Firmy shánějí ajťáky, ne však donekonečna

Jsi vysokoškolsky vzdělaný a navíc v technickém oboru? Nebo dokonce ajťák? Práci máš téměř jistou. Tak by se dal v kostce shrnout článek, který vyšel desátého října na serveru novinky.cz. Ve stejném příspěvku jsou pak "zatracovány" humanitní obory, jejichž absolventi prý mají daleko menší šanci na uplatnění.

Článek mě donutil napsat malé, zato však důrazné "Nesouhlasím!". Ano, skutečně se dá řcíct, že firmy shání lidi, kteří jsou zdatní v práci na počítači, ovšem zdaleka to nemusí být ajťáci. Těch sice může být aktuálně nedostatek (stejně jako absolventů chrlených technicky zaměřenými fakultami). Jenže ten nebude trvat dlouho. Domnívám se tak proto, že články tohoto typu, kdy se neustále vyzdvihuje nutnost mít co nejvíce profesních počítačomolů, jsou dost časté a lobbují co to jde. Navíc je veřejným tajemstvím, že právě pracovníci s obrazovkami mají běžně velmi slušné platy. Ovšem všeho s mírou, protože pracovní trh nepojme nekonečné množství programátorů a správců serverů! Jednoho dne, a ten se dle mého poměrně rychle blíží, se stane pravý opak: zdatného programátora, který si s jedničkovo-nulovým jazykem tyká, nikdo nebude chtít. Konkurence bude zkrátka příliš velká.

Potom však mohou tito lidé navíc chybět na jiných oborech a později v jiných pracovních oblastech. Z vlastní zkušenosti vím, že i v nich se dá později najít pracovní uplatnění. Stačí nespoléhat pouze na školu, která sice může dát teoretické základy (někdy ovšem ani to ne), ale praxi stimulovat nedokáže. Jsou sice takové katedry, které svým tudentům v rámci studia umožní delší praxe, které jsou přímo součástí vzdělávcího programu. Takových, které by však pro životopis byly dostatečné, však zase tolik není. Pokud se ale člověk dostane k nějaké šanci, která by se mu mohla stát předstupněm k budoucímu zaměstnání, má mnohdy vyhráno. Musí ovšem sám chtít a být aktivní. Pokud takový je, práce v oboru, jakkoli málo protěžovaném, ho brzy nemine.

Co z toho plyne? Mělo by se říkat A i B. Bodem A je, že v současné době chybí ajťáci a technici. Za Béčkem se však schovává fakt, že pokud se stát či školy nerozhoupou a nebudou dopředu koušet redikovat vývoj, poptávku a nabídku pracovního trhu, tak na pracovních úřadech nebudou za pár let stát fronty ekonomů či sociologů. Ale právě počítačových géniů.

 Zdroj: http://www.novinky.cz/kariera/349962-absolventi-bez-praxe-je-nikdo-nechce.html

 

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Michal Sobecký | neděle 26.10.2014 16:02 | karma článku: 9,51 | přečteno: 1487x