Hlavní chyby programu Strany svobodných občanů

Po připomínkách doplňuji svůj včerejší článek Proč nevolit Piráty a Svobodné. Hlavní teze SSO cituji v uvozovkách:

"1. Štíhlý stát = bohatý občan. Svobodní jsou pro nízké daně a rušení nespravedlivých dotací, které se rozmohly v naší zemi jako mor. Svobodní prosazují zrušení daně silniční, daně z elektřiny a uhlí, daně dědické, daně z převodu nemovitostí. Svobodní prosazují zrušení daně z příjmu fyzických osob. Zrušení těchto daní doprovodíme zrušením dotací ve stejné výši." 

Štíhlý stát je parafrází liberálního "státe nezasahuj". Znamená svobodu hlavně pro morálně pokleslé  podnikatele, neboť stát pak nemá sílu je brzdit. Důsledkem je ožebračování až okrádání většiny ostatních občanů, jak ukázala poslední hospodářská krize i celý náš polistopadový vývoj. Zrušení četných daní se může dít jen na úkor zvýšení zadluženosti státu. "Úměrné" zrušení dotací to nenahradí, nehledě na to, že mnoho dotací má racionální opodstatnění.


"2. Zrušíme 26 úřadů. Svobodní jsou pro osvobození lidí od nadměrné byrokracie. Svobodní prosazují legalizaci švarcsystému, aby lidé mohli pracovat a nabízet práci bez hrozby pokut. Svobodní prosazují rušení zbytečných úřadů a zákazů."

Protiargumenty obdobné. Úředníci nejsou jen mor či strašák, ale občany také "obsluhují". Zbytečné úřady a pokuty by rádo zrušilo i dítě, úřadů třeba i 27.


"3. EU má alternativu. Svobodní prosazují referendum o vystoupení České republiky z EU. Z Evropské unie lze vystoupit a zachovat přitom volný obchod a volný pohyb lidí. Když Česká republika vystoupí z EU, nebude muset zavést euro."

EU nemá alternativu a jednoznačně a z mnoha důvodů směřuje k Spojeným státům evropským. Nepřijmout euro je nesmysl.


"4 Omezíme pravomoci politiků. Ať už bude do parlamentu a vlády zvolen kdokoliv, neměl by mít právo donekonečna zadlužovat stát a zvyšovat daně. Ústava by měla zakázat hospodaření státu na dluh a další zvyšování daní podmínit referendem. Referendem by také mělo být možné vetovat zákon schválený parlamentem („lidové veto“). Svobodní chtějí v ústavě omezit pravomoci politiků."

Opakování rozporu daně versus zadlužováni. Najednou je tu i "svobodný zákaz" zadlužování. Také stát je svého druhu podnikatelem, má dluhy, přemýšlet musí jen jak velké či optimální. Problematika referend je složitá, mají své výhody i nevýhody, mávnutím populistického proutku se problémy státu nevyřeší.

"5. Stop uzákoněným loupežím. Svobodní jsou proti „loupežím podle zákona“, kdy lidé musí platit povinně i za služby, které si nepřejí a neobjednali (poplatek za OZE na fakturách za elektřinu, příplatky za biopaliva v benzínu a naftě, zákonem stanovené exekuční poplatky, platby České televizi, autorské poplatky za kopírování a datové nosiče). Každý podnikatel si má peníze zákazníků zasloužit čestně, na základě dobrovolnosti, a ne donucením lidí k nákupům skrze zákon."

Příliš konkrétní, nehodné toho, aby bylo uvedeno v rámci pouhých pěti tezí. Velmi kokrétní je i donekonečna omílané pomazánkové máslo, které nemůže být nazýváno máslem, protože jedoduše máslem není.

Své připomínky jsem omezil na minimum, spoléhám na zdravý rozum čtenáře, neboť hlavními chybami svobodných jsou jejich hlavní teze. Jako celek připomínají nepromyšlenou, "odfláknutou" amatérskou či žákovskou práci, kterou není možno oznámkovat než za 5.

Problémy EU, které ani v nejmenším nepopírám, se nedají vyřešit populistickými hesly, ale pouze jasným rozumem a velkým úsilím, dřinou.

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Bohumil Sláma | pátek 23.5.2014 8:16 | karma článku: 12,10 | přečteno: 1144x