Kde jste, odpůrci Olympiády v Číně? U televize nebo v Pekingu?

Olympiáda v Číně má své zastánce, své neutrály, své odpůrce. Hodně se o tom mluví a píše. Dokonce i já to nyní činím. Vítězí politika? Či sport? Anebo je to plichta?

Olympijské hry v Pekingu byly zahájeny. Ať se to komu líbí nebo ne. Nechci hodnotit MOV, proč je udělil zrovna Číně. Možná jsou apolitičtí, možná to omezování lidských práv v této zemi vidí jinak. Možná zvítězili zájmy ekonomické. Kdo ví. Faktem je, že jsou právě tam.

Jak se Olympiáda blížila, nesla se éterem dmoucí se vlna odporu proti nim a Číně. Řekl bych jaksi odzdola nahoru.  Od námitek vznášených odpůrci Čínského režimu dole se vlna propracovávala stále výše. Výzvy k bojkotu zazněly dole dost předem. Bojkot by asi byl hodně tvrdý. Kolik sportovců se tuhle fenomenální akci připravovalo X let. Kolik lidí s nimi. Ale není politika a lidská práva silnějším protipólem? Vlna se přenáší na střední vrstvy politické. Dost rapidních odmítání her, pobouřená slova o lidských právech v pořadatelské zemi. Stanoviska regionálních politiků. A hle, vlna už je až nahoře. Vrcholní politici mají téma. Vznášejí nekompromisní stanoviska o pošlapávání základních lidských svobod a jistot v Číně, vynášejí ortely o své neúčasti, vždyť kdo by se také opovážil do takové hrozné země vůbec jet. Olympiáda neolympiáda. Jak se blížil dnešní den, nějak se to začalo vytrácet. Protesty, námitky, odpor a kritické projevy téměř vymizely. Nastupuje totiž nová etapa. Etapa pozvolného oznamování, jak je to tam hrozné, ale on tam pojede. Nemůže v tom přece naše sportovce nechat samotné. A navíc jim zafandí. A tak jsem si našel pár článků z dřívějška a porovnal co kdo říkal dříve a kdo a s kým tam jede dnes. Je to tak trochu úsměvné, spíše ale smutné, jak snadno se vše dá obrátit. Jak lehce se dá přejít vlastní stanovisko. Jak lehce dokáží politici pošlapat své osobnosti, názory a snad i hrdost? Dávají najevo - co říkám, říkám teď. Co udělám s tím nesouvisí.

Někdo tam letí sám, pochopitelně za své, jak jinak, někdo s sebou bere členy rodiny, pochopitelně také za své, jak jinak. Já jim to věřím. Jedou za své prostředky, cestu si zaplatí sami. Už se ale nezmiňují, že si to velice pravděpodobně budou refundovat zpětně, jak je to obvyklé už z dřívějška. Jen to nejspíš nafaří na cosi jiného. Ti otrlejší asi ani to ne.

Co však ti střední kádři a drobní odpůrci Olympiády v Číně? Kde jsou jejich bojkoty a jak se projevuje jejich odpor? Počítám tím, že sedí a dívají se na přenos ze zahájení. Jaký je pak tedy rozdíl mezi odpůrci a neodpůrci? Nevím, ale nějak žádný nevidím. Snad jen, že že jich pár před Olympiádou zviditelnilo a pár dalších v očích veřejnosti ztrapnilo. Ale co už s jedním názorovým obratem až veletočem. Už toho našim politickým špičkám prošlo tolik, že právě tohle je jen jedna z banálních věcí, po které časem nikdo ani nevzdychne.

Tak si to všichni užijte. Veletočaři přímo v Pekingu, ostatní u televize, či alespoň novin.

Olympiáda je, zdá se, apolitická a kde se koná je v podstatě jedno. Stačí když pořadatelská země na to má.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Milan Soušek | pátek 8.8.2008 16:25 | karma článku: 25,01 | přečteno: 3900x