Kde domov můj: Příběh hymny

Známe ji všichni. Od vzniku Československa, které mělo nedávno krásné, kulaté výročí „narození“, je naší oficiální slavnostní skladbou, i když jako píseň existuje již od prosince 1834. Teprve před několika dny ale vyšla hymně...

... první obrázková knížka s příběhem, která s jejím ne vždy zcela snadno srozumitelným textem, seznámí už naše nejmenší.

Sytě barevná publikace, jejímž hlavním hrdinou je brouček jménem Týlek (nejspíš k poctě autora originální písně z divadelní hry Fidlovačka aneb Žádný hněv a žádná rvačka– Josefa Kajetána Tyla), ilustruje každý verš hymny, a k tomu rozehrává významově výpravný příběh. Zejména děti tak snadno pochopí, jak to vypadá, například když „bory šumí po skalinách“. Týlek se během svého výletu snaží najít to nejkrásnější místo na zemi. Během své cesty potkává několik přátel, ale také třeba Říp, symbolicky, resp. historicky spjatý s hledáním domova nás všech, mluvící Sněžku, která (údajně) všechno ví nebo také velmi moudrého pražského holuba (z Hlavního nádraží), který všechno rozsekne.

Kniha, ač útlá, nese krásné poselství a seznamuje s příběhem státní hymny od jejích kořenů. Nejspíš se nenajde mnoho těch, co by znali druhou sloku originální písně a dnes by možná už ani všichni nedozpívali druhou, slovenskou část naší původní československé hymny. Starší určitě ocení stručné vysvětlení pojmu Fidlovačka, medailonky pánů Josefa Kajetána Tyla a Františka Škroupač i seznam dalších státních symbolů.

Knihu napsala a ilustrovala Aneta Františka Holasová. Pokud by se vám její práce zalíbila (byla za ni již oceněna Zlatou stuhou – 2014), můžete sáhnout také po Pidibabce z Brd, či její prvotině, autorské publikaci Lumír včelaří.

 

Součástí této obrázkové knížky vhodné po děti od 4 let (zvenku)/od 5 let (uvnitř), je také pracovní sešit (od 9 let). Najdete v něm úkoly, které ověří, jestli děti skutečně textu hymny porozuměly, jestli jsou schopni dávat informace z ní zjištěné do souvislostí, či jak dobře znají tvorbu autora i jiných skladatelů českých písní, které zlidověly. Otázky se dotýkají i dalších významných událostí, které se staly v době vzniku hymny nebo třeba přírody. Nakonec ještě nechybí ukázka dalších státních hymn s úkolem jejich správného přiřazení k vyobrazeným vlajkám. 

Příběh naší státní hymny bychom měli znát všichni. Tento způsob jejího poznávání je velmi příjemný a snadno vstřebatelný, dovoluji si tvrdit až zábavný. 

Autor: Tereza Špetlíková | pátek 9.11.2018 16:33 | karma článku: 10,05 | přečteno: 335x