Skvělá úspora: Přišlo volit málo lidí, strany dostanou méně peněz!

Volby o ničem, venku ošklivo, lepší sedět doma u telky. Asi takto uvažovala drtivá většina Čechů při víkendových volbách do Evropského parlamentu. Podle prvních a předběžných odhadů byla účast u voleb asi jen čtvrtinová, to znamená ještě menší než při prvních volbách před pěti lety. A to už tehdy jsme na tom byli s účastí na unijním štíru.

Když byli pár dní před volbami hlavní lídři ODS a ČSSD dotázáni, jakou očekávají účast, řekli, že by za úspěch považovali alespoň 35 procent. Podle všeho toto jejich zbožné přání nebylo vyslyšeno. Volební místnosti zely prázdnotou a lze předpokládat, že komisaři budou mít dnes večer rychle sečteno a půjdou domů spát ještě před půlnocí.

Zůstává tu ale otázka, jak vysvětlit tak nízkou účast u voleb. Vždyť to ve finiši kampaně vypadalo, že právě její zradikalizování přispěje k vyšší účasti voličstva, protože jednotlivé strany jim vtloukaly do hlavy, jak jsou tyto volby důležité. Ale marná snaha. Jestli se potvrdí prognózy, tak to bude obrazem toho, co si Češi myslí o Bruselu a jeho politickém životě a i výrazem jistého znechucení nad politikou.

Komu ta nízká účast prospěje? Podle politologických příruček by prst měl ukázat na ODS a KSČM a možná pak i lidovce. Tyto strany mají víceméně poslušné a disciplinované voličstvo. Ale co ty ostatní? U nich je možné všechno. Při vyšší volební účasti by mohla ČSSD volby vyhrát, pokud řada jejich voličů zůstala doma, nemusí strana dosáhnout ani 25 procent a nakonec bude ráda za 5 křesel, místo 8-10 jak sní Jiří Paroubek. A Zelení, Evropští demokraté, co Jana Bobošíková? Těmto starnám může nízká účast a hrstka přesvědčených voličů přinést vstup do Europarlamentu. Ale také nemusí. Dnes po 22. hodině to bude opravdu hodně napínavé sledování, jak se budou rychle sčítat výsledky.

Jedno je víceméně jisté: nízká účast voličů znamená méně peněz pro jednotlivé strany. Na státní příspěvek má nárok každá strana, která překročí 1 % a za každý odevzdaný hlas tak dostane 30 korun. Malé strany hrajou hlavně o tuto laťku, velké strany to vidí jinak. Ty mají potřebný počet procent (5) jistý a pro ně je důležitější co největší množství získaných hlasů. Koncekonců investovaly do svých volebních kampaní tolik peněz, kupovaly si inzerci v novinách a teď to vypadá, že výnosy budou nižší než náklady. Možná je to tak dobře, jejich kampaň byla opravdu nezřídka zfušovaná a nestravitelná, tak aspoň lidé mají jistotu, že jim ze svých daní za tuto "podívanou" příliš moc nezaplatí.

Autor: Jiří Štefek | neděle 7.6.2009 16:06 | karma článku: 18,22 | přečteno: 1498x