Levicový voliči, co takhle lidovci?
Lidovci byli jako donedávna středová strana u nás ubíjeni zprava i zleva, a to i nejpodlejšími zbraněmi nejhrubšího kalibru, jakými jsou výmysly, nálepky, lži a pomluvy. Ubíjelo je i to, že jejich nepřátel bylo tak mnoho a že tak křičeli. Není těžké tomu podlehnout - stokrát opakovaná lež se snadno stane (a v dějinách se mnohokrát i stala) "pravdou".
Samozřejmě, za leccos si lidovci mohli a mohou sami. Zdaleka ovšem ne za všechno a ne tolik.
Po Listopadu se zdálo, že mají šanci uspět. Proto se také tehdy do nich nejvíc bilo, a mnohé z ran, které tehdy utrpěli, na nich lpí dodnes. (Všichni máme sklon pamatovat si zlé víc než dobré.) Jejich protivníci využívali toho, že se po Únoru udrželi v komunistickém systému, obviňovali je z bezcharakternosti a ohýbání hřbetů, což byla ovšem jen velmi částečná pravda - většina lidovců se za totality snažila poctivě dělat alespoň relativní dobro. (Je zde jeden kritický, často ovšem neviděný moment, který platil i pro "kolaboranta" Háchu: dva mohou dělat totéž, rozhodující však je, jací jsou a co je k tomu vede.)
Potom například "kočkopes" "hada na tři" Josefa Luxe, jinak jednoho z mála politiků-státníků, které jsme po Listopadu měli: sociálně tržní ekonomika. Bylo to to nejlepší, co se v české, víceméně vyvážené pravolevé společnosti nabízelo. Bylo to však vysmáno a smeteno.
Málokdo se zamyslel nad tím, co to vlastně sociálně tržní ekoomika je. Že to není jen "typicky lidovecký" uhýbavý kompromis a manévr a že zdaleka není jen z Luxovy hlavy. Že je to hluboce promyšlená ekonomická koncepce - která se mimo jiné osvědčila v poválečném Německu - vycházející z liberalismu a snažící se zachovat jak pokud možno co nejvíc prinicpů ekonomické soutěže, tak i sociální spravedlnosti a smíru. Který je nutný k tomu, aby se společnost neštěpila a tím neoslabovala. (Nelze k tomu nepodotkout, že Luxovi nepřátelé zprava i zleva sami nakonec dosháhli toho, že česká společenost je dnes tak výrazně rozštpena a rozhádána.)
Jistý rozštěp však lidovci odjakživa nosili sami v sobě. Byl dán historicky a je když ne omluvitelný, tak aspoň vysvětlitný. Je dán vnitřním rozštěpem katolicismu na pravici a levici. Přestože byl původně levicový, ve středověku katolicismus přešel z ne právě lichotivých příčin na pozice feudalismu a zůstal na nich až donedávna: za 1. světová války stál Vatikán na straně Rakousko-Uherska a Trojspolku, za 2. světové války stál na problematické pozici, dnes je již jednoznačně demokratický a hlásá, byť velmi opatrně, návrat k "protestantským" evangeliím.
Proto u nás byly po Listopadu dvě křesťanské strany - pravicová KDS a středová KDU-ČSL. Když se KDS sloučila s ODS, tento rozštěp se částečně přelil na samotnou KDU-ČSL. Projevilo se to například při druhé volbě prezidenta Klause, kdy ho část lidovců volila, druhá část ne. (Vzpmínám si, jakým nesmyslem Klausovu volbu tehdy zdůvodňovala Vlasta Parkanová: že Klaus byl jako ministerský předseda nepřijatelný, jako prezident ale ano. Jako kdyby se starý a tak vyhraněný demagog mohl zničeho nic změnit!)
Parkanová a její neboli Kalouskova část lidovců potom vytvořila TOP 09 a svá katolická východiska odložila bokem. Tím se ovšem KDU-ČSl zkonsolidovala - posunula se poněkud nalevo a nemá dnes větší vnitřní rozpory.
Nevyčítejme jí zavile její "svatouškovství", mnozí z nás alespoň částečně také v Boha věří. A nevěřící nechť se zamyslí nad podstatnějšími věcimi.
Bohumil Sláma
Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou
Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.
Bohumil Sláma
Antisemitismus a antisemitismus
V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.
Bohumil Sláma
V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“
Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.
Bohumil Sláma
Je potřebná Ústava Země?
Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.
Bohumil Sláma
Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna
Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,
| Další články autora |
Pavel se s Babišem neshodl. Prezident trvá na účasti na summitu NATO, hrozí žalobou
Jednání prezidenta Petra Pavla s premiérem a předsedou ANO Andrejem Babišem o zastoupení Česka na...
O kolik lze překročit rychlost za volantem v roce 2026? Tabulka tolerancí a pokut pro řidiče
Při rozhodování o postihu za překročení limitu přihlížejí policisté zejména k naměřené rychlosti....
Praha podporuje stovky dárců, za krev dostanou roční kupón zdarma. Kdo konkrétně ho získá?
Metropole znovu ocení dlouholeté bezpříspěvkové dárce krve. Celkem 321 lidí letos získá roční kupon...
Blíží se další výluka, metro C tři dny nepojede. Jak se dostat z Kobylis na Pankrác?
Kdo si na prodloužený květnový víkend naplánoval rychlou cestu přes centrum metrem, bude muset...
Jak dobře znáte úspěchy českého hokeje?
Česká hokejová reprezentace má za sebou desítky nezapomenutelných momentů, které se zapsaly do...
Praha brzy ožije hokejem. Vybrali jsme nejlepší fanzóny a podniky pro MS 2026!
Praha se během mistrovství světa v hokeji opět promění ve velkou arénu plnou zápasové euforie....
Úpravy křižovatek ve Zlíně pokračují, uzavře se cesta po Benešově nábřeží
Řidiči i chodci musejí počítat s dalšími omezeními na hlavních křižovatkách ve Zlíně. Firma Cross...
Začíná jedna z největších poutí v Česku, přinese velké problémy s parkováním
Počet lidí ve Žďáře nad Sázavou se o víkendu výrazně zvedne. Město opět zaplaví tisíce návštěvníků,...
Český rozhlas otevře dveře
V sobotu se mohou lidé vypravit na Den otevřených dveří Českého rozhlasu Liberec.

Pronájem komerčních prostor o výměře 95 m2, kancelář, sklady, garáže v Uherském Hradišti
Jižní, Uherské Hradiště - Mařatice
13 000 Kč/měsíc
- Počet článků 512
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1074x




















