Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kód Enigmy - tajný a zakázaný příběh

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn z homosexuality a čekal ho zničující soudní proces zakončený ponižující chemickou kastrací. 

Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma.

 

V době rozpoutaného válečného konfliktu Němci používali geniální šifrovací stroj Enigma, kterým mezi sebou komunikovali. Každou půlnoc měnili jeho nastavení. Britská vláda sestavila tajný tým vědců, matematiků, hádankářů a geniálního šachisty, aby se pokusili rozluštit šifru, díky které bylo zejména německé loďstvo neviditelné. Alan Turing moc dobře věděl, že zkoušet kombinace 159 000 000 000 nastavení pro polskou tajnou službou zachycený kódovací stroj je naprosto nesmyslné, proto se rozhodl sestavit vlastní dešifrovací stroj – Christophera za 100 000 liber, který by mohl Enigmu pokořit.

 

Fascinující příběh rozluštění Enigmy už inspiroval filmaře několikrát. Jednou se objevil v produkci Dina De Laurentiise v ponorkovém dramatu U-571 a hnedle poté v britském válečném thrilleru Enigma, který produkoval Mick Jagger. Oba filmy se bez problémů zaplatily, ale ani jeden z nich přílišnou díru do světa neudělal. V roce 2013 královna Alžběta II. udělila generální pardon Alanu Turingovi za jeho sexuální přečin, kterým nebylo nic jiného, než že využíval služeb homosexuálních prostitutů. Knižní rekonstrukce Turingova životního osudu, který byl na více než padesát let zapečetěný v archivech pod složkou přísně tajné se mohla stát předlohou pro britský biografický snímek za (na válečné drama) směšných 5 milionů dolarů! Tomu ovšem předcházelo několik let náročné preprodukce. Film sice vyhrál v roce 2011 ocenění jako nejlepší nerealizovaný hollywoodský scénář, ale nikdo o něj zájem nejevil.

 

Režisér Morten Tyldum natočil před několika lety nejúspěšnější norský film všech dob Lovci hlav a ocitl se v hledáčku velkých hráčů. Jeho první anglicky mluvený počin Kód Enigmy patří k nečekaným hitům oskarové sezóny a zároveň k jedním z nejziskovějších filmů uplynulého roku. Tyldum dostal k dispozici stále populárnějšího Benedicta Cumberbatche a několik solidních sparingpartnerů do vedlejších rolí jako Keiru Knightley, Matthew Goodea nebo chameleónského Marka Stronga, jehož nenominace na Oskara za vedlejší roli poněkud nechápu. Ještě malý producentský detail. Hotový film od britských producentů koupil Harvey Weinstein (Králova řeč, Trilogie Pán prstenů) za 7 milionů dolarů, což je dosud nejvyšší částka za jakýkoli evropský film uváděný na americkém trhu.

Kód Enigmy je sevřeným komorním dramatem s odlehčujícími humornými vložkami, které jinak vážnému snímku nesmírně pomáhají. Kromě hereckého sóla Benedicta Cumberbatche tento snímek nabízí ještě jiné přednosti. Nominace na Oskara za režii je zde udělena plným právem a co se týká nápaditosti Mortena Tylduma, tak si troufám tvrdit, že je sice méně okázalá než u některých Iňárrituových nesmyslných kamerových exhibicí v podobně komorním Birdmanovi, jako třeba čtená zkouška ála Matrix, ale třeba navazující střih letícího torpéda a típnuté cigarety mi přijde mnohem rafinovanější.

 

Kód Enigmy je špičkově natočený film s dokonale zvládnutým řemeslem a skvělými hereckými výkony. Základem je ovšem kvalitní scénář a pečlivě odvedená režie. Bez ohledu na Oskary je tohle moc dobře natočený film.

 

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 9.2.2015 12:40 | karma článku: 14,44 | přečteno: 1131x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Světová filmová klasika: Vlasy

V dnešní světové klasice se podíváme na legendární muzikál Vlasy, kterým se rád připojuji k přáním oslavenci Miloši Formanovi!

20.2.2017 v 12:39 | Karma: 12,89 | Přečteno: 426x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Nejúspěšnější americké filmy za totality v československých kinech

Pro mladší čtenáře podotýkám, že před rokem 1989 vládl v naší zemi totalitní režim, který zakazoval hraní většiny filmů západní produkce. Občas se ale udělala výjimka a hrál se i nějaký film americký, zde jsou ty nejúspěšnější!

2.1.2017 v 12:39 | Karma: 36,01 | Přečteno: 9896x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Co dělají zajímaví filmaři když nefilmují

Filmy sice trvají 90 minut, ale jejich příprava a realizace zabere často celé roky. A co dělají filmaři mezi tím, posviťme si na možná málo známé skutečnosti vašich oblíbenců.

19.12.2016 v 17:53 | Karma: 13,91 | Přečteno: 314x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Barokní frejíř Václav Vavřinec Reiner

Jeden z nejlepších freskařů, postrach pražských hostinců a pouličních bitek, ovšem pochopitelně mistr českého vrcholného baroka a talentovaný obchodník. V dnešním blogu si ho představíme.

1.12.2016 v 13:12 | Karma: 17,49 | Přečteno: 515x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Barokní bouřlivák Petr Brandl

Malíř ctností a neřestí, bezesporu kontroverzní osobnost, ale zároveň geniální umělec s frejířstvím v povaze a zálibou v luxusních kočárech. V dnešním blogu si ho představíme.

24.11.2016 v 13:57 | Karma: 17,48 | Přečteno: 430x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Rusové hlásí průlom fronty. Ukrajinská minela jim přihrála klíčové město

24. dubna 2024  11:40,  aktualizováno  15:50

Premium Jako „den průlomů“ oslavují ruští vojenští blogeři pondělní události na doněcké frontě, kde se...

To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

1. května 2024  10:17

Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

KOMENTÁŘ: EU byla naše výhra a šťastné rozhodnutí, byť přinesla i chyby

2. května 2024  10:41

Česká republika i Evropská unie stály před dvaceti lety před velkým rozhodnutím. Pro obě strany to...

Z Kolumbie pašoval tašku plnou kokainu, v Praze na letišti ho zadrželi celníci

2. května 2024  10:32

Na konci minulého týdne zadrželi celníci na pražském Letišti Václava Havla cizince, který měl ve...

Zřícená dálnice v jižní Číně má již 48 obětí, další pátrání komplikuje počasí

2. května 2024  6:23,  aktualizováno  10:28

Nejméně 48 lidí zemřelo v hornaté oblasti na jihu Číny, kde se ve středu po silných deštích zřítila...

Kyjev na Rusko vyslal drony, balistická raketa v Oděse způsobila požár

2. května 2024  7:20,  aktualizováno  10:24

Sledujeme online Ukrajinské drony v noci na čtvrtek poškodily energetickou infrastrukturu v západoruské Orlovské...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.