O životě doktorandky a učitelky na vysoké škole v jedné mimoevropské zemi

Povídala jsem si s jednou doktorandkou a  nyní paní učitelkou na vysoké škole v jedné mimoevropské zemi. Jak se žije s vedoucím typu: "Slibem neurazíš"?

Na svých cestách si ráda povídám s lidmi a zjišťuji, jak se mají. Začala jsem si povídat s jednou vysokoškolskou učitelkou v jedné mimoevropské zemi a byla jsem velmi překvapená, jak žila na doktorském studiu.

Připomíná mi to Česko v oblasti medicíny před cca 10 lety, kdy mladí lékaři po škole byli zaměstnáváni na 0,1 úvazku, tedy 4 hodiny týdně, s tím, že se očekávalo, že odpracují celý úvazek, tedy 40 hodin týdně. A mladé lékařky dostávaly otázku: "Paní doktorko, a kdo Vás bude život?"

Naše žena, která nastoupila na doktorské studium, mimochodem ze stipendium, které jí nepokrylo ani náklady na ubytování a stravu, natož, po letech odříkání na magisterském studiu, cokoli víc, např. oblečení, kulturní a sportovní vyžití a také dovolené.

Po roce získala práci na katedře a ačkoli zůstala prezenční doktorskou studentkou, musela své stipendium, které jí posílala stát, odevzdávat katedře, aby údajně "neměla více peněz než již vystudovaní lidé s doktorátem". Tamní katedra z toho platila různé výdaje, co kdo potřeboval, expandovala tak rozpočet katedry. Takto odevzdala katedře dobře přes 150 000 Kč svého doktorského stipendia.

Žena mi popisovala, že její kamarádka, která byla také prezenční doktorandkou, ale pracovala v jiné instituci, byť si tato pronajímala prostory univerzity, tak ta stipendium dostávala. Takže docházelo k paradoxu, kdy dvě ženy doktorandky působily ve stejné budově, jen technicky vzato v jiných institucích (byť všichni profesoři byli zaměstnáni současně i v tomto výzkumném institutu), a tak odlišné naložení s doktorským stipendiem.

Její plat byl čistého o cca 120 Euro vyšší než doktorského stipendia, plus zdravotní a sociální pojištění, Její plat vysokoškolské učitelky byl cca o polovinu nižší než tehdejší průměrný plat učitelů základních a středních škol v té zemi. 

Bylo jí řečeno, že pracovníci katedry podstatnou část své letní dovolené sedí na fakultě a píší články a knihy. Tak se to snažila několik prvních let také dělat, než málem padla vyčerpáním.

Pokud si chtěla koupit z doktorského stipendia knihy, měla je přepsat na knihovnu univerzity.

První věc, co udělal její nadřízený po ukončení doktorského studia, kdy jí měl být zvednut plat o cca 5000 Kč, tak jí přidal práci a snížil ji okamžitě o polovinu její osobní ohodnocení neboli výkonnostní příplatek o 2500 Kč. V Česku taková věc není možná, v její zemi ano.

Jedno snížení bylo za křivé obvinění přestupku na rok, pochopitelně se k tomu vedoucí, který se řídil heslem: "Slibem neurazíš", již nikdy nevrátil.

Druhé snížení výkonnostního příplatku bylo po následující replice:

Vedoucí: Jak se to líbí, že jsem Ti  zvýšil plat? 

Pracovnice: Myslíš to tabulkové zvýšení od vlády tento měsíc?

a další měsíc měla o dalších 1000 Kč nižší plat.

Další statisíce na naše peníze, které měl milý pán na své výdaje.

V tomto textu chci psát pouze o jejím finančním ohodnocení, o chování vedoucího typu zamítnutí dovolené učitelky v v letních měsících, popř. vůbec nereagování na elektronickou žádost o dovolenou v letních měsících, o tom, jak dovedl byrokratizovat a natáhnout na několik měsíců úkony, které do té doby šly získat při troše štěstí za den, ale do 48 hodin vždy (např. podpisy vedení na zahraniční cestovní příkazy).

 

Žena mi popisovala, jak velmi pikantní na její situaci bylo také to, že fakulta na svých webových stránkách ve snaze nalákat uchazeče ke studiu na této vysoké škole uváděla, kolik peněz dostane průměrný absolvent magisterského studia této školy jako nástupní plat. Ona tento plat neměla ani zdaleka po 14 letech práce, a to i s velkým doktorátem.

PS: Ano, vím, co je průměrný plat a mediánový plat. Průměr je aritmetický součet všech platů vydělený počtem osob. Medián je jakási úsečka všech platů a medián se stanovuje přesně v polovině. Je to tedy číslo, které vyjadřuje, jaký nástupní plat se nachází přesně v polovině. 

 

 

 

 

 

Autor: Stanislava Ševčíková | sobota 30.7.2022 20:15 | karma článku: 7,58 | přečteno: 585x