Jak se stát lumpem za pár minut? Neplatit 30 korun u lékaře.

Třicetikorunový poplatek a revolta proti němu vyhrála ČSSD oboje podzimní volby. Noví vládci třinácti krajů se pak postarali, aby toto dítko ex-ministra zdravotnictví Julínka bylo alespoň v krajských nemocnicích a lékařských zařízeních zprovozeno ze světa. Vědomě tak obešli zákon i Ústavu a stejně s nimi všichni, kteří za sebe nechají poplatky platit a zákon je od toho výslovně neosvobozuje. Je to lumpárna a jak potom nazvat lidi, kteří se této praxe účastní, je otázka jednoduchá i pro pětileté dítě.

Znakem každého moderního a demokratického státu je vymahatelnost práva a dodržování zákonů. A jedním takovým je, že se ve zdravotnických zařízeních například hradí 30 korun jako regulační poplatek za návštěvu u lékaře. Tento zákon platí a co víc, potvrdil ho i Ústavní soud v Brně, takže považujeme-li se za slušné lidi, kteří ctí zákon a dodržují jej, měli bychom platit, a to bez řečí a jakýchkoliv jiných výmluv, byť mnohé mohou mít reálný či racionální základ. Určitě tento článek čtou lidé, kterým se už teď přitom vaří krev v žilách, ale toto je prosté konstatování faktu. To jsem si nevymyslel.

V ústavním pořádku České republiky je jasně deklarováno, že centrum (tedy stát) je nadřazen menším správním celkům (krajům, obcím) a že má pravomoc zasahovat do jejich rozhodování, je-li v kolizi s politikou centrální vlády. Nikoliv však naopak! Kraje sice mají zákonodárnou aktivitu, ale vládě diktovat nemohou! A to se děje právě na příkladě poplatků. Jedna věc je, že ČSSD nalákala lidi k urnám na slib, který je defacto porušením zákona či přestupkem. A nic na tom nemění skutečnost, že socialisté volby vyhráli a v nově konstituovaných radách tento svůj volební hit prosadili. Podle výkladu zákona i v krajích stále platí zákony centrální a ty jsou nadřazeny rozhodnutím krajů. Takže neplacení poplatků v nemocnicích je přestupek a ten by měl být postižen podle zákona. A to, že hejtman, poslanec a příjemce 100 tisíc za pohlavek v jedné osobě David Rath si myslí opak, je výrazem jeho neúcty k právu a jeho vymáhání. Nejhorší je to, že on k tomuto kroku navádí ostatní své spolustraníky, ale i prosté lidi.

Aby bylo jasno, tady v tuto chvíli vůbec neřešíme, jestli je dobrá ODS nebo ČSSD, jestli placení poplatků je dobré nebo špatné. Tady jde o to, že to je zákon a ten je třeba dodržovat. Až vyhraje ČSSD příští volby, tak může poplatky klidně zrušit, ale do té doby se musí platit. Brzy začne platit novela, která osvobozuje od placení děti do 18 let a snižuje na polovinu výdajové limity za léky u seniorů i dětí, takže se počet osob, které nebudou platit zvýší. Ale o ostatních tu není ani slovo.

ČSSD se často rádá ohání kritikou svých oponentů, kteří podle ní snižují kvalitu demokracie. Přitom vyzývaní k obcházení zákona přitom paradoxně není nic jiného. A může tu skoro vzniknout nebezpečný precedent, že strana, která je zrovna v opozici se rozhodne, že se jí prostě zákony nelíbí, tak je bude bojkotovat a k tomu někoho navádět. Příklad z minula: když ČSSD v minulé vládě společně s opoziční KSČM (proti vůli menších koaličních partnerů, Senátu, prezidenta republiky i profesních svazů) prosadila naprosto nepružný Zákoník práce, ostatní sice protestovali, ale nepadlo ani slovo, že by ho nedodrželi. A pokud by se k něčemu odhodlali, to by byl oranžovo-rudý povyk!!

Říká se, že každý národ má vládu, jakou si zaslouží. V poslední volbách lidé řekli, že tu bude vláda taková a tato vláda realizuje svůj program. A co prosadí, to prosadí a to všichni musí respektovat. Až se k moci dostane současná opozice, tak vše může zrušit a z lumpů, pardon neplatičů se zase stanou slušní lidé. Ale bude tu alespoň vidět, co jsou mnozí zač.

Autor: Jiří Štefek | úterý 3.3.2009 16:43 | karma článku: 37,56 | přečteno: 2277x