Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Proč je (proboha) na Chartě 2012 i Havel?

Na Chartu 2012 přišla řada kritických připomínek, už v době, kdy se její text teprve připravoval a diskutoval. Já jsem si připadal jak Jan Neruda, který si kdysi postěžoval, že každý mu říká nebo doporučuje něco úplně jiného. Nejen básník, ale každý jedinec, každá skupina v se musí nakonec rozhodnout...    

Nejvíc, nejrůznějších a nejostřejších námitek (například "kázal vodu, sám chlastal víno") přišlo na Václava Havla. Snad mohu říci, že ani já, ani ostatní mluvčí Charty 2012 se s Havlem plně neztotožňujeme, víme, že mnohé kritiky jsou oprávněné. Je tu ovšem jistý optický klam: když něco tvrdíte a sto lidí s vámi souhlasí a pět ne, tak se většinou ozve právě těch pět. Zvlášť  a zejména u nás - my Češi neradi chválíme (přesto mi přišlo také: "Charta mi mluví z duše") a o to raději a s větším potěšením kritizujeme.

Havla nebylo možné vynechat, byť třeba už jen proto, že když se poptáte mimo českou kotlinu, je ze současných či nedávných Čechů nejznámější a nejrespektovanější.

(Když se konal jeho pohřeb, jeden z mých synů byl právě v Rumunsku. Celá rodina, u které bydlel, seděla kolem televize a sledovala obřad se zatajeným dechem. Nebylo to vysloveno, ale bylo zřejmé, že nám ho závidí. Podobných příkladů by se dalo uvést bezpočet.)

Je také poučné, jak kritiky stran velkých Čechů v diskuzi ubývalo směrem do minulosti. Nejvíc se "kydalo" na Havla, méně na Masaryka, ještě méně na Havlíčka a potom už "nic". I to je výsledkem jistého klamu: ani Palacký, Komenský a Hus nebyli dokonalí, bez chyb a bez hříchů; platí to dokonce i pro (dodatečně evidentně zbožštělého) Ježíše. Ne každý dnes ví, jaké kritice, jakému záští a jak neslýchaným pomluvám byl vystaven Masaryk, jak se naši předci dokázali obrátit zády k Havlíčkovi.

(Petr Hora-Hořejš v Toulkách českou minulostí píše: "Nenašel se člověk, který by se odvážil rozloučit se zesnulým smutečním proslovem. Nejstatečněji se zachovala Božena Němcová, která Havlíčkovi vložila do sepjatých rukou rozkvetlou mučenku a čelo mu ozdobila vavřínovým věncem. Uložili ho vedle milované Julie…")

Musím také zopakovat, co jsem napsal do polemiky (v knize Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk) s Masarykovým kritikem Milanem Uhde: "Mne na Masarykovi zajímají hlavně jeho ideje, a ty jsou do značné míry nezávislé na tom, jaký byl a ‚co, kdy a kde‘ – stejně jako ideje Aristotelovy, Kantovy, Rousseauovy a dalších, o jejichž osobní povaze či morálce nevím skoro nebo vůbec nic."

A ještě: V mládí jsem miloval Exupéryho, mnohé jeho knihy jsem četl do nekonečna - tak mi připadaly nádherné - a chvílemi jsem se přistihoval, že ani nevnímám co čtu, ale je mi jen jaksi neskonale dobře. Teprve po letech jsem se dozvěděl, že údajně dobrý člověk nebyl, že i on pouze "kázal vodu". Mou modlou byl a dodnes je Stefan Zweig, zvláště jeho novela Svědomí proti násilí. Přečtěte si, co o něm píše jeho příbuzný Egon Hostovský v knize Dobrodružství českého spisovatele v zahraničí!

Zkusme si vziít i z Havla to lepší. Budoucnost to jistě udělá, skoro bych řekl, že čím dřív tím líp.

V Chartě 2012 je slovy Komenského: "nechť je vyslechnut každý, co přináší dobrého". Jejím hlavním smyslem je upozornit v duchu Havlíčka a Masaryka na potřebu kriticko-realistického myšlení a širšího, interdisciplinárního a integrovaného vzdělání - abychom byli méně manipulovatelní.

Snad je nám právě (a byť třeba jen) v tom Václav Havel příkladem. Komunistický režim mu zabránil ve vysokoškolských studiích, přesto díky usilovnému sebevzdělávání se stal jedním z nejvýznamnějších intelektuálů současného světa.

 

Autor: Bohumil Sláma | čtvrtek 24.5.2012 16:03 | karma článku: 7,05 | přečteno: 899x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1093x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Ženě se do ruky zakousl pes. Muž, který jí přispěchal na pomoc, zvíře zabil

29. května 2024  15:12

Ženu v Žihli na Plzeňsku vážně pokousal volně pobíhající pes. Na pomoc jí přiběhl příbuzný, který...

„Krok ke třetí světové.“ Ukrajinci zasáhli klíčovou ruskou radarovou stanici

25. května 2024  12:55

Ukrajinská armáda zřejmě tento týden zasáhla významnou ruskou radarovou stanici, která je součástí...

Brutální útok nožem v Mannheimu, policista po něm bojuje o život

31. května 2024  13:12,  aktualizováno  18:49

Šest lidí v pátek utrpělo zranění při útoku nožem na náměstí v centru německého Mannheimu, uvedla...

Nemocnému synovi vstříkla do krve vodu. Chtěla jsem, aby to skončilo, řekla

29. května 2024  13:51

Mimořádně nešťastný případ matky samoživitelky a jejího vážně nemocného dítěte řeší Městský soud v...

Velký podfuk s výsluhou, nemocenská i v civilu. Policisté obírají stát o miliony

31. května 2024

Premium Státu rapidně rostou výplaty výsluh pro policisty, hasiče, celníky či dozorce. Loni Česká republika...

Zákon proti úhynu ryb. Všechny trubky svedené do řek se budou zapisovat

2. června 2024

Premium Rybáři si všimnou úhynu ryb v řece. Hasiči, zatímco havárii likvidují, na webové aplikaci vidí,...

Náš Den D. Jak se Čechoslováci v srdci Francie postavili divizi SS

2. června 2024

Premium Byla to nerovná bitva. Proti hrstce partyzánů stála elitní německá divize SS Das Reich na tancích...

Australský stát jmenoval tajemníka pro „pro změnu chování mužů“

1. června 2024  20:18

Guvernérka australského státu Viktoria Jacinta Allanová jmenovala poslance Tima Richardsona jako...

Papež se sešel s Čaputovou a matkami dívek, co zemřely při nehodě autobusu

1. června 2024  20:09

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová se v sobotu setkala ve Vatikánu s papežem Františkem. Na...

Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA
Rozdáváme mléčnou výživu ZDARMA

Už jste slyšeli o nové pokračovací mléčné výživě BEBA SUPREMEpro 2 určené dětem od ukončeného 6. měsíce? Nyní můžete tuto nejdokonalejší recepturu...

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik