Nejslavnější černé komedie

Mortimer Brewster do telefonu: ,,Haló, operátor? Slyšíte můj hlas? Vážně? Jste si jistý?“, pak zavěsí. ,,Dobře, pak tady vážně musím být.“

Potíže s Harrym

   Černá komedie je velice specifický žánr. Autoři pracují s morbidními tématy, situační komikou a často ještě v rámci stupňovaní gagů někoho ještě sprovodí ze světa. Je řada filmařů, kteří v tomto žánru prosluli, takže se podívejme na ty nejslavnější černé komedie, které prověřil čas.

   Jednu z nejlepších černých komediích všech dob Jezinky a bezinky natočil legendární Frank Capra již v roce 1944 a dodnes se u ní skvěle pobavíte.

   Úspěšný autor knih o staromládenectví Mortimer Brewster (Cary Grant) se žení s dcerou protestantského pastora Elaine (Priscilla Lane). Před odjezdem k Niagarským vodopádům se mladý muž zastaví u svých dvou milovaných tetiček a zjistí tak jejich strašný koníček. Jeho tety si zvou na návštěvu staré opuštěné pány a dávají jim smrtící koktejl z arseniku, cyankáli a stroncia. V tu chvíli začne bláznivý řetězec událostí ve kterém přijdou ke slovu Mortimerův bratr Jonathan, který vypadá jako Boris Karloff (herec, co ztvárnil Monstrum v legendárním Frankensteinovi) a ve skutečnosti je masovým vrahem, další bratr Teddy, který si o sobě myslí, že je Theodor Roosevelt, neodbytný policista píšící divadelní hru a dr. Einstein provádějící plastické operace, který je zároveň Jonathanův komplic. V průběhu večera se budou přemisťovat mrtvoly, vyčítat staré křivdy a řadu z nich čeká psychiatrie nebo vězení.

   Jednu z hlášek z filmu jste si mohli přečíst již v perexu tohoto článku, ale film je podobných gagů plný. Ve snímku se objevuje řada hvězd, ale první housle hraje Cary Grant, který ve filmu neustále běhá, koulí očima, padá, křičí a přitom zůstává neodolatelným rošťákem. Ve skvělé černé komedii z nedávné doby Po přečtení spalte, kterou milovníkům černého humoru vřele doporučuji, se jeho herectvím evidentně inspiroval George Clooney.

    Doslova komedií o mrtvole je skvělá černá komedie režiséra Alfreda Hitchcocka. Hitchcock zdaleka nebyl jen mistr horroru, ale především skvělý filmař širokého rejstříku. I jeho nejnapínavější filmy obsahují stopy jeho skvělého černého britského humoru. Ve filmu, kde přehradě své ,,vražedné vtipnosti“ upustil stavidla se jmenovala Potíže s Harrym (1955) a komerčně to byl jeden z jeho největších neúspěchů. Přesto tuto černou komedii prověřil čas a jistě se u ní zasmějete.

   Idylický podzimní venkovský koutek ve Vermontu. Stačí tři rány z pušky a vše se změní. Na zemi totiž leží mrtvola Harryho. Starý kapitán se domnívá, že jde o neštěstí při lovu a obává se, že na něm má i svůj díl viny, proto mrtvolu několikrát zakope, vykope a přenese jinam. Nad totožností mrtvoly dumají také stará panna, abstraktní malíř a krátkozraký lékař. Jenže všechno se ukáže trochu jinak.

   Ve filmu se objeví mladičká Shirley McLaine. I když film pro řadu lidí ztrácí ke konci energii, tak k nějakému závěru přeci jenom dospěje a výsledný dojem zůstává skvělý.

   Hlášky ve filmu jsou ale opravdu černočerné.

   Muž komentuje ležící Harryho mrtvolu: ,,Vypadá úplně stejně, jako když byl naživu, akorát předtím byl vertikální.“

   ,,Manželství je dobrý způsob jak strávit zimu.“

   ,,Nikdy jsem nebyl na podomácku dělaném pohřbu.“

   ,,Já už jo…třikrát…a všechny v jeden den.“

 

Nad odpoledním čajem.

Kapitán: Opravdu krásný šálek pro muže.

Miss Graveley: Máme ho v rodině již léta. Můj otec z něj rád pil..než zemřel.“

Kapitán: Věřím, že měl klidnou smrt. Odešel při spánku?

Miss Graveley: Dostala ho drtička.

   Další slavnou komedií je přímo legenda žánru dnes již klasický film MASH z roku 1972.

   Válka v Koreji. Hawkey Pierce (Donald Sutherland) a Traper McIntyre (Elliot Gould) v mobilní vojenské nemocnici čelí válce i svým nadřízeným černým humorem a drsnými vtípky. Ještě než se stal televizní seriál MASH televizní trvalkou dobyl kina jeho filmový předchůdce v režii mistra černého humoru Roberta Altmanna.

   Film je oproti seriálu mnohem drsnější a hraje v něm řada hvězd. Například v roli Franke Burnse hraje Robert Duvall. Mimořádně vtipné jsou nekorektní vtipy z ampliónu, které jsou však při nejlepší vůli nepřeložitelné.

   Film měl ve své době rozpočet 3,5 milionu dolarů a vydělal jen v amerických kinech přes 73 milionu dolarů. Robert Altmann jednou říkal, že celkově vydělal projekt MASH studiu FOX přes miliardu dolarů a že by taky rád z toho nějaký dolar viděl. I to byl důvod proč Altmann odešel z pozice nájemného režiséra do mnohem divočejších vod nezávislého filmu a národních koprodukcí, ale zase s větší kontrolou jak nad filmem tak financemi.

   Film MASH je plný dobrých gagů a stojí celý převážně na slovním humoru a přestřelkách, proto je obtížné citovat nějaké kratší zapamatovatelné hlášky bez souvislostí. Ale pár za všechny:

Plukovník Blake: Dostaňte všechno z jeepa.

Radar: S jeepem si nedělejte starosti, pane plukovníku. Vyměním čísla.

Plukovník Blake: …Jo a vyměnte čísla na jeepu.

Šťabajzna Houlihanová: Tohle není nemocnice! To je blázinec plnej magorů! A je to vaše chyba!

 

Telefonní rozhovor:

Generál Hammond: Plukovníku Blakeu, dostal jsem nějaké zprávy o Margaret Houlihanové a upřímně, je velmi těžké jim uvěřit.

Plukovník Blake: Dobrá, tak jim nevěřte, generále. Nashledanou. (zavěsí)

 

Kapitán Ezekiel Bradbury ,,Me Lay“ Mouston IV.: A kdo vlastně jste pánové?

Hawkey Pierce: Já jsem vlastně Dr. Jeckyl a to je můj přítel Pan Hyde. (ukáže na Trappera)

Trapper: (zuřivě zavrčí)

   80. Léta přála především akčním hrdinům a buranským komediím. V divácké oblibě však byla dvojice Michaela Douglase a Kathleen Turner, kterou si diváci často spojovali i v soukromí. Pro Dannyho De Vita, který je přítel s oběma, to byla ideální situace, aby natočil svou mistrovskou černočernou antiromantickou komedii Válka Roseových (1989), kde navíc ztvárnil roli právníka.

 

   Byla to láska jako trám. Oliver a Barbara se vezmou a vybudují si společně krásný velký a útulný dům. Jenže Barbaru na Oliverovi po společně strávených letech všechno štve a přála by si, aby dům i její život opustil, což Oliver i přes radu svého právníka nakonec neudělá. Spustí tak lavinu extrémně drsných a mnohdy skutečně vtipných situacích, které spějí k dnes již klasickému závěru.

   Například hláška:,,Jdu pochcat rybu,“ kterou ve filmu řekne Oliver své šokované manželce a vydá se v kuchyni k večerní krmi za zvuku rozepínání kalhot se dostala i do běžné mluvy mých vrstevníků.

   Samozřejmě si sami jistě vybavíte řadu černých komedií, nedostalo se třeba na bratry Coeny, filmovou tvorbu skupiny Monty Python, ale můžeme pokračovat v diskusi, pokud se vám bude chtít. Jinak již tradičně, mrkněte na náš filmový portál o dobrých filmech všech žánrů i forem na

www.realfilm.cz, kde je třeba aktuální článek o klasice Ben Hur a spousta zajímavého čtení, trailrů a kvalitních krátkých filmů z celého světa.

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 15.2.2010 12:58 | karma článku: 15,04 | přečteno: 6737x