Jak to vnímám já: Čoudovky

Někde jsem nedávno četla, že se máme poklonit všem těm kuřákům, co v dobách ukrutných třeskutých mrazů posledních dní neumrzli na balkóně nebo před hospodou…

…tedy na srozuměnou, jsem nekuřačka a cigaretový kouř mi fakt dost vadí, ale zakázat striktně kouření v hospodách a restauracích přišlo i mě dost kruté.

Samo sebou, že bych nesnesla, aby mi někdo u stolu kouřil pod nos, ale přišlo mi logické, když byly kuřácké a nekuřácké místnosti v pohostinství. Kdo si přišel posedět a zakouřit měl k tomu prostor. Nekuřáci taky měli taky své prostory. Horší to bylo se skupinkou lidí, kde někdo kouří někdo ne. To pak bylo na dohodě v jaké části zařízení budou sedět. Zda nekuřák bude tolerovat kouř či kuřák bude chodit kouřit třeba ven.  

Je fakt, že nyní, když jeden přijde z restauračního zařízení nemusí zimní bundu týden větrat na balkóně, neb se z bundy neline onen pověstný óder, ale na druhou stranu mi v nedávných dnech bylo těch kuřáků docela líto.

Byla jsem minulý týden s kamarádkami ze školy na kávě, přišla tam skupinka lidí, poručila si nějaké aperitivy a kávičky a co chvíli odbíhali jednotlivci ven na předzahrádku kouřit. Dotyční odběhli minimálně třikrát na cigárko, kdy se museli v třeskutých mrazech obléci, vyběhnout na rychlou čoudovku a zase se vrátit  a vysvléci, usednout a pokračovat v zábavě.

Inu, je to hodně zvláštní…

… vzpomněla jsem si na filmy z nějakých sedmdesátých let, kde lékaři, policisté, ale i „obyčejní lidé“ byli zahaleni cigaretovým kouřem. Cigareta v ruce patřila tehdy k lidem jako dnes mobil a přitom se tvrdí, že dneska kouří více lidí? No, znám spoustu lidí ve svém okolí, ale kuřáků je možná pouhá třetina.

No, a nedávno jsem narazila na článek, že nekuřáci by měli mít delší dovolenou, neboť kuřáci kuřáckými pauzami si krátí pracovní dobu. No, nevím jak kde, ale některé úřady vyžadují, aby si kuřáci čas strávený s cigaretou napracovávali a musí si na čipovacím zařízení odpíchnout soukromou záležitost a čas napracovat. Když někdo má frekvenci dát si cigaretu co hodinu, má tedy opravdu za den co nadělávat.  Ale,  když dotyčný kuřák nemá povinnost to nadělávat,  není ani divu, že to budí zlou krev, že nekuřáci požadují kompenzaci.

Řešení je několik:

  1. Pracoviště a pracovní zóny pro kuřáky oddělené od nekuřáků (to je blbost, co?)
  2. Prodloužení pracovní doby kuřákům (nebo naopak zkrácení pracovní doby nekuřákům) denně o 30 minut
  3. Úplný zákaz kouření v pracovní době

Ale pak se jeden pozastaví nad tím, co je a není diskriminační? Případně zda ten, co bude častěji běhat na WC taky nebude muset  taky napracovávat pracovní dobu...

Jde-li o to, že nekuřákům vadí, že kuřáci na čas přeruší práci a odběhnou inhalovat nikotin neb jim hrozí vážná otrava kyslíkem, je to jen malichernost. Ano, narušuje to pracovní dobu a vzbuzuje závist volna u těch co nekouří, ale já v současné době vidím jako mnohem větší nešvar chytré mobilní telefony…Zejména u mladší generace, která bez nich nedá ani ránu.  Nejde jen o samotné volání (to se už moc nenosí), ale o přístup na sociální sítě a sdílení kdejaké kraviny. Pravda nikam neběhají, ale práci se taktéž nevěnují a čert by mě vzal, když pokladní v době, než vyštrachám hotovost vytáhne z kapsy mobil a sleduje co je nového na sociální síti...A že se mi to stalo několikrát a v různých obchodních řetězcích.

Takže čoudovky  - nečoudovky, už vidím to, až se za pár let bude řešit zákaz používání mobilních telefonů během pracovní doby v zaměstnání, či rovnou případné odevzdávání mobilů do úložny na vrátnici!

Už vidím to heslo: "PŘEJEME VÁM ÚSPĚŠNÝ PRACOVNÍ DEN - SVŮJ MOBIL LASKAVĚ ODLOŽTE SEM!"

 

Autor: Ladislava Šťastná | pondělí 5.3.2018 20:20 | karma článku: 18,18 | přečteno: 538x