Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Kód Enigmy - tajný a zakázaný příběh

V zimě roku 1952 britská policie dostala hlášení o vloupání do domu profesora matematiky a kryptoanalytika Alana Turinga (Benedict Cumberbatch). Namísto pachatele tohoto zločinu však v poutech odvedli samotného Turinga, který byl obviněn z homosexuality a čekal ho zničující soudní proces zakončený ponižující chemickou kastrací. 

Téměř nikdo ze zúčastněných nevěděl, že jde o válečného hrdinu, který se spolu s týmem podílel na prolomení kódu legendárního německého šifrovacího stroje Enigma.

 

V době rozpoutaného válečného konfliktu Němci používali geniální šifrovací stroj Enigma, kterým mezi sebou komunikovali. Každou půlnoc měnili jeho nastavení. Britská vláda sestavila tajný tým vědců, matematiků, hádankářů a geniálního šachisty, aby se pokusili rozluštit šifru, díky které bylo zejména německé loďstvo neviditelné. Alan Turing moc dobře věděl, že zkoušet kombinace 159 000 000 000 nastavení pro polskou tajnou službou zachycený kódovací stroj je naprosto nesmyslné, proto se rozhodl sestavit vlastní dešifrovací stroj – Christophera za 100 000 liber, který by mohl Enigmu pokořit.

 

Fascinující příběh rozluštění Enigmy už inspiroval filmaře několikrát. Jednou se objevil v produkci Dina De Laurentiise v ponorkovém dramatu U-571 a hnedle poté v britském válečném thrilleru Enigma, který produkoval Mick Jagger. Oba filmy se bez problémů zaplatily, ale ani jeden z nich přílišnou díru do světa neudělal. V roce 2013 královna Alžběta II. udělila generální pardon Alanu Turingovi za jeho sexuální přečin, kterým nebylo nic jiného, než že využíval služeb homosexuálních prostitutů. Knižní rekonstrukce Turingova životního osudu, který byl na více než padesát let zapečetěný v archivech pod složkou přísně tajné se mohla stát předlohou pro britský biografický snímek za (na válečné drama) směšných 5 milionů dolarů! Tomu ovšem předcházelo několik let náročné preprodukce. Film sice vyhrál v roce 2011 ocenění jako nejlepší nerealizovaný hollywoodský scénář, ale nikdo o něj zájem nejevil.

 

Režisér Morten Tyldum natočil před několika lety nejúspěšnější norský film všech dob Lovci hlav a ocitl se v hledáčku velkých hráčů. Jeho první anglicky mluvený počin Kód Enigmy patří k nečekaným hitům oskarové sezóny a zároveň k jedním z nejziskovějších filmů uplynulého roku. Tyldum dostal k dispozici stále populárnějšího Benedicta Cumberbatche a několik solidních sparingpartnerů do vedlejších rolí jako Keiru Knightley, Matthew Goodea nebo chameleónského Marka Stronga, jehož nenominace na Oskara za vedlejší roli poněkud nechápu. Ještě malý producentský detail. Hotový film od britských producentů koupil Harvey Weinstein (Králova řeč, Trilogie Pán prstenů) za 7 milionů dolarů, což je dosud nejvyšší částka za jakýkoli evropský film uváděný na americkém trhu.

Kód Enigmy je sevřeným komorním dramatem s odlehčujícími humornými vložkami, které jinak vážnému snímku nesmírně pomáhají. Kromě hereckého sóla Benedicta Cumberbatche tento snímek nabízí ještě jiné přednosti. Nominace na Oskara za režii je zde udělena plným právem a co se týká nápaditosti Mortena Tylduma, tak si troufám tvrdit, že je sice méně okázalá než u některých Iňárrituových nesmyslných kamerových exhibicí v podobně komorním Birdmanovi, jako třeba čtená zkouška ála Matrix, ale třeba navazující střih letícího torpéda a típnuté cigarety mi přijde mnohem rafinovanější.

 

Kód Enigmy je špičkově natočený film s dokonale zvládnutým řemeslem a skvělými hereckými výkony. Základem je ovšem kvalitní scénář a pečlivě odvedená režie. Bez ohledu na Oskary je tohle moc dobře natočený film.

 

Autor: Ondřej Slanina | pondělí 9.2.2015 12:40 | karma článku: 14,44 | přečteno: 1131x
  • Další články autora

Ondřej Slanina

Kauza Obnova Mariánského sloupu v Praze

Minulý týden se na pražském Magistrátě projednávaly dvě petice vyjadřující stanovisko k obnovení raně barokního Mariánského sloupu na Staroměstském náměstí v Praze.

20.9.2017 v 10:55 | Karma: 19,33 | Přečteno: 863x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Ovlivňují recenze filmové tržby? Známe odpověď!

Je to věčné téma. Producenti mají pocit, že díky špatným recenzím trpí jejich hospodářské výsledky a recenzenti mají pocit, že pokud film uráží jejich umělecké cítění, bude urážet cítění všech. Tady jsou výsledky aktuální studie.

14.9.2017 v 14:56 | Karma: 11,02 | Přečteno: 647x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Spadnou nám památky na hlavu?

Minulý týden neprošla Sněmovnou vládní novela o Památkové péči a jelikož se k tomu nikdo nevyjádřil, dovolte mi můj názor na tuto záležitost.

17.7.2017 v 12:03 | Karma: 14,46 | Přečteno: 658x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Cesta do Benátek kolem roku 1600

Možná jste si také někdy položili otázku, jak se vlastně cestovalo v minulosti? Dnes sedneme do autobusu s cestovní kanceláří nebo do auta a jedeme, ale naši předci to měli samozřejmě složitější.

14.5.2017 v 9:52 | Karma: 12,27 | Přečteno: 286x | Diskuse| Kultura

Ondřej Slanina

Dejte mi týden a vyhraji Českého lva nebo Oskara

Aktuální kauza kolem Masaryka dokazuje, že novináři a někteří Akademici mají hodně krátkou paměť, takže osvětleme trochu legendární pravidlo o týdenním promítání.

8.3.2017 v 11:10 | Karma: 15,49 | Přečteno: 3111x | Diskuse| Kultura
  • Nejčtenější

Stovky amerických obrněnců se v řádu dnů nepozorovaně přemístily do Česka

2. května 2024  17:21

Několik set vozidel americké armády včetně obrněnců Bradley nebo transportérů M113 se objevilo ve...

Nahá umělkyně za zvuků techna házela před dětmi hlínou. Už to řeší policie

3. května 2024  10:10,  aktualizováno  13:43

Policie prošetřuje vystoupení, ke kterému došlo na Akademii výtvarných umění (AVU). Umělkyně a...

Auto vyjelo z vozovky a srazilo tři lidi. Žena zemřela, dvě vnučky jsou zraněné

2. května 2024  16:40,  aktualizováno  3.5 12:38

Osobní auto srazilo dnes odpoledne v Čáslavicích na Třebíčsku ženu a dvě děti. Žena srážku...

Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

1. května 2024  12:58

Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

Auto za tahačem s tankem zastavilo. Už ale ne kamion, který osobák sešrotoval

4. května 2024  9:48,  aktualizováno  11:55

Při nehodě tří aut zemřel na dálnici D1 mezi Bohumínem a Polskem jeden člověk, další dva jsou...

Zemřel bývalý šéf izraelské společnosti přátel ČR. Přežil Osvětim, skrýval se v Praze

4. května 2024  11:39

Ve věku 99 let zemřel někdejší předseda Izraelské společnosti přátel České republiky a jeden z...

Novodobí husaři. Polsko zná podobu F-35, budou bez červeno-bílé šachovnice

4. května 2024  11:07

V polských ozbrojených silách se zakrátko opět objeví husaři. Nikoliv však jako těžká kavalérie,...

Prokremelští motorkáři přijeli na hřbitov do Brna, chtějí až do Berlína

4. května 2024  8:57,  aktualizováno  10:42

Kontroverzní klub motorkářů Noční vlci, který podporuje ruského diktátora Vladimira Putina, se s...

  • Počet článků 148
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2274x
Historik umění, publicista, filmař, organizátor a spisovatel. Jsem autor knih Česká animovaná klasika (2016), Slavná česká filmová klasika (2013), Výkladový slovník exotických materiálů používaných v uměleckém řemesle (2012) a Slavná světová filmová klasika (2011). Filmové knihy si můžete objednat v distribuci Kosmasu. Na jaře 2018 vyšla má kniha Ota Hofman: Poutník světem fantazie o scenáristovi a spisovateli Otu Hofmanovi. Aktuálně je v prodeji má kniha Slavná románská filmová klasika. Provozuji Opravdový filmový prostor na webové adrese Realfilm.cz a Opravdu umělecký prostor na webu Realarts.cz. Dokončuji svou beletristickou prvotinu Pražský antikvář, jejíž první kapitolu si přečtěte na tomto odkazu - http://www.realarts.cz/?p=1729. Baví mě objevovat nové věci a podělit se o ně s ostatními.