Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Změna názoru většiny evropských plastických chirurgů na skan

"Mimořádná situace si vyžaduje mimořádné řešení," uvedl v Paříži 28. Ledna 2012 patriarcha setkání zástupců klíčových odborných společností estetické medicíny svolané k domluvení  celoevropskému konsenzu, jak to celé „nadělení“ s prsními implantáty vyřešit. Pro mě to byla neuvěřitelná škola mezinárodní medicínské diplomacie, které jsem měl tu čest i štěstí být účastníkem. Dozvěděl jsem se mnohé nejenom o kauze samotné, ale i o právních a etických aspektech tohoto oboru.

Nejvíce mě a všechny kolem zprvu zajímalo, zda dotyčné prsní implantáty vůbec škodí a co vlastně hrozí pacientkám.   Medicínská data uvedená na začátku byla až překvapivě pozitivní. Dle dosud známých dat není zvýšené riziko rakoviny, dokonce ani ten gel schválený pro toliko průmysl není podle dosavadních analýz jedovatý. Některé parametry naopak ukázaly implantáty jako nadprůměrně bezpečné. Méně kvalitní obal, snad zkracujicí dobu životnosit, se týká jen několika málo měsíců výroby. Tedy super?!

Následovalo expozé právníků jak francouzských, tak z Evropské unie. Ukázalo se, že dotyčné implantáty certifikovala prestižní německá TUV, ovšem výrobce jí v rozporu se schválením neposílal vzorky na kontrolu. Odkazoval se na to, že ve Francii existuje speciální kontrolní orgán zodpověný za kvalitu implantátů, jemuž se zodpovídá. Po delší době TUV odňal schválení, neb opravdu nevěděl , co se vyrábí. Chování francouzské kontrolní agentury bylo neskutečně laxní, neprovedli ani jednu faktickou kontrolu i když si ji jako jediní měli právo vynutit i s pomocí policie či četnictva ( to Němci jaksi nemohou). Ba dokonce se zjistilo, že na dané prsní implantáty dokonce nikdy výrobce implantátů PIP neodebíral medicínský silikon a vždy bral jen průmyslový. Kontrola je jednoduchá, existují jen dva schválení výrobci silikonu medicínské kvality, oba v USA (jejich monopol byl asi důvodem, proč PIP použila velmi podobný, leč necertifikovaný silikon „odjinud“). Je snadné zjistit kdo a kolik od nich odebírá, leč dobře placený francouzský orgán neudělal ani to. Vypravit se do výroby, nemyslitelné! Krátce řečeno, těch skandálů je vlastně málo v systému, kdy se schválí výrobek na základě zaslaných vzorků do jiné země (byť v EU) s tím, že dotyčná certifikační firma vlastně nemá právo skutečně výrobek na místě například přepadově kontrolovat. Do toho existují různé kontrolní orgány (jako ve Francii), kde spousta lidí bere mzdu ale nedělá takřka nic. Není divné, že těch malérů není více? Přítomní Američané se omlouvali své kontrolní agentuře FDA. Ta dosud například schválila prsní implantáty jen dvou firem pro svůj trh na základě neskutečně přísných regulí. Donedávna na to Američané nadávali, neb jim to zabraňuje oproti Evropanům využívat mnoho a mnoho jiných výrobků, což by zejména snížilo ceny. Teď jsou Američané vděční za FDA. A takových výrobků pro medicínu, kde Evropa má schváleno kde co a USA skoro nic, je spousta.

Kdo je za to vše zodpovědný? Nejsem právník, ale pochopil jsem , že v každé zemi úplně někdo jiný. Tak třeba ve Francii hlavně výrobce (ten ale už není), poté Němci z TUV (kvůli certifikaci), následně nečinná francouzská agentura (de facto stát- proto se ve Francii tak rychle začalo s výměnami implantátů na náklady státu) a pak někde vzadu jsou lékaři. Logika je prostá. V dobré víře implantovali certifikovaný výrobek, pokud ho nyní vyjmou, není na nich ani zrnko viny a také vyhrávají první soudy. O dobré víře svědčila jedna přítomná lékařka- implantáty PIP si nechala zavést a ještě je sama voperovala svojí dceři- tu zvou na soudy jako důkaz bezmezné důvěry v PIP. Ve Velké Británii je naopak první na řadě zdravotnické zařízení, které implantát zavedlo, to se pak může následně soudit s dalšími viníky. Není bez zajímavosti, že u většiny implantátů voperovaných ve Velké Británii nikdo neví kdo a kde je zavedl. Opravdu!! Mnohem větší nepořádek, než u nás. Porovnali počet implantátů , které prošly importem a číslem z certifikovaných klinik. Většina není podchycena. Pravděpodobně je tedy zavedli lékaři (možná to ani nebyli lékaři) klinik, jež jsou neevidované, popř. cizinci (na „operaci-skok“ v Británii), nebo necertifikovaní lékaři (neregistrují se). Trochu mě z takového opravdu tržního prostředí přejel mráz po zádech... No a v Německu tam za kauzu PIP mohou částečně pacienti. Opravdu! Existuje zákon říkající ve zkratce, že pokud spotřebitel koupí něco podezřele laciného, nese za to díl odpovědnosti. To není špatná úvaha (třeba, jak jsem pochopil by spotřebitelé měli nést kus škod vznikajících náhrávacím firmám kopírováním filmů a jejich laciným „kupem“) , jenže- mohl opravdu pořádkumilovný německý pacient tušit, že certifikace v Evropě je jaksi „jako“? I tady tedy stát tlačí na výměnu ze zdravotního pojištění, pokud by právníci začali chtít část škody po nebohých pacientkách, bylo by to asi na revoluci.

Po těchto právních exkurzech se situace změnila. Implantáty PIP asi mnoho neškodí a mohly by podle všeho v tělech klientek zůstat, pravda s pravidelnou kontrolou (ta by měla být vždy). Jenže právní pohled lékaře je jiný, než medicínský. Chirurgové něvěděli, že je implantát špatný. Pokud nyní doporučí výměnu, jsou víceméně z obliga. Pokud implantát doporučí ponechat, berou svůj díl rizika na sebe. A tady se diskuze velmi vyostřila. Nejprestižnější organizace ISAPS nejprve doporučila implantáty jen kontrolovat. V předvečer tohoto jednání, na tlak právníků,  stanovisko změnila o 180 stupňů. Chytila se nejhoršího výsledku ze všech kontrol, francouzské studie o pětinásobném praskání, a doporučila všechny vyjmout. To doslova rozčílilo Italy. Domnívají se, že podle všeho zbytečné operace mohou řadu žen poškodit, možná i některé usmrtit. Jisté je, že ne vždy budou po takové operaci vypadat nádra jako před ní. Zvlášť bizardní bylo vystoupení Britů a Němců. V obou zemí je několik odborných společností se zcela opačnými stanovisky. Někteří by implantáty ponechali, jiní si stojí za doslova „onkologickými operacemi“. Při nich by měl být vyjmut pro jistotu nejenom implantát, ale i tkáně v jeho okolí (tzv. kapsula) a včechny jen trochu podezřelé mízní uzliny. Tak to tvaru poprsí opravdu neprospěje... Krátce řečeno proběhla diskuze mezi zastánci názorů: Hlavně nepoškodit pacienta a Hlavně nepoškodit lékaře.Přičemž nebylo jasné, který odborný názor komu opravdu prospěje.

Nakonec došlo k akceptaci názoru všechny implantáty vyndat, jak řekl jeden z předsedajících: „Jako když Mercedes všechny svolá k výměně vadných brzd“. Veliký malér, leč s jasným začátkem a koncem. Vypadalo to na jasnou jednotu.

Proč píši článek až dnes? Čekal jsem, zda se opravdu bude postupovat jednotně. Moc to na to nevypadá. Velmi jednoduché je to v zemích, kde zdravotní pojišťovny skoro vše platí, dokonce velmi štědře (v násobcích obvyklé ceny v ČR)- tam se začalo s velkým operováním- Francie, Německo. V Británii stát platí vyjmutí- nový implantát je ale na pacientce (většinou jej firmy nabízejí se slevou a lékaři operují za málo či zdarma- konečně je to vlastně jedna operace s vyjmutím). Někde se lavíruje- ČR. U nás se doporučila výměna, stanovisko pojiš’toven je nejasné. Některé kliniky operují za svoje peníze (FN Vinohrady), někde to není jasné (FN Bulovka). V ČR stále existuje distributor, tedy je velká šance, pokud nevyhlásí bankrot, že by to měl z velké části zaplatit (asi by byl rád, kdyby to také na sebe vzal stát...). A třeba Italům se do operování moc nechce, stát štědrý není a navíc nechtějí poškodit pacientky. Co když některá umře? Bude mít ošklivá prsa? Kdo za to může? Italové tedy před pár dny zažalovali jako společnost francouzskou i německou agenturu a čekají, zda nedostanou kolektivně odškodnění pro své klientky.

Tedy lékař už ví, jak z problému. Určitě implantát vyndat. Pro pacienta je rozhodování těžké. Nechat se operovat, nést rizika operačního nezdaru ale už „na to nemyslet“. Nebo mít radost z toho, že mám krásná ňadra, každoročně je jen zkontrolovat ale „mít to v hlavě“. No tak tohle dilema spadlo zcela na pacientky. Nezávidím jim.

A jaké je z toho poučení. Polovični Evropská unie je v takových případech nyní docela nebezpečná. Buď se vraťme k národním státům, přísné kontrole na svém území (docela drahé- kolik je to úředníků?) s tím, že si budeme navzájem testovat výrobky, jak to bývalo. Nebo musíme mít celoevropskou agenturu, která nejenom certifikuje ale i kontroluje ve všech zemích s pravomocí jakou má policie, popř. policie každého státu s ní musí spolupracovat. Jinak tato kauza je vlastně jen první z mnoha a mnoha dalších.

Autor: Roman Šmucler | úterý 7.2.2012 9:24 | karma článku: 17,92 | přečteno: 1196x
  • Další články autora

Roman Šmucler

Zvyšte mi daně!! Ale...

Nechci se arogantně cpát kam nepatřím, ale podepsal bych rád petici spolu s nejbohatšími Američany (Warren Buffett je vede) a Francouzi za zvýšení daní nejbohatším. Zní to bolševicky, že? Jenže on ten stát, co má problémy je také můj. Jezdím po jeho silnicích (ještě, že mám off road auto!), vychovává plátce mé budoucí penze (snad budou umět více, než pěstovat obilí pro Čínu) a bude mi léčit rakovinu, když jí onemocním. Prostě rád přispěji na něco, čeho také vlastním kus. Problém je v tom, že chci mít kontrolu nad jeho výdaji. Konečně, jako každý spolumajitel.

24.8.2011 v 9:40 | Karma: 30,80 | Přečteno: 2205x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Kolik hodin má sloužit v nemocnici mladý lékař?

Nějaký ten týden uplynul od akce “Děkujeme, odcházíme” při které se mimo jiné vedla bouřlivá diskuze o tom, kolik hodin má v nemocnici trávit lékař, zejména mladý. Teď, když jsou emoce menší, je asi čas podívat se vědecky na to, zda jsou služby delší, než 8 hodin vhodné pro lékaře a hlavně pacienta. Zjištění je zajímavější, než by se neinformovanému mohlo zdát.

10.8.2011 v 10:52 | Karma: 25,63 | Přečteno: 2726x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šmucler

Ředitel nemocnice? Lékař!

Mezi zázračné recepty na vyřešení problémů českého zdravonictví patří už od revoluce náhrada lékařů ve vedení nemocnic ekonomy. “Lékař léčí a ředitel řídí,” zní zdánlivě velmi logická poučka. Nepřehlédnutelným faktem je, že lékařů včele zdravotnických zařízení ubývá celosvětově. Například v USA, kde jsou v tomto trendu nejdále, řídili lékaři v roce 1935 stále ještě 35% ze všech nemocnic. Dnes jsou to již jen 4%, přesně 235 z 6500. Trend je jasný a jako bych slyšel některé své přátele ekonomy, kteří říkají: “České zdravotnictví se posune, až ministrem konečně nebude lékař.” Jaká jsou objektivní data? Doktorka Amanda H. Godall z Bonnu (Německo), analyzovala 300 nejlépe hodnocených amerických nemocnic (ve specializacích kardiologie, onkologie, gastroenterologie), zda existuje vztah mezi řízení lékařem a výkonností nemocnic. Výsledky, které publikovala v časopisu Social Science & Medicine (červenec 2011), byly nemalým překvapením. Nemocnice vedené lékařem měly o 25% lepší kvalitu péče, v onkologii dokonce o 33%. To vše při stejných či lepších ekonomických parametrech. Výzkumný tým byl zaskočen o jak velký rozdíl se jedná. Důvod spatřují jednak v tom, že lékaři jsou lépe cvičeni volit priority, ale hlavně díky svému vzdělání dokáží lépe zvolit ekonomické kroky s minimalizací dopadu na pacienty. Logicky to vše asi platí o to více v podmínkách finanční krize. Moje osobní zkušenost z českého prostředí je stejná. Lékař se poměrně snadno naučí potřebné znalosti z ekonomie, má-li motivaci. To, aby se ekonom ale stal partnerem a oponentem třeba onkologovi je takřka vyloučené. Složitost medicínského managementu není v tom dokázat objednat léky a třeba obvazy za nejmenší cenu, ale v tom zvolit správné postupy, technologie a v neposlední řadě směřování instituce. Nemluvě o přirozené autoritě, kterou lékař-osobnost má na klíčový majetek nemocnice- lékaře. Cestou pro české zdravotnictví tedy asi nebude získat pro každou nemocnici majitele či ředitele z řad laiků, který “naučí doktory účetnictví a finance”. Spíše je potřeba přímo lékaře školit v managementu. V České republice se tyto schopnosti u řady lékařů chápou stále jsko ztráta času a snad i něco nedůstojného “bílých plášťů”. Přitom přednostové velkých klinik sami přiznávají, že většinu pracovního dne jsou spíše managery, často učiteli a občas lékaři. Na lékařských fakultách se ale management takřka nevyučuje a v postgraduálním studiu s odúmrtí atestací druhého stupně spíše ubývá. Osobně jsem byl u vzniku pregraduální výuky managementu privátní praxe (stomatologie), kterýžto předmět učím, a vím, jak zoufalé jsou ekonomické základy u lidí, kteří by měli vzápětí otvírat praxe, tj. činit rozhodnutí v řádu stovek tisíc korun s celoživotními důsledky. Pokud se takový člověk dostane do managementu nemocnice (byť jako primář) či do čela odborů, na problém je zaděláno. Nastává vzájemné překřikování se “hluchých a slepých”. Přitom sám vím, co udělá 15 hodin v jednom semestru s alespoň základní orientací, jak pomáhají managerské kurzy. Hlad lékařské veřejnosti je veliký. Osobně prostě nestíhám vůbec vypisovat kurzy managementu či marketingu ve zdravotnictví. Stejnou zkušenost mám i jako manager a podnikatel- nejlépe fungují ta oddělení a nemocnice, kde se podařilo najít lékaře, který se do řízení “zakousl”, ideálně s ekonomem po boku. V souladu s vývody Dr.Godall tedy musíme zařadit management (každý lékař někoho řídí) do celé výuky (od pregraduální až do celoživotního vzdělávání) a hledat pro každou nemocnici schopné lékaře- managery. Jen s takovým “vybavením” můžeme udělat skutečné reformy. Zatím jdeme ale úplně opačně.

2.8.2011 v 18:04 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1988x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Heger žák Zápotockého

Kdekdo se vyjadřuje k tomu proč nefunguje naše zdravotnictví , dokonce někteří na vymýšlení těch mouder dostávají i granty a tak chrlí a chrlí.... A přitom základ srabu je jasný. Nevyplácí se selsky hospodařit. U velkých poskytovatelů péče- fakultní a krajské nemocnice nikdy neplatily kupecké počty a elementární hospodárnost. Všichni vědí, že když se velká nemocnice dostane do dluhů, buď to zaplatí stát (od určité doby i kraje), popřípadě se nastaví úhradová vyhláška tak, aby jim to vyšlo. Z toho pramení bizardní systém úhrad, kde se každé nemocnici platí za totéž jinak. Definitivně absurdním koncem pak byly nejrůznější evropské granty, které umožnily těm, s kamarády nahoře, utratit neskutečné peníze z cizí kapsy. Tedy z kapsy pekelně zadlužené Evropy. Když jsem se opakovaně ptal a žádal o dotaci i pro soukromou nemocnici, dostalo se mi odpovědi, jak na kraji, tak na ministerstvu, že pacienti i vlastní soukromých nemocnic, pokud je nevlastní třeba hejtman, na dotace nedosáhnou, neb i bez nich nějak vyjdeme. “Mají chodit do státního”, řekl mi představitel pravicové strany na Ministerstvu zdravotnictví, který mimo stát za celý život nevydělal ani korunu. Naši pacienti jsou tak, jako my, občany druhého řádu. Někdo opravuje za neskutečné sumy a neplatí se svého skoro nic (státní a krajské) a jiný neopravuje a anebo musí otáčet každou korunu (soukromí). Ještě chvíli a bude zase vše socialistické... Další výspou podnikavosti byly malé zdravotní pojiš’tovny. Bylo možné jim ukázat úspory a společně jsme kousek po kousku šetřili svoje i jejich peníze. Výsledky se rychle dostavily, peníze se naspořily. Teď ministr Heger rozhodl, že Augiášův chlív na pár měsíců zachrání tím, že pojišťovnám vezme jejich finanční přebytky. On je ale nebere nějakým “zlým nezávislým pojišťovnám”, které nejsou řízeny jako VZP “geniální radou politiků”, to jsou peníze pacientů, kteří mohli mít prospěch z toho, že pojišťovna lépe hospodaří a třeba i přísněji hlídá, aby nečerpali zbytečnou péči. Pan ministr Heger upřímně přiznal, je to znárodnění. To je myslím okamžik, kdy je třeba říci : “A dost, soudruhu!” Pokud to neřekneme, bude hospodář za pitomce (spousta klinik, kde se šetřilo vypadá uboze; tam, kde mají “kulichy” to jen kvete) a ovládne vše nomenklatura odměňující své otroky, jako to bylo před listopadem. Řada špičkových světových ekonomů se shoduje, že obrovské dluhy Evropy pokud nesmaže válka, tedy znárodnění majetku. Kdo včas neuteče, toho postihne buď vysoká inflace a zdanění (v tom lepším případě) anebo přímo znárodňování. Jsme na křižovatce, můžeme začít utínat pracky zlodějské korupci a hospodařit, nebo se jednoho rána probudíme například s měnovou reformou. Jak to dokonale provedl soudruh Zápotocký v roce 1953. Kdyby nám vláda dala za tisíc korun deset, splnila by slib oddlužení státu, udělala by radost závistivcům (nikdo by neměl nic) no a peníze svoje a svých kamarádů by jistě včas “vyvedli”. Je to na nás. Svobody včetně majetkových jsou nedělitelné. Znárodňování je cesta do srabu bez zpětné jízdenky. Potřebujeme hospodáře, co nás vyvedou z problémů, jako byl Baťa, a ne úředníky rozdávající z cizí kapsy.

6.6.2011 v 9:41 | Karma: 6,88 | Přečteno: 1825x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Otevřený dopis popletenému prezidentovi Lékařské komory Dr. Kubkovi

Z televizního vysílání a dnešních Hospodářských novin jsem se, vážený pane prezidente dozvěděl z Vašich úst, že jsem vymyslel a řídil diskreditační kampaň proti akci Děkujeme odcházíme. Dokonce jsem se na to spojil s mojí manželkou , ředitelkou vydavatelství Ringier. Pane kolego, kdybyste si alespoň zjistil nějaká fakta, než promluvíte k národu, nedělal byste sobě a komoře zbytečnou ostudu.

18.2.2011 v 10:23 | Karma: 42,40 | Přečteno: 4182x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Jestli Rusko prolomí frontu, můžeme na Ukrajinu vyslat vojáky, zopakoval Macron

2. května 2024  13:18

Francouzský prezident Emmanuel Macron opět připustil možnost vyslání západních pozemních jednotek...

Bezpečnostní úřad má nového šéfa. Čuřín chce víc digitalizace a méně prověrek

2. května 2024  11:51,  aktualizováno  13:15

V Národním bezpečnostním úřadu (NBÚ) je podle nového šéfa Jana Čuřína prostor pro digitalizaci a...

POLITICKÝ DIÁŘ: O falešné hře Evropana Fialy a štoku navíc

2. května 2024

Premium O tom, jak se za deset let změnil názor Petra Fialy na Evropskou unii či o debatě k důchodové...

Protesty studentů eskalovaly i v Kalifornii, policie ničí barikády a zatýká

2. května 2024  8:11,  aktualizováno  12:58

Na Kalifornské univerzitě v Los Angeles (UCLA) se v noci na středu střetli proizraelští a...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5767x
doc.MUDr. Roman Šmucler, CSc., lékař, podnikatel, vysokoškolský pedagog, moderátor a scénárista.

Seznam rubrik