Pulitzerova cena za „neviditelná světla“

Nevyčerpatelné a velmi oblíbené téma druhé světové války, osudy dvou hlavních a mnoha vedlejších postav, které různým způsobem poznamenala nejen válka, ale i osud,...

...průběh jednoho z největších konfliktů dějin lidstva z pohledu Němců versus pohled Francouzů…

Jsou světla, která nevidíme, v pořadí druhý román amerického spisovatele AnthonyhoDoerra, získal prestižní Pulitzerovu cenu za rok 2015. Příběh je vyprávěn střídavě z pohledu malé a posléze mladé Marie-Laure, která vlivem vrozeného šedého zákalu v šesti letech oslepne a jež vyrůstá jen s otcem, jelikož maminka zemřela při jejím porodu, a střídavě z pohledu  rovněž nejdříve malého a pak dospívajícího osiřelého chlapce Wernera, jenž spolu se svou sestrou Jutou vyrůstá v dětském domově. Ona, otcem oslovovaná „Ma chérie“, je pihovatá, rusovlasá Francouzka žijící v Paříži, on je bělovlasý Němec, který nechce skončit v dolech, kde zemřel jeho otec, a tak se dobrovolně zapojuje do fašistické mašinérie, i když sestra je od počátku proti tomu. Oba jsou svým způsobem velmi nadaní. U dívky se talent více projeví až po válce, Werner vynikne dříve než dosáhne deseti let. Díky jeho umu si ho všimne jeden vyšší důstojník, a Werner získává místo na prestižní škole a posléze ve válce specifické zaměstnáníJak zvládne slepá dívka změnu bydliště a nečekanou ztrátu svých milovaných? Dokáže Werner bez výjimek splnit úkol? Je Marie-Laure dost statečná na to, aby doručila tajné, šifrované zprávy, a zároveň schopná ochránit věc nesmírné hodnoty, po níž touží nejeden další? Uvědomí si nakonec mladý Werner, co by si skutečně přál, a zachová se podle toho, rozkazům navzdory?

Silný příběh s historickou rovinou, válečnou tématikou, citovou vazbou na rodiče i jiné blízké a s těžkým osudem všech zúčastněných vychází konečně i jako audiokniha. Skvělého zpracování se ujalo úžasné vydavatelství OneHotBook, které mluvené slovo snad každým svým dalším výtvorem posouvá dál. V režii Michala Bureše hlavní ženskou roli namluvila Tereza Vilišová, Wernera si střihl můj oblíbený "básník" David Matásek. David se již jako interpret osvědčil mnohokrát, ale Terezka byla pro mě velmi milým překvapením a její osobitý přednes plný naplno vyjádřených emocí mě bavil.

Pokud máte rádi téma druhé světové války, ale spíš než židovská tématika vás zajímají životy obyčejných lidí v zemích tak odlišného postavení, jaké v tomto období zaujímaly právě Německo a Francie, a pokud chcete zkusit zajímavý, metaforický styl současného autora, pak oceněné dílo Jsou světla, která nevidíme doporučuji. Jako audiokniha se příběh poslouchá velmi dobře, je podkreslen příjemnou hudbou, jejíž ústředním nástrojem je tahací harmonika, ale je třeba se na něj buď dobře soustředit, nebo si ho poslechnout vícekrát, protože styl psaní je složitější a například já jsem při poslechu měla trochu problém udržet si přehled v časových skocích. Pro milovníky tohoto tématu je to myslím skvělý příběh nebo potenciální dárek.

 80 %

Autor: Tereza Špetlíková | pátek 13.1.2017 8:00 | karma článku: 10,34 | přečteno: 231x
  • Další články autora

Tereza Špetlíková

Chladnokrevně

24.2.2019 v 9:50 | Karma: 10,15

Tereza Špetlíková

Padělatel Adolfo Kaminsky

12.10.2018 v 8:11 | Karma: 12,90