Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování?

Některé české politické strany mají sklony k ostentativní pravicovosti. Jedny proto, že si upřímně, leč mylně myslí, že jsou pravicové, jiné třeba proto, že jim to marketingově funguje. Soukromý sektor je něčím, co je neodmyslitelně s pravicí a pravičáctvím spojeno. Základním rysem pravicové politiky totiž je uvolňování prostoru soukromému sektoru odstraňováním toho státního. To však vládní „pravicové“ strany nepochopily a snaží se pravičácky blýsknout zapojením soukromého sektoru do státní správy. Typickým příkladem je to, když s velkou pompou nahradí drahý úřednický aparát službami soukromé společnosti. Outsourcing nakonec vyjde ještě mnohonásobně dráž než úředníci státu. Taková politika nemá s pravicovou vůbec nic společného. Dalším typickým příkladem podobného omylu jsou takzvané projekty PPP, tedy projekty, o nichž rozhodne stát, ale jejich realizaci provede soukromník. Na rozdíl od outsourcingu však projekty PPP mají mnohem vážnější důsledky pro budoucnost veřejných rozpočtů.

Projekty PPP

Projekty PPP nejsou totiž vůbec ničím jiným, než skrytým deficitem státního rozpočtu. Například výstavba dálnice na základě tohoto principu vypadá tak, že stát rozhodne o tom, že chce, aby odněkud někam vedla dálnice. Následně vybere společnost, která tuto dálnici postaví se vším všudy a po dobu dalších X let (obvykle se hovoří o 30 letech) ji bude provozovat. Neznamená to však, že by ji soukromník postavil, vybíral na ni mýto a za něj ji spravoval. Systém PPP funguje jinak. Stát této společnosti splácí každý rok podíl z ceny dálnice + příspěvek na údržbu. Po splacení dálnice připadne státu. To však jinými slovy znamená, že se stát na X let zadluží, jen se to neprojeví ve výši státního dluhu. Dluhem to však je, protože se stát zavázal dalších X let splácet miliardové částky. Vládní strany se chvástají tím, že soukromník si ohlídá ceny, které mu budou stavební firmy nabízet a nebude tak docházet k předražování staveb. Je možná pravda, že si to soukromník ohlídá, ale stát z toho nic mít nebude, protože tyto úspory zůstanou soukromníkovi. Slabým článkem totiž není firma, ale stát. Na rozdíl od klasického financování dálnic však PPP znamená další riziko v podobě stavu dálnice. Státní dálnice stát musí průběžně udržovat, protože nehrozí, že by to v budoucnu za něj někdo udělal. Tyto dálnice však soukromníci za pár let předají státu a nejsou motivováni nějak zvlášť investovat do dobré kondice dálnice. Je proto možné, že za 30 let stát dostane dálnice před generální rekonstrukcí a bude tam, kde byl před projekty PPP. Namísto úspor a snižování deficitu se tak jen dočkáváme nových dluhů, ještě méně transparentních než dosud.

Vyrovnání státního rozpočtu

Další charakteristickou politikou pravice je vyrovnané nebo přebytkové hospodaření státu a to i v případě hospodářského poklesu. Toho se však se současnou vládou nedočkáme. Naopak, i přes hospodářský růst, nás čeká v roce 2011 dalších minimálně 135 miliard dalšího zadlužení. Možná však ještě více, protože vláda namísto úspor a škrtů jen mění metodiku výpočtu, aby deficit vypadal méně hrozně. Další metodou, jak skrýt deficit státního rozpočtu, kterou na nás vláda zkouší, je převedení deficitů mimo státní rozpočet. Kromě již zmíněných projektů PPP je to třeba umožnění jednotlivým úřadům emitovat vlastní dluhopisy, tedy zadlužovat se tak, aby se to nepromítlo do deficitu státního rozpočtu. Promítne se to pouze do veřejného rozpočtu, který však není zdaleka tak sledovaný médii. Častou výmluvou vlády na otázku, proč nevyrovná rozpočet ihned, tedy od roku 2011, je, že to ihned nelze, že se úspory musí dělat postupně, aby se nedotkly takového množství lidí. To je ale pouhá výmluva. Neexistuje ospravedlnění, proč by se nemohl vyrovnat už od příštího roku. Pokud má vláda vymyšlené úspory ve výši 150 – 200 miliard tak, aby došlo k vyrovnání rozpočtu. Pokud vláda ví, koho propustí, který úřad zruší, které pravidelné výdaje přestane činit, proč je nerealizuje ihned? Pokud ví, že nějakého úředníka propustí, proč to o 3 nebo o 5 let protahovat. Čím dříve si ten úředník najde práci v soukromém sektoru, tím lépe. Skutečným důvodem není ochrana lidí, nýbrž to, že vláda nemá nejmenší tušení, kde ty peníze vzít. Jediné, co dokáže, je plošně škrtnout platy, což je zlomek toho, co je potřeba ušetřit. Není to ale nijak složité. Ve státní správě jsou stovky miliard zbytečných výdajů. Stále existují drahé úřady, které jsou pozůstatkem socialistických ústavů, a bylo by možné je ihned pro nepotřebnost zrušit (doporučuji rubriku úřad na zrušení na www.nechtenasbyt.cz/urad/). Že se dá oněch zbývajících 135 miliard poměrně pohodlně uspořit, dokazuje aplikace, ve které si může každý občan vybrat takové úspory, které mu nejméně budou chybět a tím se přesvědčit o tom, že vyrovnat rozpočet od roku 2011 lze (k dispozici na www.svobodni.cz/snizte-schodek-statniho-rozpoctu/).

Úskalí a příčiny rostoucích deficitů

Rostoucí schodky státního, resp. veřejného dluhu, jsou příčinou i důsledkem téhož problému. Celou polovinu každoročních deficitů tvoří úroky ze státního dluhu. Dokud nebude vyrovnán státní rozpočet, bude i toto číslo dále růst. Česká republika se tak dostala do dluhové pasti a jen rázné řešení v podobě okamžitého vyrovnání může smyčku ukončit. Další pastí státního zadlužování je tzv. vytlačování soukromých investic. Když si stát každoročně půjčuje 150 miliard korun, pak každým rokem v soukromém sektoru těchto 150 miliard chybí. Firmy mají existenční potíže, když nedostanou úvěr a musí propouštět. Je těžší rozšiřovat podnikání a vytvářet nová pracovní místa, když firmy nemají peníze. Zároveň se tak stát připravuje o peníze vybraných na daních. Kdyby stát půjčováním si nedusil soukromý sektor, mohl by lépe fungovat a Česká republika by se mohla dostat do rychlejšího růstu. To by mělo opět pozitivní vliv na rating ČR a v důsledku toho na úroky, za něž si ČR půjčuje. Dokud se budeme plácat na místě, nic se nezmění.

Vracím se tedy k původní otázce: Jak se postaví poslanci levice budoucímu zadlužování? Všech 200 poslanců levice, které dnes sedí v poslanecké sněmovně, bude podporovat další zadlužování české republiky. 118 přímo, protože to bude jejich dílo, 82 bude na oko proti, protože nemohli ČR zadlužovat samy. A tak to bude dál. Opticky se bude zadlužování snižovat stále důmyslnějším skrýváním. A nezmění se to tak dlouho, dokud se do parlamentu konečně nedostane pravicová strana.

Autor: Radim Smetka | středa 13.10.2010 16:00 | karma článku: 27,62 | přečteno: 2236x
  • Další články autora

Radim Smetka

Konkurenceschopnost, zaklínadlo posledních dnů

Při všem špatném, co se dá říct o současné vládě, ji není možné upřít schopnost, kterou zvládá dokonale. Tou schopností je užívání zaklínadel. Počínaje véčkařským „bojem proti korupci“, přes „vládu rozpočtové odpovědnosti“ a nekonečné „reformní úsilí“, až po aktuální „konkurenceschopnost“. Jakýkoliv krok vlády je neustále ministry či samotným premiérem hájen jako podpora konkurenceschopnosti českých firem. Ve skutečnosti jde však spíše o konkurenceschopnost českého státu ve výběru daní.

25.7.2011 v 12:02 | Karma: 26,10 | Přečteno: 2253x | Politika

Radim Smetka

Babyboxy pohledem ekonomické analýzy

Velkým tématem posledních dnů se staly bezpečné schránky na nechtěné děti - takzvané babyboxy. Důvodem mimořádného zájmu médií byla skutečnost, že během krátké doby OSN zkritizovala Českou republiku za jejich využívání, v Trutnově byl otevřen další babybox a v neposlední řadě také mimořádný zájem maminek. Média tak nabídla chválu i kritiku mnohých odborníků, pojďme se teď na babyboxy podívat pohledem ekonomie.

9.7.2011 v 12:02 | Karma: 44,89 | Přečteno: 10436x | Společnost

Radim Smetka

Potřebujeme zákon o stávce?

Minulý týden, když začala média informovat o přípravách stávky výjimečného rozsahu, začalo se hovořit o tom, že v České republice chybí zákon upravující pravidla stávky. Tyto hlasy výrazně zesílily, když Městský soud předběžným opatřením stávce v původním termínu zabránil. Skutečně však potřebujeme zákon, který bude stávce vymezovat zvláštní pravidla?

17.6.2011 v 0:29 | Karma: 22,41 | Přečteno: 1493x | Politika

Radim Smetka

Na prahu nového socialismu

Mí přátelé už tradičně s pohrdavým posměškem reagují na to, když srovnávám dnešní stav se socialismem či protektorátem. Prvním argumentem bývá to, že jsem pořádně ani jeden z předchozích režimů nezažil, tak co o tom můžu vědět? Následuje popis minulosti, jako vystřižený z televizní reportáže. O tom, jak za protektorátu končili lidé v koncentračních táborech a za socialismu policajti mlátili studenty na náměstích. To je samozřejmě všechno smutné a jsem rád, že už je to minulostí, ale vůbec to nevypovídá o běžném životě. Za protektorátu, stejně jako za minulého režimu, žily miliony lidí své životy plné běžných všedních starostí. Tyto životy nebyly příliš odlišné od těch našich dnešních. To je ovšem velmi smutné. Je smutné, že se nic nezměnilo na tom, jak (ne)jsme svobodní a na tom, že nám stát stále plánuje život.

14.2.2011 v 18:26 | Karma: 33,06 | Přečteno: 2222x | Společnost

Radim Smetka

Nenaskakujme zemědělcům na dioxinovou paniku

Před dvěma týdny média zveřejnila informaci o nálezu nadlimitního výskytu dioxinů ve vejcích a vepřovém mase v Německu. Následně vycházely napovrch informace o tom, že v důsledku těchto nálezů byly v Německu uzavřeny stovky chovů. V posledních dnech se přidaly informace o tom, do kterých zemí bylo zboží z Německa vyváženo. Slovenští zemědělci a po jejich vzoru i jejich kolegové v České republice ucítili příležitost prodat své dražší vepřové, když budou dál šířit paniku z „toxického masa“.

18.1.2011 v 21:10 | Karma: 40,66 | Přečteno: 8226x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

1. května 2024  15:38

V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

Jako v komunistickém Československu. Britský novinář obviňuje vlast z cenzury

2. května 2024  19:20

Velká Británie má problémy se svobodou slova, lidé se bojí říkat nahlas názory o kontroverzních...

Škodlivé ruské aktivity mimo jiné v Česku nás znepokojují, uvedlo NATO

2. května 2024  19:12

Severoatlantickou alianci znepokojují nedávné škodlivé aktivity na území členských států bloku,...

Na Plzeňsku hořela hala sklárny, oheň zasáhl třetinu střechy

2. května 2024  18:22,  aktualizováno  19:09

V Heřmanově Huti na severním Plzeňsku hořelo v areálu sklárny. Podle informací iDNES.cz od hasičů,...

Sluší se, aby zaměstnanec věděl, proč je propouštěn, řekl Juchelka

2. května 2024  5:42,  aktualizováno 

Přímý přenos Poslanci se přeli o změnu zákoníku práce. Opozici se ho nepodařilo vrátit vládě k přepracování....

  • Počet článků 23
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 4694x
Marketing a finance, v minulosti taky politika, ekonomie a programování.

Seznam rubrik