Kronika Řetězy (12), Lukáš (1967 - 1983)
Tak jak byl zvyklý, šel i na malování od píky a zeširoka. Vyzkoušel všechny techniky, tužkou počínaje olejem konče. Protože maloval doma, v kuchyni, musel ‚terpentýnový‘ olej s ohledem na rodinu opustit. Nakonec mu přirostl k srdci pastel.
Stejně záměrně prošel všemi výtvarnými styly které mu byly blízké, impresionismem počínaje a kubismem konče. Recenzenti později v jeho obrazech nacházeli nejrůznější stylové prvky: pointilismus, secesi, fauvismus, expresionismus a kubismus. Většinou ale současně přiznávali, že jde o osobitou syntézu.
(Své nedostatečné výtvarné vzdělání za nevýhodu nepokládal. „Buď v tobě něco je nebo není. Myslbek byl samouk, a byl to největší sochař, jakýho jsme kdy měli!“ řekl jednou Radimovi. Jindy ho zase Radim přistihl, jak si chválí svůj právě dokončený obraz: „To by Grus (pod čáru: tehdejší předseda Svazu československých výtvarných umělců) nenamaloval, ani kdyby se podělal!“ )
Během deseti let se vypracoval. První si ho všiml redaktor deníku Lidová demokracie. Napsal o něm stylisticky vytříbený článek Sváteční obrazy Lukáše Vrány. Konstatoval, že Lukáš je fascinován velkým uměním a že k němu směřuje.
Pak přišly výstavy, vesměs s kladným ohlasem. Chtě nechtě ho přijali do Fondu výtvarných umělců. Tím získal oprávnění své obrazy prodávat (což jinak povoleno nebylo).
Nejstrmějšího vývoje dosáhl v několika posledních letech před smrtí. Vytvořil si vlastní, již jednoznačně nezaměnitelný styl a rukopis.
Básník Josef Suchý o něm napsal, pro stejný deník, fejeton Nad obrazy Lukáše Vrány:
"Lidé se setkávají leckde. Na ulici, v tramvaji, na mostě a třeba v poli. Já jsem se setkal s malířem Lukášem Vránou v jeho městském bytě na úbočí, které se svažuje k Pisárkám, ale tichým svědkem našeho setkání byla venkovská příroda v podobě kytice polních květin. Malíř nás usadil ke stolu v prostorném pokoji, zadíval se na květy a řekl: „Vidíte tyhle dvě růžičky? Utrhla je moje vnučka. Už jsou suché, ale neopadávají a já se na ně stále dívám. Neodjela na dlouho, a přece je mi po ní teskno.“ V těchto prostých slovech bylo mnoho citu. I zahleděl jsem se také na růžičky, pak na ostatní květy a pojednou jakoby z nich vystřelila vlákénka babího léta, která utkal všudybyl pavouček, zcela neviditelný. Pustil jsem po nich své oči. Zavedla mě k obrazům na stěnách. Zatímco malíř si povídal dál s mou ženou o čase své mladosti, o cestách pěšky z Brna do Černé Hory, při nichž si jednou natrhal kapsy plné nádherných, zralých švestek, já putoval po krajinách zakletých jeho štětcem a hlinkami v podivuhodný tvar.
Byly to krajiny zvláštního kouzla, plné šerosvitů, jakoby zachycené ve chvíli, kdy soumrak přechází v noc. V tu chvíli se v dubnu mihne nad lesním průsekem silueta sluky v hasnoucím nazelenalém světle a na pastvu vychází srna. V té chvíli v létě tančí nad lesním paloukem roj bělásků. V té chvíli v říjnu se nad obzorem rdí ohnivý purpur večerních červánků, tmavá zeleň trávy je žíhaná plamínky ocúnů a po obloze veslují v trojhranu divoké husy. Člověk se zastaví na mechovém stupni a příroda země se prostupuje s přírodou srdce. Na jiných obrazech noc převládala a v ní se šerosvitnými liniemi a vláčnými křivkami rozproudily sny. Nad květy kosatcových tvarů se skláněl chlapec. Jinde se mihlo roucho rusalky. Z ultramarinových hloubek vykvétal blýskavě bílý strom při břehu řeky. Na narůžovělém pastelu se zhlížel pobledlý měsíc ve vodním zrcadle. A tryskaly jiskry, žhnuly snopy nachových svitů a šlehaly zlaté, kapradinovité, sasankovité, hvozdíkovité a hořcovité plameny tajemné noci svatojánské.
Ale Lukáš Vrána nemaluje pouze kouzla soumraku, noci a snu. Maluje také domy a vesnice za clonou barevných vloček. A maluje tváře. Především dívčí a ženské. Sousedství květin, křehkých rostlinných motivů a jejich prolínání s principem lidským tu není náhodné. Vyznívá jako působivá metafora, stejně jako malachitová zeleň jejich pozadí. Název jednoho z obrazů – Tváře lidí a květů – je pro tuto větev jeho tvorby příznačný. Nejeden z obrazů onoho typu je pak umocněn v symbol základních fenoménů a hodnot lidského života individuálního, rodinného a společenského, jako je například mateřství nebo mírová myšlenka.
Malířovou kolébkou je Drahanská vysočina. Odtud vyšel na cestu časem. A svůj čas nepromarnil. Namáčel štětec v studánkách a kalíšcích květů rodného kraje, čerpal zkušenost ze studny života a maloval pro radost všech, kdo mají pozorné oko a citlivé srdce."
Lukáš se znovu dožil úspěchu, a protože i v rodině převládla pohoda, začal být opět šťastný. Jeho obrazy se projasnily. Prchlivost mu však zůstala.
Měl záviděníhodné stáří. Malování střídal s prací na zahradě.
Jednoho dne ho našla Otilie na zahradě mrtvého. Rozvážel kolečkem - tím stejným, kterým kdysi vozil zboží do svého prvního obchodu - hlínu, kterou dopoledne dovezl náklaďák. Pracoval jako vždy naplno, jeho srdce to však tentokrát již nevydrželo.
Na pohřeb přišlo nečekané množství lidí, sál krematoria byl téměř plný. Přišel i brněnský primátor. (Nebyl pozván - byl to jeden z bývalých kamarádů, co se po Únoru vytratili.) Otilie Lukášovi naposledy zazpívala ‚jeho‘ Dvořáka: Biblické písně a árii Rusalky o měsíčku, končící slovem ‚nezhasni‘. Jeden z kondolujících parafrázoval Romaina Rollanda: „Dobrý člověk zemřel“.
Liba se dostala na pokraj psychického zhroucení. Mezi ní a otcem byl vždy mimořádně silný citový vztah.
Radim byl zpočátku jakoby netečný, dokonce pocítil jistou úlevu a styděl se za to. Po čtrnácti dnech však na něho dolehl mírný, ale neodbytný smutek. Trvalo rok, než se s otcovou smrtí vyrovnal. Často s ním potom v duchu rozmlouval. Vzpomínal na něho s nevýslovnou něhou a láskou.
(Je to stěží uvěřitelné, ale jeden z obrazů, které pro sobě Lukáš zanechal, stylizovaně avšak zřetelně zpodobňuje Radimovu druhou ženu, přestože se s ní Radim seznámil až několik let po jeho smrti. Na třech dalších obrazech lze stejně jasně rozeznat obličej jejich syna.)
Bohumil Sláma
Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.
Bohumil Sláma
Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.
Bohumil Sláma
V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.
Bohumil Sláma
Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.
Bohumil Sláma
Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,
Další články autora |
Skokem do propasti Macocha ukončila život matka oběti střelby na fakultě
Skokem do Macochy ukončila o víkendu život matka jedné z obětí tragické střelby na Filozofické...
Turek jel rychlostí přes 200 km/h a fotil se u toho. Policie věc prošetřuje
Europoslanec Filip Turek (Motoristé sobě) se na svém účtu na Instagramu pochlubil fotkou, ze které...
Bílá rakev, věnec od Gottové. Na rozloučení se Slováčkovou dorazil i prezident
Rodina a přátelé se v kostele v centru Prahy rozloučili Annou Julií Slováčkovou. Zpěvačka a...
Trump si hraje s vojáčky. Stažení by Evropu bolelo, na výběr jsou jen špatné varianty
Premium Je to jen pár dní, co Donald Trump vyslal směrem k Evropě poněkud nepříjemnou zprávu. USA mohou ze...
Bili ho, řezali a natáčeli, jak umírá. Mladíci umučili třináctiletého kluka, pro zábavu
Premium Mladistvý spolu s kamarádem zabil v Děčíně před třemi lety třináctiletého chlapce. Nebývale...
Konec vystavování těla jako v minulosti. Papeže uloží do prosté rakve
Sledujeme online Tělo papeže Františka bude uloženo do rakve v pondělí v osm hodin večer. Oproti jeho předchůdcům ho...
Německá policie zadržela dva podezřelé po dvojnásobné vraždě u Frankfurtu
Německá policie dnes po rozsáhlém zátahu zadržela dva podezřelé z podílu na sobotní vraždě dvojice...
KOMENTÁŘ: Papež, který dvířka církve nerozkopal, ale pootevřel
Změnil papež František katolickou církev, nebo po něm zůstávají jen symbolická gesta? Obě hodnocení...
Po rychlé jízdě zemřel řidič v hořícím autě. Turek spekuluje o krvi na rukou médií
Hasiči v Brně v pondělí našli v hořícím voze mrtvého muže. Podle prvotních informací jel vůz po...

Akční letáky
Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!
- Počet článků 512
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 1073x