředí a ekologie

Stisk Studentský deník

Lidé s rakovinou plic se mohou nově léčit v Plicním centru Masarykova onkologického ústavu

Masarykův onkologický ústav na Žlutém kopci otevřel nové centrum pneumologie a intervenční bronchologie. Nemocným jsou k dispozici nové ambulance a bronchoskopický sál, který umožňuje lékařům provádění všech zákroků a vyšetření.

23.4.2022 v 23:40 | Karma: 10,08 | Přečteno: 137x | Diskuse| Brno
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Tři roky vězení. Soud Ferimu potvrdil trest za znásilnění, odvolání zamítl

22. dubna 2024,  aktualizováno  14:47

Městský soud v Praze potvrdil tříletý trest bývalému poslanci Dominiku Ferimu. Za znásilnění a...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Školu neznaly, myly se v potoce. Živořící děti v Hluboké vysvobodili až strážníci

22. dubna 2024  10:27

Otřesný případ odhalili strážníci z Hluboké nad Vltavou na Českobudějovicku. Při jedné z kontrol...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

Rusové při smrtícím útoku na Oděsu zničili i „zámek Harryho Pottera“

30. dubna 2024  10:15

Sledujeme online Na pět vzrostl počet obětí pondělního ruského útoku na jihoukrajinskou Oděsu, jeden ze 32 zraněných...

Předsednictvo TOP 09 podpořilo Tuleju. Pozice ve vládě ho zajímá

30. dubna 2024  6:02,  aktualizováno  10:15

Novým ministrem pro vědu, výzkum a inovace se má stát prorektor Slezské univerzity v Opavě pro...

ANALÝZA: Cesta na Západ. Jak se Česko proměnilo za dvacet let v Evropské unii

30. dubna 2024

Premium Česká republika ve středu oslaví 20 let členství v Evropské unii. Na začátku při vstupu panovala...

Z politiky se vytrácí obsah, mluví do ní natřásající se tetky, říká Decroix

30. dubna 2024

Vysíláme Poslankyně a nová místopředsedkyně ODS Eva Decroix chce zjednodušit rozvody. Spolu s ministerstvem...

10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?
10 nejčastějších podvodů na internetu: Dokážete ochránit sebe i svou rodinu?

V digitální éře, kde technologie proniká do všech aspektů našich životů, se také zvyšuje riziko podvodů. Od falešných e-mailů a inzerátů až po...

  • Počet článků 2823
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1121x
Stisk online je studentský online deník tvořený studenty Katedry mediálních studií a žurnalistiky Fakulty sociálních studií Masarykovy univerzity v Brně. Blog Stisku je po dohodě s redakcí Blog iDnes.cz koncipován jako skupinový. Stisk vznikl v roce 1997 jako jeden z prvních internetových časopisů v České republice, v rámci blogu iDnes se představuje od února 2009. Plná verze časopisu Stisk online je k dispozici zde.

Tiráž:
Vedoucí projektu Stisk online: Jaroslav Čuřík
E-mail: curik@fss.muni.cz
Adresa: Katedra mediálních studií a žurnalistiky, FSS MU, Joštova 10, 602 00 Brno.
Tiskové zprávy zasílejte na: stisk.munimedia@gmail.com