Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Nové "náboženství" - k 160. výročí narození T. G. Masaryka

„Veliký úkol přítomné doby je právě v tom, abychom vytvořili náboženství a náboženskou organizaci společnosti, vyhovující kritickému rozumu. Abychom vytvořili: neběží o to, smířit vědu s náboženstvím, nýbrž o to, stvořit nový náboženský a duševní obsah života.“

Je prostou pravdou, že nad nejdůležitějšími věcmi je třeba se co nejhlouběji zamýšlet a že je třeba je co nejlépe řešit. Konkrétní naplňovaní této pravdy je ovšem ‚neprosté‘, obtížné.

Křesťanství se v Římské říši prosadilo proto, že přineslo nové a člověka hluboce oslovující vize. Vytvořilo ovšem i celou řadu mýtů, jak to odpovídalo tehdejší době. Mělo též své materialistické opodstatnění: chudým přinášelo útěchu, zejména v podobě víry v posmrtný život, bohatým dalo možnost chudé ovládat. (Nelze zcela vyloučit, že víra v posmrtný život, společná tolika náboženstvím, je v některých z nich záměrným, ‚ďábelsky chytrým‘ podvodem.)

    Křesťanství prošlo i vývojem typickým pro jiné přitažlivé ideologie: postupně se odpoutalo od původních ideálů a začala je znevažovat mocenská zátěž. Začalo se opírat o „věřivost“ mas a o jejich ochotu přistoupit bez přezkoumávání na tradice a již vžitá mínění. Katolická církev si (jako jediná) vybudovala světskou, hierarchizovanou, dnes téměř celosvětovou ‚imperiální‘organizaci, ovládající technologii moci a mediální propagandy.

    V atributech odporujících kritickému rozumu je křesťanství již delší dobu neudržitelné. Také křesťanská morálka podléhá zřetelné erozi. Možnou alternativou pro euroamerickou civilizaci je vedle ateismu či agnosticismu snad jedině buddhismus (mimo jiné proto, že nemá ‚pravého‘ Boha); jeho většímu rozšíření však brání jiné nepřijatelné mýty a rituály.

    Vzhledem k tomu, že na otázku, zda existuje Bůh, nelze a nikdy nebude možno pravdivě odpovědět, případně, že existuje jen nic nevypovídající agnostická odpověď ‚nevím‘, je zcela namístě, jestliže se lidé v tomto ohledu různí. Měla by zde ovšem panovat oboustranná tolerance věřících vůči nevěřícím a naopak.

    Spory mezi katolíky a evangelíky již dnes naštěstí nejsou tak vyhraněné a aktuální, jak bývaly v minulosti. I katolíci se mohou nad Masarykem, přinejmenším zamyslet. To, co je s ním pojí, jasně převažuje nad tím, co je odděluje. Také katolická církev prošla během minulého století, a prochází dodnes, pozvolnou reformací a soustřeďuje se stále víc na evangelia (dobré zvěsti).

    (Například v pastorační příručce České biskupské konference z r. 2003 je výslovně uvedeno, že nadějí pro Evropu je Kristus a že ‚církve se vracejí ke svým zdrojům‘.)

      Je ovšem možno říci, že v podstatě křesťanská euroamerická civilizace dodnes nestojí ani ne tak na víře v Boha, jako na morálce: skutečné materiální i duchovní hodnoty budovali a vždy budou budovat především jen slušní a poctiví lidé, křesťané i nekřesťané.

      Masarykovo kritickým rozumem podložené svobodné, volné, individuální, nové či budoucí ‚náboženství‘ je dle mého soudu jednou z jeho (resp. osvícenských, pozitivistických aj.) nejnosnějších tezí. Je to velká myšlenka, i když pouze v souvislosti s jeho univerzalismem, tedy jako jeho součást - byť jím byla plně vyřešena a formulována jen pro „foro interno“.

      Požadavek odbourání veškerých mýtů Masaryk vyslovil stejně jako jeho předchůdci bohužel jednak příliš brzo, jednak znamená i dnes výhled na desítky až stovky let dopředu (a to jen v případě, že homo sapiens někdy vůbec zmoudří).  Své credo nikdy neupřesnil (a když byl o to požádán, odmítl to), přesto však za 1. republiky existovaly statisíce, možná miliony lidí, kteří ‚věřili v Masaryka‘, ‚žili v Masarykovi‘ a mělo to na ně podobný účinek jako jakákoli jiná víra.

      Jeho ‚teologie‘ se uskrovnila stejně jako její „konkurenční podnik“ metafyzika: „Pravda, literárně jsem jich soustavně nezpracoval, jen příležitostně to a ono napsal.“ Přesto však de facto existuje - lze ji vyčíst, pochopit i přijmout. Co bylo Masarykovi ‚uvnitř‘ jasné, lze pochopit v celé dalekosáhlé a vnitřně konzistentní komplexnosti, přestože o tom podával, neustále zaměstnán politikou, často jen dílčí a daným kontextem poznamenané zprávy.

      Jeho ‚víru bez pověr‘ je možno modifikovat a doplnit. Dnes je již celkem snadné shromáždit z různých náboženství a ideologií nejdůležitější teze, dokonce není ani těžké je syntetizovat, protože si vzájemně neodporují a to osvědčené, nadčasové a transkulturální se v nich opakuje.

      Jeho přesvědčení, že člověk potřebuje znát smysl své existence a že potřebuje věřit v něco kladného, je nezpochybnitelné. U střízlivě či racionálně uvažujícího člověka může jít o ‚náboženství bez Boha‘ či o náboženství, v něm je Bůh jen hypotézou, u religiózně založených jedinců k tomu mohou být připojeny různé stupně víry v boží existenci. Masarykova ostatní (‚podteologická‘) ideologie je ovšem důležitější - je třeba diskutovat věci řešitelné - byť někdy třeba pouze potenciálně nebo jen s ohledem na ‚příliš‘ vzdálenou budoucnost.

      Svědomí a potřeba konat dobro jsou člověku vlastní a přirozené, potřebuje ‚pouze‘ adekvátní, nedeformované vidění věcí a jemu odpovídající názory a postoje.

      Lze říci, že Češi jsou jako převážně agnostický až ateistický národ v tomto ohledu avantgardou, bohužel za to ovšem dosud draze platí řadou negativních vlastností a jejich důsledky.

      Mezi vady českého charakteru patří mimo jiné neochota hlásit se ke svým největším osobnostem. Američané mají ‚svého‘ Abrahama Lincolna a George Washingtona, Angličané Winstona Churchilla, Turci Kemala-Atatürka, přičemž žádný z nich se Masarykovi kulturou, rozsahem ani hloubkou myšlení nevyrovnal. V norském Oslo je nepřehlédnutelné a turisty téměř povinně navštěvované museum Thora Heyerdahla. My bychom měli v centru Prahy nebo na Pražském hradě zřídit druhou ‚národní kapličku‘ - muzeum Tomáše Garrigua Masaryka, z něhož by si každý návštěvník odnesl alespoň něco z jeho idejí.

      To, že Masarykovy myšlenky dnes v očích naší společnosti skomírají, je dalším, neposledním symptomem její nemocnosti.

      Nedá se s tím (vším) nic dělat? Hodiny již delší dobu bijí dvanáct. Nelze ‚tatíčka‘ požádat, zda by ještě jednou nepomohl?

       

      (z připravované knihy Ideje a vize T. G. Masaryka)

       

      Autor: Bohumil Sláma | čtvrtek 4.3.2010 13:03 | karma článku: 7,17 | přečteno: 1211x
      • Další články autora

      Bohumil Sláma

      Proč by Česko mělo uznat Palestinský stát

      Českou demokracii čeká řešení další ožehavé, svízelné a mimořádně závažné, byť na druhé straně snadno řešitelné otázky: uznat právo Palestinců na vlastní stát? Palestinci Izrael uznat nemohou, protože Židé jsou na "svém" nynějším území nezpochybnitelnými okupanty (v podstatě stejně jako jimi byli u nás za Protektorátu Němci, odvolávající se na sudetské Němce); Izrael a zbytek světa ovšem Palestinský stát uznat může. Okolnosti jsou komplikované, to by ale nemělo bránit jednoznačnému závěru: uznat.

      11.12.2014 v 12:33 | Karma: 7,40 | Přečteno: 866x | Diskuse| Ostatní

      Bohumil Sláma

      Poslední Zemanova a Ovčáčkova demagogie

      Na ty, kdo umějí vysvětlit vždy a všechno je třeba si dávat mimořádný pozor. Není to totiž teoreticky ani prakticky možné, a kdo to "dokáže", se nutně musí vždy uchýlit přinejmenším k demagogii. Ta má k dispozici téměř nekonečné množství triků, a mistři demagogie je samozřejmě umějí podle okolností mistrně vytahovat, jak kouzelníci z rukávu.

      10.12.2014 v 21:53 | Karma: 25,93 | Přečteno: 1235x | Diskuse| Ostatní

      Bohumil Sláma

      Přivlastňuje si ČSSD (a MDA) Masaryka právem?

      Když jsem před časem poslal Bohuslavu Sobotkovi knihu Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, poděkoval mi a dodal: "Věřím, že Masaryk Vás dovede k sociálně demokratickým hodnotám." Aniž mu bych to vysloveně vytýkal, musím říci, že se v tom mýlil. Masaryka sice dobře zná a je to široce vzdělaný intelektuál, ale...

      9.12.2014 v 15:59 | Karma: 11,60 | Přečteno: 457x | Diskuse| Ostatní

      Bohumil Sláma

      K Peheho hodnocení televizního Českého století

      Musím předeslat, že k hodnocení tohoto seriálu nejsem kompetentní, neboť jsem se díval jen na několik prvních dílů a pak jen vždy chvíli, než jsem od televize odešel nebo "se" přepnul na jiný program. Spoléhám však na Jiřího Peheho, jehož komentáře sleduji už po desetiletí a skoro vždy s ním souhlasím:

      9.12.2014 v 10:16 | Karma: 14,78 | Přečteno: 1397x | Diskuse| Ostatní

      Bohumil Sláma

      Že by už i Babiš vystrčil růžky?

      Jako většina spoluobčanů zatím Andreji Babišovi věřím, ale jsem ve střehu, protože se ještě zdaleka nevybarvil. Jeho ANO, bude líp mi připomíná původně široce pravolevě rozprostřené, spíše však levicové Občanské fórum, které bylo úpěšné přesto nebo právě proto, že nemělo jasný politický program a přinášelo "jen" změnu.

      8.12.2014 v 14:58 | Karma: 17,26 | Přečteno: 1247x | Diskuse| Ostatní
      • Nejčtenější

      Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

      25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

      Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

      Podvod století za 2,4 miliardy. Ortinskému hrozí osm let a peněžitý trest 25 milionů

      29. dubna 2024  6:21,  aktualizováno  13:19

      Luxusní auta, zlaté cihly, diamanty a drahé nemovitosti. To vše si kupoval osmadvacetiletý Jakub...

      Zemřel bývalý místopředseda ODS Miroslav Macek. Bylo mu 79 let

      1. května 2024  12:58

      Ve věku 79 let zemřel bývalý místopředseda ODS a federální vlády Miroslav Macek, bylo mu 79 let. O...

      To nemyslíte vážně! Soudce ostře zpražil bývalého vrchního žalobce

      1. května 2024  10:17

      Emotivní závěr měl úterní jednací den v kauze údajného „podvodu století“, v němž měly přijít tisíce...

      Moskva se chlubí kořistí z Ukrajiny: Abramsy, Leopardy i českým BVP

      1. května 2024  15:38

      V Moskvě ve středu začala výstava západní vojenské techniky, kterou používá ukrajinská armáda a...

      Taxikáři říkal, že postřílí několik lidí. Policie u duševně nemocného našla pušky

      2. května 2024

      Psychiatrický pacient si na internetu koupil tři funkční historické brokovnice a tvrdil, že je...

      Odbrzděná dodávka se zmrzlinou vjela do davu dětí, několik je vážně zraněných

      2. května 2024  15:55

      Na západě Kyrgyzstánu najela během kulturní akce do davu desítek dětí ve věku od 9 do 16 let...

      Poslanci mohou jednat i přes noc, ANO a SPD odmítají výpověď bez důvodu

      2. května 2024  5:42,  aktualizováno  15:53

      Přímý přenos Poslanci mají začít projednávat úpravu zákoníku práce. Stínový ministr práce a sociálních věcí Aleš...

      Bez krytí celníky by Březinova skupina nefungovala, řekl žalobce v závěrečné řeči

      2. května 2024  12:49,  aktualizováno  15:38

      Soudní projednávání vynášení informací z Celní správy členům tak zvané lihové mafie se dnes dostalo...

      • Počet článků 512
      • Celková karma 0
      • Průměrná čtenost 1072x
      Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

      Seznam rubrik