Zrušte Schengenský prostor. Víc škodí než pomáhá

I přesto, že imigrace má svá značná rizika a působí po Evropě hodně problémů, existuje i jedno pozitivum. Ukázala totiž, jak "funguje" Schengenský prostor a neexistence hranic mezi státy.

Už ve chvíli, kdy se do tohoto prostoru rozpustných hranic a neomezeného pohybu Česká republika dostala, měl jsem o systému určité pochybnosti. Imigrace tehdy ještě nebyla tak horkým tématem a já měl tehdy nějaký ten rok pod dvacet. Přesto mě ale napadlo, zda něco takového může fungovat. Odpověděl jsem si, že ne. Pokud se totiž zločinci chtějí co nejrychleji dostat ze státu, nic jim nepomůže tak jako konec pravidelných kontrol na hranicích.

Dnes, o osm let později, je vidět, že absence hranic není problém pouze kvůli zločincům, kteří tak mají volnější pole působnosti. S přibývajícím imigračním tlakem na vnější hranice Schengenu je stále jasnější, že celý systém nefunguje. Hraniční státy sice dostávají dle informacích z médií nemalé částky na zabezpečení vnějších hranic prostoru. Očividně ale svou roli buď nezvládají nebo ignorují. Jak jinak si totiž vysvětlit, že se najednou v předhůří Alp nalézají někde na příhraničním nádraží běženci. Jak jinak si vysvětlit jejich stanové městečko u francouzského Calais? A jak si vysvětlit nápor na Německé či Maďarské hranice?

Celá myšlenka volného prostoru uvnitř Evropy se ukazuje jako zrádná. Dává sice zdání svobody, ale zároveň i neomezené možnosti těm, kteří mohou a chtějí tuto svobodu zneužít. Existence něčeho jako je Schengen navíc umožnila jednotlivá vedení států zbavit se části zodpovědnosti za vlastní bezpečnost. A právě tohle je jeden z fatálních nedostatků současného stavu. Stát je zde totiž především od toho, aby chránil své občany. Jenže jak to má dělat ve chvíli, kdy se na jeho území dostane kdykoli, kdokoli a klidně i v jakémkoli množství?

Dnes proběhla na Novinkách zpráva, že Sasko zvažuje opětovné zavedení kontrol na hranicích. Tím pádem jakýsi kopanec do Schengenského prostoru. Důvodem je právě současný problém s cestováním afrických a asijských uprchlíků "za lepším". Zbývá jen počkat, zda se po tomhle kroku sesype celý Schengen nebo se stále bude tvrdošíjně trvat na jeho zachování. K němu snad však nedojde, jedná se totiž o projekt nedomyšlený a nebezpečný.

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Sobecký | středa 12.8.2015 15:43 | karma článku: 41,30 | přečteno: 4279x