Vzdělávací centrum pro hasiče v Hradci Králové? Ano!

Jedno rčení praví, že bůh nemůže být všude, proto stvořil hasiče. A já bych rád dodal - kam nemůže čert, tam kromě ženské nastrčí věci neznalého politika a nesmyslnou byrokracii. Podobně tomu bylo i v případě plánu na vytvoření Akademie Integrovaného záchranného systému na území letiště v Hradci Králové, jehož příprava byla v listopadu 2010 na pokyn tehdejšího ministra vnitra Radka Johna zastavena. 

Naše země je proto zřejmě posledním státem EU, která celorepublikové vzdělávací, výzkumné a výcvikové středisko nemá. Myšlenka na jeho zřízení ale nevyhasla. Jsem přesvědčen, že je stále šance projekt realizovat. Právě teď, v době předvolební si musíme záměr připomenout a pokusit se získat pro něj podporu. 

Hlavním cílem projektu je vytvoření potřebné centralizované infrastruktury pro jednotný celostátní systém vzdělávání a výcviku složek integrovaného záchranného systému, tedy hasičů, záchranářů a policistů. Výstavba výcvikového areálu by umožnila jejich trénink v podmínkách, které by odpovídaly reálným krizovým situacím. 

Vybudováním Akademie Hasičského záchranného sboru ČR by také došlo k vytvoření infrastruktury nezbytné pro dosažení potřebné úrovně odborné přípravy v oblasti krizového řízení a havarijního plánování ve státní a místní správě, zefektivnění řízení a koordinace integrovaného záchranného systému, zvýšení účinnosti prevence přírodních, technologických a bezpečnostních rizik a zdokonalení koordinace reakce na krizové situace a mimořádné události. 

Co tedy musíme udělat, aby se věci daly opět do pohybu? Projekt byl součástí Integrovaného operačního programu 2007 – 2013 (IOP), který jako jeden z programů na využívání strukturálních fondů EU v ČR schválila v prosinci 2007 Evropská komise (!). Projekt měl být realizován v režimu tzv. velkých projektů a v IOP na něj byla připravena částka bezmála 75 mil. EUR, z čehož až 85 % by mělo být uhrazeno ze strukturálních fondů Evropské unie. Nyní musíme projít položku po položce a věci, které během doby od zastavení projektu zastaraly, upravit a následně celý projekt opět postoupit ke schválení. Což je sice zdlouhavé, ale ne nemožné. 

Jedna z věcí, která by se v projektu mohla změnit, je nabídnout objekt také ke komerčnímu využití. Jak ubytovací prostory Akademie (v Hradci Králové stále není dost ubytovacích kapacit), tak i samotný polygon, jistě své využití najdou. 

Pokud se projekt přizpůsobí době a tedy i omezeným finančním prostředkům, tj. zeštíhlí, zdroje se jistě naleznou. Už jen tím, že dojde k integraci a koncentraci všech zásahových složek z celé republiky do jednoho objektu. Odpadnou tak minimálně náklady na cestování členů IZS do zahraničí. Stejně tak může dojít k prodeji nevyhovujících současných objektů jako nepotřebného majetku státu, což jistě přinese také slušnou porci financí. No a konečně, je třeba projekt připravit na posouzení úředníků v Bruselu. Když už zde jednou dostal zelenou, nebude snad problém získat druhou šanci. Jen chtít. Čeští záchranáři by si to určitě zasloužili.

Autor: Pavel Staněkpavel | úterý 8.10.2013 9:10 | karma článku: 5,92 | přečteno: 208x