Na prahu nového socialismu
Zemědělec dnes dost možná nemá ani takový prostor pro rozhodování, jako měl za minulého režimu vedoucí zemědělského družstva. Zemědělec, stejně jako kterýkoliv jiný občan, je připraven o polovinu svých vydělaných prostředků. Pokud chce získat část nazpět, musí pěstovat to, za co dostane dotaci, tedy to, co plánovací úředníci v Bruselu řeknou. Má svobodu zvolit si – buď to, co centrální plánovač nechce a nedostane dotaci, nebo se rozhodne pro dotaci, přežije, ale bude dělat, co stát chce. Centrální plánování skrze peníze, to je iluze svobody!
Jestli se vám chce namítnout, že je to jenom problém Společné zemědělské politiky EU, která je celá zkažená, pak prosím ještě chvíli počkejte. Zamyslete se nad tím, kde pracujete. Nepracujete náhodou ve státním sektoru? Není velkým zákazníkem vaší firmy stát? Skutečně váš zaměstnavatel nedostal žádnou dotaci, kterou byl zvýhodněn před konkurencí? Skutečně nepracujete vy či vaši blízcí v továrně, která využila investiční pobídky? Kolik z vás asi odpoví, že od státu nikdy nedostali ani korunu z daní zpět?
Máme dlouhá léta tendenci se srovnávat se západem, jenže západ už není, co býval. Je ve stejné bryndě, v jaké jsme my. Vlastně odtamtud ten současný socialismus pramení. Bude nás muset předběhnout Turecko či Srbsko, abychom pochopili, že náš koncept nefunguje. Pokud nás však předběhnou, ještě to neznamená, že se o tom dovíme. Za posledních 20 let celý náš vyspělý svět dohnala Čína, ale co o ní víme z médií? Maximálně se po patnácté dozvíme, že vězní slepého disidenta. O tom, že i přes potlačování demokratických práv, je to svobodnější země, o čemž vypovídá tempo, jakým nás dohnala, se dozvíme jen stěží. Oč je Čína horší než EU, která vězní v iluzi svobody miliony lidí? Oč je horší systém jedné politické strany, než dvou, které se střídají u moci a posílají si z našich daní půl miliardy ročně na financování kampaně, aby se udrželi u moci?
Stát a EU řídí naše životy víc, než kdykoliv dřív během posledních 20 let. Řídí je skrytě a tím mnohem nebezpečněji. Řídí je pomocí iluze svobody. Pokud je to, že nekončíme v Jáchymově, a místo jedné strany máme dvě dotované, tím hlavním, co nás odlišuje od minulých režimů, pak asi žádná revoluce ani neproběhla.
Na závěr si dovolím odcitovat kousek závěru knihy Cesta do otroctví od Friedricha Augusta von Hayeka:
„Problémy související s vědomým řízením ekonomiky v rámci státu nutně nabývají ještě větších rozměrů, když se o ně někdo pokouší v mezinárodním měřítku. … Nebude … obtížné plánovat … život … v rámci malého společenství. Jak se ovšem měřítko zvětšuje, společných názorů na žebříček cílů ubývá a roste nutnost opírat se o sílu a donucování. … Jestliže si většina lidí odmítá tyto potíže připustit, je tomu tak především proto, že vědomě či nevědomě předpokládají, že to budou oni, kdo budou tyto otázky za ostatní řešit… … Představuje-li si někdo, že je možné demokraticky řídit nebo plánovat hospodářský život rozsáhlé oblasti zahrnující několik různých národů, prozrazuje naprosté nepochopení problémů, které by takové plánování přinášelo. … Jediné, co je naprosto jisté, je fakt, že hospodářství ve velkém, o které usilují Němci, je možné realizovat jen prostřednictvím nadřazené rasy, která své cíle a myšlenky bezohledně vnucuje ostatním.“
Když Hayek s koncem války psal tato slova, vycházel z toho, jak fungovala třetí říše. V době, kdy knihu psal, ještě neznal všechny hrůzy nacistického režimu. Vycházel z toho, jak byl řízen běžný život v Německu a bál se toho též na úrovni celé Evropy. Bál se, v co by se mohla zvrhnout Organizace spojených národů, která ještě ani nevznikla. O půl století později v jeho slovech jistou organizaci rozpoznáváme - Evropskou unii.
Radim Smetka
Jak jsme se (my voliči) s vládou jenom nepochopili

Musel jsem si po uplynulým týdnu důkladně promnout oči, abych viděl, co se to vlastně semlelo. Nakonec mi došlo, že jsme se prostě s vládou jenom trochu nepochopili. Nebo teda spíš ona s námi - voliči.
Radim Smetka
Euro, nebo koruna? Festival dojmologie

Už před časem jsem si všiml, že diskuse ohledně přijetí eura přechází z alespoň částečně odborné roviny do roviny ryze pocitové. Dokonce v poslední době přibylo euro v balíčku nezbytných postojů pro výběr toho správného týmu.
Radim Smetka
Spojené státy evropské – velmi nepřesná paralela

Kdykoliv se člověk rozhodne vstoupit do debaty o Evropské unii s obhajobou teze, že by evropským státům bylo lépe, kdyby Evropskou unii opustily a v nejlepším případě celý tento projekt rozpustily, střetne se dříve či později s argumentací Spojenými státy. V lepším případě s argumentací, že musí v Evropě vzniknout konkurence Spojeným státům americkým. V horším případě s argumentací, že když jsou Spojené státy americké prosperující zemí, budou automaticky prosperující zemí i Spojené státy evropské.
Radim Smetka
Příliš transparentní svět (Zveřejňují se platy a já nejásám)

V pátek 8. února 2013 zveřejnila vrchní státní zástupkyně v Praze Lenka Bradáčová plat svůj a také platy svých kolegů. Ve čtvrtek 14. února ji stejným krokem následoval nejvyšší státní zástupce Pavel Zeman. Ve stejné době dospělo ministerstvo školství k závěru, že platy musí zveřejnit i rektoři veřejných vysokých škol. Tím to jistě nekončí; ostatně to ani Lenkou Bradáčovou nezačalo – jde o dlouhodobou tendenci. Veřejnost se zajímá a média se dotazují stále častěji, objevují dosud nevyzkoušené možnosti a meze zákona o svobodném přístupu k informacím. Téměř všichni se z prvních úspěchů nové transparence veřejné správy radují. Já ne.
Radim Smetka
Vládu přeprala Lafferova křivka. Opět.

Zpravodajský server iDNES.cz v pondělí 2. července přinesl zprávu, že za 1. pololetí roku 2012 stát vybral na DPH méně, než v prvním pololetí roku 2011. A to přesto, že je DPH o 4 procentní body vyšší, než v roce 2011. Od zvýšení DPH si ministerstvo financí v rozpočtu slibovalo neuvěřitelný nárůst výnosu z DPH o 15,5 %, namísto toho se však dočkalo propadu. Ministerstvo si to vysvětluje útlumem české ekonomiky. Výsledkem tedy je, že stát musel zvýšit objem přerozdělovaných prostředků, aby měly jednotlivé rozpočtové kapitoly dost prostředků na pokrytí vyšší daně, ale přitom příjmy státu nevzrostly.
Další články autora |
Chlípní rudoarmějci na lovu. Slavný fotograf nafotil tutlanou sexualitu v SSSR
Seriál Jen rok po Stalinově smrti dorazil do Sovětského svazu Henri Cartier-Bresson. Slavný francouzský...
Koruny místo eur. Reebok nabízel oblečení za hubičku, Češi zběsile nakupovali
Za neobvykle nízké ceny nabízel oblečení internetový obchod značky Reebok. V sekci „výprodej“ na...
V Indii se zřítil letoun s 242 lidmi mířící do Británie, dopadl na lékařskou ubytovnu
Letadlo společnosti Air India s 242 lidmi na palubě mířící do Británie se krátce po startu zřítilo...
Na Rakovnicku boural známý podnikatel a miliardář. Řidič druhého auta zemřel
Při tragické nehodě ve středu 4. června u Nového Strašecí na Rakovnicku se těžce zranil jeden z...
Trefili jsme Rusům základnu s letouny, které jim ještě zbyly, hlásí Ukrajinci
Sledujeme online Ukrajinská armáda oznámila, že zasáhla vojenská letiště v ruském Engelsu a Ďagilevu a sklad...
Írán v odvetě odpálil na Izrael stovku raket, po celé zemi zněly sirény
Sledujeme online Írán v pátek večer odpálil na Izrael asi 150 raket, uvedla izraelská média s odkazem na armádu. Po...
Zelenina na stánku, prodavač nikde. Lidé zaplatí sami, nebojí se farmářka
Mladá farmářka Hana Sahulová Součková se rozhodla k ojedinělému kroku. Svou zeleninu a bylinky z...
„Chtěla jsi bydlet, tak bydlíš ve vile.“ Jak žije aktér bitcoinové kauzy Jiřikovský
Premium Tomáš Jiřikovský, odsouzený provozovatel darknetového tržiště, nakupoval přes příbuzné luxusní auta...
Vstávat! Právě začala válka s Íránem. Jak se v Izraeli připravují na odvetu
Premium Od naší spolupracovnice v Izraeli Ticho noci přerušily sirény a výzvy k úkrytu. Izrael spustil útok na íránský jaderný program,...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 24
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 4647x