Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk (8)

Při šíři Masarykova myšlenkového záběru a při souvislosti a logické prorostlosti jeho idejí je často obtížné zařadit je jednotlivě do patřičné ‚kapitoly‘. Jeho etické názory jsem zmínil již výše a již z toho si je lze domyslet. Přesto je rozvedu podrobněji, neboť mi to připadá nutné, zejména s ohledem na naši českou současnost.

Byla to Masarykova osobnost a jeho přirozená autorita, co mu umožňovalo o věcech etiky a morálky hovořit často: „Nesmíme se stydět usilovat pozitivně o zvýšení veřejné a všeobecné mravnosti. Bez mravných, bez charakterních jedinců, bez zdravých rodin, bez věrného přátelství, bez solidnosti v naší činnosti nemůže být silné republiky.“

Ve společnosti by měl panovat všeobecný souhlas týkající se základních cílů jejího směřování, neboť nejednotnost ji oslabuje. Etika je důležitým možným pojítkem; na druhé straně může být i závažným rozkladným faktorem.

Slovo étos je řeckého původu a mimo jiné dokládá, že naše civilizace je v základech spíše řeckořímská než pouze křesťanská. Etika, teorie morálky, svůj cíl a podstatu vidí ve správném jednání. Je mnohdy považována, vedle noetiky a metafyziky, za třetí filozofickou disciplínu a bývá označována za praktickou filozofii. Morálka od nepaměti existuje ne proto, aby se lidé navzájem poučovali nebo aby se jedni mohli vyvyšovat nad druhé, ale má svůj hlubší smysl: aby se všem vedlo lépe. Masaryk si například nemyslel, že křesťané jsou nutně mravnější než ateisté či jinověrci.

To, že si mohl dovolit hovořit o etice a morálce opakovně, vyplývalo i z jeho pojetí realismu a ze zdůrazňování praxe, které mu umožňovalo mluvit o morálce konkrétně, v daných, často nových, ‚neopotřebovaných‘ a věcně doložených souvislostech. V pozadí bylo jeho hluboké a snadno obhajitelné přesvědčení, že morálka je především „praktická“.

Jeho názory v této oblasti lze odvodit též z jeho kritiky „vad českého charakteru“. Leccos naznačuje už heslo „nebát se a nekrást“. Bylo by nepochopením, kdybychom v něm viděli jen slovo nekrást: „Kde není důslednost a určitost, nastává i mravní úpadek, neboť není mravnosti bez pevného přesvědčení. Kdo se pozorněji dívá na náš veřejný život, neuvidí pouze to slabošské žebrání, ale potká se s zvláštním typem intrikánů - protože nedovedou být lvy, stávají se liškami, protože nedovedou být hrdiny, stávají se lokajové a pomáhají si lokajským chytráctvím.“

Jsou-li filozofie a věda nástroji kritického myšlení, jsou i nadějí pro etiku. Samotná věda ovšem je a musí být ve vztahu k etice neutrální – musí zkoumat svá pole nekompromisně bez jakékoli ideové zátěže. Na námitku, že věda mnohdy slouží i zlu, Masaryk odpovídá, že etice není podřízena věda, ale vědci; stejně jako všichni ostatní lidé.

Příznačný je i jeho postoj ke ‚křesťanskému‘ postulátu neodporovat zlu, jak byl prezentován zejména L. N. Tolstým. Tuto na první pohled ušlechtilou myšlenku jednoznačně odmítl. Proti zlu je třeba bojovat, i pasivita je zlem, neboť zlu poskytuje prostor, pasivní člověk je vlastně spoluviníkem. I krásné slovo tolerance má své meze. Zlo musí být pokud možno vždy a bez větších průtahů potrestáno: „Není pravda, že zlu se nemá odpírat, naopak, má se mu odpírat pořád a všude, a důsledně a hned od samých zárodků.“

Když navštívil v Rusku Tolstého, ztratil o něm iluze –  jeho ‚mužický život‘ a ‚oproštění se‘ mu vyzněly jen jako téměř nic neřešící póza. Tolstoj mu do jisté míry zapadl do obrazu Ruska, zahlceného mýty a asijskou zvůlí. Myšlenku opřít se o ‚ruské dubisko‘, nacházející se v některých ohledech až na středověkém stupni vývoje, pokládal za nesmyslnou. Zachoval si kladný vztah k ruskému lidu, „cézaropapistická“ vládní politika a postoje mnohých vůdců ruské inteligence pro něj však byly nepřijatelné.

V tomto směru Masaryka později překonal snad jedině G. Orwell, kterému stačil během španělské války krátký kontakt s Rusy ovládanou Kominternou, aby se z něj stal nepřítel sovětského systému. Jeho kniha Farma zvířat, která je alegorií na poměry v Sovětském svazu, budí úžas nad tím, jak je prohlédl, ač socialista a přestože tam nikdy nebyl.

(Knížka stejného titulu jako tento článek již vyšla; v současné době je distribuována do knihkupectví.)

Autor: Bohumil Sláma | pondělí 15.11.2010 12:51 | karma článku: 5,44 | přečteno: 478x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1093x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

Dům poničila exploze, v noci v něm někdo kradl. Hyena, píše majitelův strýc

28. června 2024  16:28

Kdosi kradl v domě poškozeném úterním výbuchem v Šonově na Náchodsku. Zabývají se tím policisté,...

Justice dostane navíc 1,5 miliardy. Schválený rozpočet na všechno nestačil

28. června 2024  15:50,  aktualizováno  16:20

Ministerstvo spravedlnosti dostane navíc 1,5 miliardy korun na pokrytí provozních výdajů v justici....

Tam budou čtyři nočníčky? ptala se poslankyně na sousedské dětské skupiny

28. června 2024  13:38,  aktualizováno  16:10

„Když jsme potřebovali pohlídat děti, tak jsme si je pohlídali, ale nepotřebovali jsme na to...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik