Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Takhle se má organizovat zdravotnictví!

Kdo nám poradí, jak přebudovat naše zdravotnictví? Původní obyvatelé Aljašky! Ne, opravdu si nedělám legraci a pokud nějaký jiný myslitelský, či podnikatelský počin od nás trumfne čísla z organizace Southcentral Foundation, tak sním tento článek!

V roce 1982 byla feredální Americká vláda ve velkých problémech, jak ufinancovat péči o původní obyvatelstvo na obrovské rozloze, kde je často jediným dopravním prostředkem nákladné letadlo. Případ ne nepodobný našemu zadání, co udělat s roztroušeným podhorským zdravotnictvím. Nikdo se do toho při omezených financích nehrnul. Zoufalé chvíle vyžadují netradiční řešení a tak z federální organizace zbyl jen umenšený grant (peníze , jež by beztak plynuly) a “Indiáni ” se začali o sebe starat sami. Získali smlouvy s pojiš’tovnami a pustili se do velmi radikálního díla. Postavili si malou centrální nemocnici a k tomu kampus odborných ordinací, asi bychom řekli “polikliniku naležato”. Od té doby snížili počet hospitalizací při stárnoucí populaci o 53%, počet akutních příjmů o 50% a vyšetření u specialisty o 65%!! Růst nákladů na zdravotní péči je o 10-30% pomalejší, než ve zbytku USA. Řeknete, to ale snížili kvalitu péče! Tak to se nemůžete více mýlit. Za tu dobu a tyto peníze stoupla proočkovanost dětí ze 2% na 90%, spokojenost pacientů a zaměstnanců je přes 90% a třeba vyrovnání hladin cukru u diabetiků je v nejvyšším percentilu v rámci celých USA (tedy všetně univerzitních a privátních top klinik).  Vedle toho nabízejí původním obyvatelům na přání i tradiční léčebné postupy, pokud to stav umožní a nemocný si to žádá…

Jak je to vůbec možné? A je to použitelné u nás? Velmi dobře. Úplným základem všeho je, že komunita chce být zdravá a své zdraví si musí sama ufinancovat. Tedy nikdo neposkytuje zdravotnictví pro zisk a též nikdo “nechodí si to odpracovat do státního”. Pak je tu skvělá organizace. Dvoučlenný tým (lékař, sestra) plně odpovídá za zdraví svěřených 1400 lidí. Nemohou pacienta jen tak někam poslat, aby se s tím trápil někdo jiný. Musejí vše vyřešit. Za každé využití jiných kapacit se musejí zodpovídat. Jejich první starostí tak je, aby lidé neměli komplikace chronických onemocnění , ideálně, aby nestonali vůbec. Často pořádají přednášky, webové kurzy, mluví s lidmi o zdravých návycích. To je něco úplně jiného, než třeba výkonový systém, kdy, jak se v Čechách říká : “Pacient nemůže být zdravý, je jen špatně vyšetřený a diagnostikovaný!”

Neexistuje, že by pacient jen tak přišel k lékaři. Primárně sdělí sestře po telefonu svoje obtíže a ta má za úkol, co je jen možné vyřešit sama a po telefonu, s tím, že lékaře zatěžuje jen nutnými případy. Každý lékař a sestra jsou neustále porovnáváni se svými kolegy ve firmě a s ostatními lékaři v USA. Neustále je jasné, kdo je kvalitní a “kdo se veze”, podle toho jsou placeni.

Celý systém je stavěn od uživatele. Každý telefon musí být přijat a to do 30 sekund. Velké čekárny, kde domorodí obyvatelé, kteří se jen tak nepotkají, radostně klábosí a užívají si vzájemnou společnost v pohodlí. Za to pojmy jako “sesterna” či “lékařský pokoj” tu neznají. Jakmile přijde zaměstnanec do práce, je k dispozici klientům. Jestliže ho není potřeba, jde domů. Díky telefonické organizaci je zbytečné, aby lékař jen tak seděl v ambulanci a čekal, co kdyby někdo přišel. Pojmy jako pracovní doba, služba, příslužba, přesčasy tu nejsou. Personál se stará o své klienty. Když je má zdravé, nemusí po nocích “šílet”. A přijet do práce, když je to potřeba, je součástí úvazku. Spát v práci ale nikdo nejenom nemusí, je to vzhledem k nákladům na otop a světlo nežádoucí.

Vztahy mezi personálem a klienty jsou velmi osobní. My jdeme opačnou cestou. Opouštíme lokální zdravotnictví a péči chceme svěřit obrovským meganemocnicím. Místo paušálu na postele či DRG bychom ale měli platit za to, že jsou lidé udržovaní zdraví. Našimi “Indiánskými organizacemi” jsou městské nemocnice a LSPP, které často neřídí megamanažeři a nemají superprofesory, ale špitálky fungují, neboť léčí sousedy a je hloupé se k nim chovat blbě, nesmyslně je vyšetřovat. A také se v malém místě hůře krade ze společného, tedy krade se ale v menším, neb je na to vidět. Pokud by byl tento existující systém zbaven nesmyslného systému úhrad (zvýhodňující nemoc) a byli by “rozpočtováni” a tak motivováni léčit efektivně, jistě by kvalitní primární péče velmi omezila přebujelou síť nemocnic a ambulantních specialistů. Dobře zaplatit tento základní článek, motivovat ho a brutálně kontrolovat data o zdraví a spokojenosti populace. Tedy to, co v současném systému vůbec nehraje roli. U nás ten, kdo má zdravé lidi, nemá “body” a  “obložnost” a tedy přijde o peníze. Před pár lety jsme v Mariánských Lázních zlepšili léčbu diabetiků, dramaticky ubylo komplikací, tedy hospitalizací a ambulantních návštěv. Dostali jsme zdrcující mnohonásobnou sankci. Tak jsme to vrátili do starého stavu a byl klid. Ano, vyléčit pacienta je ekonomický nerozum.

Nepotřebujeme, aby komise “moudrých” rozhodovaly, která nemocnice má žít a která ne odněkud z Prahy. Dejme zodpovědnost za zdraví přímo k lidem a zbytek vyřeší trh a ten to umí velmi svižně. Lidé by měli mít pocit, že to platí ze svého (proč by si lidé nemohli rozhodnout, zda chtějí ve městě nové CT či dětské hřiště- jistě nejsme méně vzdělaní, než lidé na Aljašce). Pak se nebudou nedožadovat nesmyslů. Měla by být konkurence, aby kvalita nešla dolů. Evidentně se vyplatí, když je péče systematizovaná do jednoho řetězce, kde musejí mít všechny články společný ekonomický cíl. Proč jen jsme si ten náš rozbili, místo, abychom ho vylepšili?

Možná to chce začít s čistým stolem. Měli jsme v roli ministra zdravotnictví zástupce nejrůznější odborných lobby (fakultní nemocnice, krajské nemocnice, ambulantní specialisté), byli tam i úplní laici (ekonom). Což to zkusit s “Indiánem”, řekněme z Aljašky? Asi by nám uměl poradit.

 

S použitím materiálu z New York Times a JAMA

 

doc.MUDr.Roman Šmucler, CSc.

1. LF UK a VFN Praha

Autor: Roman Šmucler | úterý 14.8.2012 11:20 | karma článku: 31,88 | přečteno: 2526x
  • Další články autora

Roman Šmucler

Zvyšte mi daně!! Ale...

Nechci se arogantně cpát kam nepatřím, ale podepsal bych rád petici spolu s nejbohatšími Američany (Warren Buffett je vede) a Francouzi za zvýšení daní nejbohatším. Zní to bolševicky, že? Jenže on ten stát, co má problémy je také můj. Jezdím po jeho silnicích (ještě, že mám off road auto!), vychovává plátce mé budoucí penze (snad budou umět více, než pěstovat obilí pro Čínu) a bude mi léčit rakovinu, když jí onemocním. Prostě rád přispěji na něco, čeho také vlastním kus. Problém je v tom, že chci mít kontrolu nad jeho výdaji. Konečně, jako každý spolumajitel.

24.8.2011 v 9:40 | Karma: 30,80 | Přečteno: 2205x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Kolik hodin má sloužit v nemocnici mladý lékař?

Nějaký ten týden uplynul od akce “Děkujeme, odcházíme” při které se mimo jiné vedla bouřlivá diskuze o tom, kolik hodin má v nemocnici trávit lékař, zejména mladý. Teď, když jsou emoce menší, je asi čas podívat se vědecky na to, zda jsou služby delší, než 8 hodin vhodné pro lékaře a hlavně pacienta. Zjištění je zajímavější, než by se neinformovanému mohlo zdát.

10.8.2011 v 10:52 | Karma: 25,63 | Přečteno: 2726x | Diskuse| Ekonomika

Roman Šmucler

Ředitel nemocnice? Lékař!

Mezi zázračné recepty na vyřešení problémů českého zdravonictví patří už od revoluce náhrada lékařů ve vedení nemocnic ekonomy. “Lékař léčí a ředitel řídí,” zní zdánlivě velmi logická poučka. Nepřehlédnutelným faktem je, že lékařů včele zdravotnických zařízení ubývá celosvětově. Například v USA, kde jsou v tomto trendu nejdále, řídili lékaři v roce 1935 stále ještě 35% ze všech nemocnic. Dnes jsou to již jen 4%, přesně 235 z 6500. Trend je jasný a jako bych slyšel některé své přátele ekonomy, kteří říkají: “České zdravotnictví se posune, až ministrem konečně nebude lékař.” Jaká jsou objektivní data? Doktorka Amanda H. Godall z Bonnu (Německo), analyzovala 300 nejlépe hodnocených amerických nemocnic (ve specializacích kardiologie, onkologie, gastroenterologie), zda existuje vztah mezi řízení lékařem a výkonností nemocnic. Výsledky, které publikovala v časopisu Social Science & Medicine (červenec 2011), byly nemalým překvapením. Nemocnice vedené lékařem měly o 25% lepší kvalitu péče, v onkologii dokonce o 33%. To vše při stejných či lepších ekonomických parametrech. Výzkumný tým byl zaskočen o jak velký rozdíl se jedná. Důvod spatřují jednak v tom, že lékaři jsou lépe cvičeni volit priority, ale hlavně díky svému vzdělání dokáží lépe zvolit ekonomické kroky s minimalizací dopadu na pacienty. Logicky to vše asi platí o to více v podmínkách finanční krize. Moje osobní zkušenost z českého prostředí je stejná. Lékař se poměrně snadno naučí potřebné znalosti z ekonomie, má-li motivaci. To, aby se ekonom ale stal partnerem a oponentem třeba onkologovi je takřka vyloučené. Složitost medicínského managementu není v tom dokázat objednat léky a třeba obvazy za nejmenší cenu, ale v tom zvolit správné postupy, technologie a v neposlední řadě směřování instituce. Nemluvě o přirozené autoritě, kterou lékař-osobnost má na klíčový majetek nemocnice- lékaře. Cestou pro české zdravotnictví tedy asi nebude získat pro každou nemocnici majitele či ředitele z řad laiků, který “naučí doktory účetnictví a finance”. Spíše je potřeba přímo lékaře školit v managementu. V České republice se tyto schopnosti u řady lékařů chápou stále jsko ztráta času a snad i něco nedůstojného “bílých plášťů”. Přitom přednostové velkých klinik sami přiznávají, že většinu pracovního dne jsou spíše managery, často učiteli a občas lékaři. Na lékařských fakultách se ale management takřka nevyučuje a v postgraduálním studiu s odúmrtí atestací druhého stupně spíše ubývá. Osobně jsem byl u vzniku pregraduální výuky managementu privátní praxe (stomatologie), kterýžto předmět učím, a vím, jak zoufalé jsou ekonomické základy u lidí, kteří by měli vzápětí otvírat praxe, tj. činit rozhodnutí v řádu stovek tisíc korun s celoživotními důsledky. Pokud se takový člověk dostane do managementu nemocnice (byť jako primář) či do čela odborů, na problém je zaděláno. Nastává vzájemné překřikování se “hluchých a slepých”. Přitom sám vím, co udělá 15 hodin v jednom semestru s alespoň základní orientací, jak pomáhají managerské kurzy. Hlad lékařské veřejnosti je veliký. Osobně prostě nestíhám vůbec vypisovat kurzy managementu či marketingu ve zdravotnictví. Stejnou zkušenost mám i jako manager a podnikatel- nejlépe fungují ta oddělení a nemocnice, kde se podařilo najít lékaře, který se do řízení “zakousl”, ideálně s ekonomem po boku. V souladu s vývody Dr.Godall tedy musíme zařadit management (každý lékař někoho řídí) do celé výuky (od pregraduální až do celoživotního vzdělávání) a hledat pro každou nemocnici schopné lékaře- managery. Jen s takovým “vybavením” můžeme udělat skutečné reformy. Zatím jdeme ale úplně opačně.

2.8.2011 v 18:04 | Karma: 7,70 | Přečteno: 1988x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Heger žák Zápotockého

Kdekdo se vyjadřuje k tomu proč nefunguje naše zdravotnictví , dokonce někteří na vymýšlení těch mouder dostávají i granty a tak chrlí a chrlí.... A přitom základ srabu je jasný. Nevyplácí se selsky hospodařit. U velkých poskytovatelů péče- fakultní a krajské nemocnice nikdy neplatily kupecké počty a elementární hospodárnost. Všichni vědí, že když se velká nemocnice dostane do dluhů, buď to zaplatí stát (od určité doby i kraje), popřípadě se nastaví úhradová vyhláška tak, aby jim to vyšlo. Z toho pramení bizardní systém úhrad, kde se každé nemocnici platí za totéž jinak. Definitivně absurdním koncem pak byly nejrůznější evropské granty, které umožnily těm, s kamarády nahoře, utratit neskutečné peníze z cizí kapsy. Tedy z kapsy pekelně zadlužené Evropy. Když jsem se opakovaně ptal a žádal o dotaci i pro soukromou nemocnici, dostalo se mi odpovědi, jak na kraji, tak na ministerstvu, že pacienti i vlastní soukromých nemocnic, pokud je nevlastní třeba hejtman, na dotace nedosáhnou, neb i bez nich nějak vyjdeme. “Mají chodit do státního”, řekl mi představitel pravicové strany na Ministerstvu zdravotnictví, který mimo stát za celý život nevydělal ani korunu. Naši pacienti jsou tak, jako my, občany druhého řádu. Někdo opravuje za neskutečné sumy a neplatí se svého skoro nic (státní a krajské) a jiný neopravuje a anebo musí otáčet každou korunu (soukromí). Ještě chvíli a bude zase vše socialistické... Další výspou podnikavosti byly malé zdravotní pojiš’tovny. Bylo možné jim ukázat úspory a společně jsme kousek po kousku šetřili svoje i jejich peníze. Výsledky se rychle dostavily, peníze se naspořily. Teď ministr Heger rozhodl, že Augiášův chlív na pár měsíců zachrání tím, že pojišťovnám vezme jejich finanční přebytky. On je ale nebere nějakým “zlým nezávislým pojišťovnám”, které nejsou řízeny jako VZP “geniální radou politiků”, to jsou peníze pacientů, kteří mohli mít prospěch z toho, že pojišťovna lépe hospodaří a třeba i přísněji hlídá, aby nečerpali zbytečnou péči. Pan ministr Heger upřímně přiznal, je to znárodnění. To je myslím okamžik, kdy je třeba říci : “A dost, soudruhu!” Pokud to neřekneme, bude hospodář za pitomce (spousta klinik, kde se šetřilo vypadá uboze; tam, kde mají “kulichy” to jen kvete) a ovládne vše nomenklatura odměňující své otroky, jako to bylo před listopadem. Řada špičkových světových ekonomů se shoduje, že obrovské dluhy Evropy pokud nesmaže válka, tedy znárodnění majetku. Kdo včas neuteče, toho postihne buď vysoká inflace a zdanění (v tom lepším případě) anebo přímo znárodňování. Jsme na křižovatce, můžeme začít utínat pracky zlodějské korupci a hospodařit, nebo se jednoho rána probudíme například s měnovou reformou. Jak to dokonale provedl soudruh Zápotocký v roce 1953. Kdyby nám vláda dala za tisíc korun deset, splnila by slib oddlužení státu, udělala by radost závistivcům (nikdo by neměl nic) no a peníze svoje a svých kamarádů by jistě včas “vyvedli”. Je to na nás. Svobody včetně majetkových jsou nedělitelné. Znárodňování je cesta do srabu bez zpětné jízdenky. Potřebujeme hospodáře, co nás vyvedou z problémů, jako byl Baťa, a ne úředníky rozdávající z cizí kapsy.

6.6.2011 v 9:41 | Karma: 6,88 | Přečteno: 1825x | Diskuse| Ostatní

Roman Šmucler

Otevřený dopis popletenému prezidentovi Lékařské komory Dr. Kubkovi

Z televizního vysílání a dnešních Hospodářských novin jsem se, vážený pane prezidente dozvěděl z Vašich úst, že jsem vymyslel a řídil diskreditační kampaň proti akci Děkujeme odcházíme. Dokonce jsem se na to spojil s mojí manželkou , ředitelkou vydavatelství Ringier. Pane kolego, kdybyste si alespoň zjistil nějaká fakta, než promluvíte k národu, nedělal byste sobě a komoře zbytečnou ostudu.

18.2.2011 v 10:23 | Karma: 42,40 | Přečteno: 4182x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Poslanci omezí prodej půdy cizincům, změní zákon po havárii na Bečvě

3. května 2024  5:16

Sněmovna má v pátek na programu vyšší ochranu nejlepší zemědělské půdy, novelu vodního zákona...

Nová odhalení z fakulty: studenti viděli vraha dřív, policie byla v budově víckrát

3. května 2024

Premium Masový vrah David K., který v prosinci při střelbě na Filozofické fakultě Univerzity Karlovy v...

Na důchodce zaklekli, chalífát neřeší. Němce děsí mdlé reakce jejich politiků

3. května 2024

Premium Snímky stovek radikálních islamistů demonstrujících v ulicích severoněmeckého Hamburku, kteří...

Na jednání o míru nepřijdeme, vzkázali Rusové. Švýcaři je ani nezvali

2. května 2024  22:11

Švýcarsko iniciuje vlastní mírovou konferenci o Ukrajině. S pozváním Ruska na setkání, které se má...

  • Počet článků 28
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 5767x
doc.MUDr. Roman Šmucler, CSc., lékař, podnikatel, vysokoškolský pedagog, moderátor a scénárista.

Seznam rubrik