Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Je třeba číst, vidět a slyšet jen to nejlepší

Bylo tomu tak i dříve, ale dnes to platí obzvlášť: orientovat se v záplavě informací je stále těžší. Již můj otec mi kdysi říkával: „Musíš číst jen to nejlepší... všechno ostatní je ztráta času...“ Parafrázoval tím ovšem pouze Masaryka, který říkal, že vzdělávat se je třeba zeširoka a mít při tom systém, neboť „nemetodou“ si člověk spíše uškodí než pomůže.

Je zde jistě problém „slepičky a vajíčka“ - problém, jak si nedostatečně orientovaný člověk má vybírat, jak má poznat, co je lepší a co horší. Je to však problém řešitelný, neboť ruku v ruce s tím, jak se kdo vzdělává, učí se i vybírat. Dobře to věděl již Komenský (jak málo se mu dodnes u nás i ve světě rozumí!), když koncipoval svou pansofickou metodu, jejíž pomocí : 1. se podávají všechny poznatky v nepřetržité souvislosti, 2. všechny věci jsou zpracovány stejným způsobem a 3. poznatky jsou uspořádány tak, aby jeden druhému sloužil za stupeň - od jednoduššího ke složitějšímu, od názorného (u dětí) k méně názornému, od konkrétního k abstraktnímu, od základního ke specifickému. Masaryk k tomu dodává, že je třeba rozlišovat vzdělání všeobecné a filozofické (potřebné k vytvoření si pokud možno vyspělé a „rozumné“ vlastní filozofie, neboť „nějakou“ filozofii má každý) a rozlišovat vzdělání celkové a speciální. Specializace všeobecné a filozofické vzdělání dobře doplňuje, neboť proniknutí do určitého oboru vyžaduje nepovšechnost, důslednost a učí myslet přesně. K přesnému myšlení pak patří i „pouze řemeslná“ praktičnost (proto se za 1. republiky na základních školách budovaly řemeslné dílny a školní zahrady), která je nezbytná pro každého - včetně humanitních vědců.

Celkovou orientaci ve světě, zejména lidském, by měl mít především každý, kdo se zajímá o veřejné věci a o politiku (jak málo to „ví“ většina našich dnešních politiků!). Pokud kdokoli z nás cítí, že má mezery, může napodobit postup Komenského, samozřejmě v modifikované podobě. Především by si však měl položit otázku, kde začít. Zde je víceméně jedno, zda začne u beletrie nebo u naučné literatury a u autorů starých nebo nových, dokonce by se dalo říci, že ti novodobí již jen víceméně rozvádějí klasiky, neboť jak říká opět Masaryk, hádanky světa jsou staré a mnohé odpovědi na ně jsou také staré a často dobré. Osobně bych si z beletrie vybral například „prastarého“ Diderota (Jakub fatalista), pokračoval bych Stendhalem (Lucien Leuwen) a (ne)končil bych Stefanem Zweigem (Násilí proti svědomí) nebo Hemingwayem (Stařec a moře). Z naučné literatury bych začal Čapkovými Hovory s TGM, které si přečetly statisíce, ne-li miliony našich předků a mimo jiné proto byli v lecčems lepší než my, a rozhodně bych v nich neskončil před kapitolou Myšlení a život, jak se často děje.

Teprve "nakonec" by měla přijít četba provokativních a sugestivnách autorů, jimž lze snadno podlehnout,  jakými byli v beletrii například Dostojevský a v humanitních vědách psycholog Arthur Janov (který knihou Prvotní výkřik silně ovlivnil Joha Lennona: pod jeho vlivem napsal  a složil "píseň století" Imagine).

Není ovšem nejdůležitější, kde se začne, nejdůležitější je vůbec začít (jak říká i Kámasútra o pohlavním životě: lépe pozdě než nikdy) a postupovat systémově. V naučné literatuře je třeba začít u srozumitelných a čtivých přehledů, výtahů a sborníků. (Například u Masaryka snad ani jinak začít nelze, jeho jedinou dodnes pohodlně „čitelnou“ knihou je podle mého názoru Světová revoluce. Z jeho interpretů je nejpřesnější a nejčtivější Josef L. Hromádka. O naší současnosti leccos svědčí, že jeho kniha Masaryk byla vydána v roce 2005 v počtu 500 kusů a dodnes není rozprodána. Dokonce i já se svou knihou Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk jsem nepatrně úspěšnější. Nechť se na mne nikdo nezlobí, že „si“ dělám reklamu, v první řadě mi jde o Masaryka, který je nám všem dnes potřebný jako sůl. Nejvíc by ho měli číst naši „mladí pravicoví“, protože ke kultuře myšlení patří naslouchat i protistraně a Masaryk jim přímou protistranou ani není, neboť přinejmenším jako prezident byl nadstranický. My Češi jsme měli ‚otce národa‘ Palackého, ‚syna národa‘ Havlíčka  a ‚osvoboditele národa‘ Masaryka a víme o nich či od nich toho dnes zoufale málo. Mnohem víc toho víme o jejich antagonistech, o demagogických zločincích Heydrichovi, Gottwaldovi a Klausovi, ‚synovi a otci zkorumpovaného národa‘.)

Autor: Bohumil Sláma | pondělí 24.10.2011 16:52 | karma článku: 6,14 | přečteno: 543x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1094x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 686x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2728x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Rychlík z Prahy narazil na Slovensku do autobusu, zemřelo sedm lidí

27. června 2024  18:35,  aktualizováno  28.6 10:48

Sedm lidí zemřelo a pět dalších se zranilo při srážce rychlíku s autobusem na jihu Slovenska. Vlak...

Silné bouřky se přihnaly do Čech, pak řádily na Moravě. Hasiči odklízejí škody

30. června 2024  12:17,  aktualizováno  23:06

Přímý přenos Meteorologové varovali, že se v neděli objeví velmi silné bouřky s přívalovým deštěm a krupobitím,...

600 °C a mix jedovatých látek. Proč prudce přibývá požárů solárních panelů

30. června 2024

Premium V úterý hasiči zasahovali u výbuchu rodinného domu v Šonově na Náchodsku. Pravděpodobná příčina?...

Hrůza, závory se zvedly, říká svědkyně. Vlak jel po zavřené koleji, uvedl ministr

28. června 2024  11:21,  aktualizováno  15:52

Rychlík z Prahy, který se ve čtvrtek srazil na Slovensku s autobusem, jel po koleji, jež byla pro...

Nejlepší místa na koupání. I v Česku lze najít komfort u vody, něco však stojí

4. července 2024

Premium O víkendu se do Česka vrátí horké léto. Už v pátek se oteplí a na sobotu hlásí meteorologové opět...

Sesaďte Bidena ihned, už není schopný prezidentování, žádají republikáni

4. července 2024

Premium Co nechceš, aby ti jiní činili, nečiň ty jim, ale demokraté si zřejmě nepamatovali všechno, co řekl...

Rozluštila tisíce zpráv. Kryptoložka Elizebeth odvrátila nacistickou hrozbu

4. července 2024

Premium Zachránila tisíce lidských životů, pomohla dostat do vězení mafiány v čele s Al Caponem a odhalila...

Totální destrukce. Hurikán Beryl smetl ostrov, pak udeřil na Jamajce

3. července 2024  20:02,  aktualizováno  22:52

Kvůli příchodu silného hurikánu Beryl jamajská vláda vyhlásila dvanáctihodinový zákaz vycházení....

Sunny Canadian: Jak probíhá zápis a jaké mají děti výhody?
Sunny Canadian: Jak probíhá zápis a jaké mají děti výhody?

Znáte Sunny Canadian International School? Pokud jste rodičem, určitě vás tato vzdělávací instituce zaujme. Nás v redakci tedy rozhodně zaujala....

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik