Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Havlíček očima TGM (2)

(Tři období Havlíčkovy politické činnosti) Myslím, že každý Havlíčkův pozornější čtenář musí být překvapen jeho vnitřní uceleností a hotovostí; tyto vlastnosti právě v literární žurnalistické a politické činnosti bývají velmi zřídké. A tak utřídění Havlíčkovy činnosti se dává historii.

Před rokem 1848 nebo lépe řečeno před redigováním Národních novin byl Havlíček více literátem. Politizovat se před rokem 1848 nesmělo, ačkoli se již začínalo. Havlíček se alespoň v Pražských novinách pilně zabýval zahraniční politikou. Čtenáři se snadno dovtípili, kam míří a jak dovede vládní, nebo alespoň polovládní list užít v národním smyslu.

Rok 1848 Havlíčka povolal k redakci hlavního národního listu Národní noviny. Tím začíná údobí druhé. Jako redaktor těchto novin byl zároveň členem první politické strany a byl poslancem a členem politického klubu.

Třetí doba Havlíčkovy činnosti se začíná složením mandátu v prosinci 1848. Havlíček se od té doby věnuje jen žurnalistické a literární práci. Od dubna 1849 vede Národní noviny již sám. Samostatný a úplně sám byl po potlačení Národních novin, se svým Slovanem v Kutné hoře. Slovan podává Havlíčkovy názory nejúplněji a nejzraleji. List vycházel po sešitech; Havlíček, vzdálen velkoměstskému ruchu a styku, mohl o všech otázkách přemýšlet klidněji a déle, takže ve Slovanu máme Havlíčkovy názory podány nejúplněji a nejsoustavněji.

Od března roku 1848 byla všechna jeho činnost již politická, ale nijak nevrcholila v poslancování a činnosti nazývané politická v užším slova smyslu. Již 16. prosince Havlíček čtenářům Národních novin ohlásil, že se vzdal mandátu:

„Umím si sice dokonale vážit velké důstojnosti zástupce národa na říšském sněmu, a proto také své místo v kroměřížské sněmovně opouštím dosti nerad; poněvadž jsem ale pevně přesvědčen, že mohu za nynějších okolností své vlasti prospět víc jako redaktor než jako deputovaný, pokládám tento krok za svou povinnost.“

 

(Proti reakci) Začínaje druhý ročník Národních novin stručným úvodníkem si Havlíček vyměřil dráhu, kterou chtěl jít a kterou také skutečně šel:

„Zakusili jsme ovoce svobody, bylo sladké, a právě proto se nyní lekáme tím víc, abychom se nemuseli opět loučit s milou právě nabytou volností, aby nám neuhasla pochodeň, která tak líbezně počala osvěcovat krásné luhy naší vlasti, lekáme se, že nelidská, nebratrská ruka opět uvrhne naše šíje pod staré jařmo, že zhasne zářící pochodeň naší svobody.

Avšak nehodno je nám lekat a strachovat se před zlými: my nejsme slepými nástroji času ale jsme jeho páni, jsme sami tvůrci svého osudu. Nesténejme zdětile ale chopme se činu jako muži. Opírejme se statečně o svou moc a mějme pevnou důvěru, že neodolá moc zlého moci dobré. Přičiňme a pomáhejme si sami a Bůh nám pomůže.

Svoboda nepůjde sama od sebe, nepřijde z pouhé milosti králů a mocnářů, nepřijde najednou: my sami si ji musíme zasloužit v potu tváře, ze své vlastní síly její půdu po mnohá léta vzdělávat, chceme-li trvale, v pokoji a bez starosti užívat její ovoce.

A touto úrodnou půdou svobody je vzdělanost, ušlechtilost a statečnost občanů. O to se starejme, k tomu pracuj každý podle svých sil a postavení, a štěstí a svoboda náš národ neminou. Žádná moc tohoto světa a byť se i spolčila s celým peklem, neudrží národ vzdělaný, ušlechtilý a statečný v poddanosti, v otroctví.“

Reakce je Havlíčkovi blížencem revoluce. Každá revoluce má totiž „u svého původu reakci, a čím násilnější revoluce byla, tím horší je reakce. Příčina toho není jiná, nežli že revoluce, k jejímuž provedení bylo třeba značného násilí, nevyšla z časové potřeby, pociťované dostatečně od všech stran, aby se mohla stát pokojnou cestou, nýbrž že musel být mocí přemožen odporující živel, který jakmile se vzbouřené revoluční živly utiší, musí zesílet rovnou měrou. Jestliže po revoluci následuje silná reakce, neomylně to znamená, že byl překročen jistý přiměřený stav činící přechod od jednoho k druhému, že byl pominut článek, který je v časovém řetězu nevyhnutelný.“

Již z jara 1849 v Praze jako by vymřelo. A redakce zavřeli zejména /dosavadní/ radikálové. Na podzim (1849) Havlíček píše, že si v Praze připadá jak Robinson Crusoe. Revoluční nadšení vyhaslo jak prskavka.

(Z připravované knihy Karel Havlíček očima TGM)

 

Autor: Bohumil Sláma | neděle 20.2.2011 17:50 | karma článku: 4,32 | přečteno: 500x
  • Další články autora

Bohumil Sláma

Co má hilsneriáda společné se sobotkiádou

Věřím, že naprostá většina diváků, kteří sledovali první díl televizního filmu Zločin v Polné, ho pochopili správně: šlo o zápas zdravého rozumu s rozumem nezdravým, mýtickým, demagogickým a uchylujícím se ke lžím.

7.2.2016 v 9:32 | Karma: 12,31 | Přečteno: 1093x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Antisemitismus a antisemitismus

V Hořejšových Toulkách českou minulostí jsem našel pouze dvě chyby: že Havlíček byl antisemita a že Smetana měl pravděpodobně lues.

15.1.2016 v 12:50 | Karma: 12,12 | Přečteno: 685x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

V čem mají muslimové pravdu: Milan Lasica nám všem, zejména našim „elitám“

Islám sice navázal na judaismus a křesťanství, ale v mnohém je opravil, byl ve své době pokrokový, a proto se muslimové na judaismus i křesťanství od počátku dívali a dodnes dívají přezíravě, mnozí pohrdavě.

13.1.2016 v 12:38 | Karma: 35,67 | Přečteno: 2727x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Je potřebná Ústava Země?

Rád přiznávám, že Návrh ústavy Země, vypracovaný profesorem Masarykovy univerzity Josefem Šmajsem, s jehož textem jsem se seznámil před nedávnem, na mne silně zapůsobil.

19.12.2015 v 16:39 | Karma: 6,82 | Přečteno: 345x | Diskuse| Ostatní

Bohumil Sláma

Jak se dá onálepkovat i slovo kavárna

Když jsem v článku pro Aktuálně.cz (Názory, http://blog.aktualne.cz/blogy/bohumil-slama.php?itemid=26497) přiřadil našeho nynějšího prezidenta spolu s Le Penovou k lůze,

15.12.2015 v 18:58 | Karma: 17,40 | Přečteno: 988x | Diskuse| Ostatní
  • Nejčtenější

Čechy zasáhly extrémní bouřky, padaly obří kroupy. Hasiči měli stovky výjezdů

21. června 2024  9:39,  aktualizováno  22:58

Přes Česko prošly velmi extrémní bouřky s nárazy větru kolem 90 kilometrů za hodinu a krupobití....

Češi vjeli do vojenské zóny, fotili se u tanku. Dítě pak usmrtil nalezený granát

21. června 2024  8:52,  aktualizováno  18:16

Chorvatská policie propustila Čecha vyšetřovaného kvůli výbuchu u města Obrovac, při němž zemřelo...

Silné bouřky zasáhly Česko, v Praze průtrž zatopila ulice a omezila dopravu

27. června 2024  11:22,  aktualizováno  18:29

Přímý přenos Na Česko během odpoledne udeřily silné bouřky. Postupovaly od jihozápadu ke středním Čechám. Kolem...

Komentátor Schmarcz se po extempore se Šlachtou dočkal vyhazovu z televize

20. června 2024  18:42

Televizní stanice CNN Prima NEWS ukončila spolupráci s komentátorem Martinem Schmarczem. Ten se při...

Hlavní záhadou Putinovy cesty po Asii je díra v limuzíně, říká Kmoníček

21. června 2024  14:52

Podcast Vladimir Putin si v Severní Koreji pořídil řadu rozverných fotek s Kimem, Vietnamu slíbil pomoc při...

GLOSA: Ameriko, je mi tě líto. Máš přece na víc

28. června 2024  17:02

S brzkou ranní hodinou jsem se musel ujistit, že opravdu sleduji debatu dvou nejvlivnějších mužů...

Dům poničila exploze, v noci v něm někdo kradl. Hyena, píše majitelův strýc

28. června 2024  16:28

Kdosi kradl v domě poškozeném úterním výbuchem v Šonově na Náchodsku. Zabývají se tím policisté,...

Justice dostane navíc 1,5 miliardy. Schválený rozpočet na všechno nestačil

28. června 2024  15:50,  aktualizováno  16:20

Ministerstvo spravedlnosti dostane navíc 1,5 miliardy korun na pokrytí provozních výdajů v justici....

Tam budou čtyři nočníčky? ptala se poslankyně na sousedské dětské skupiny

28. června 2024  13:38,  aktualizováno  16:10

„Když jsme potřebovali pohlídat děti, tak jsme si je pohlídali, ale nepotřebovali jsme na to...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 512
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 1072x
Psycholog, polyhistor, publicista a spisovatel; zakladatel dobročinného vydavatelství Atelier 89, autor knih Milostné koláže, Základy muškaření a Zapomenutý prorok Tomáš G. Masaryk, editor knihy K.H.B. a T.G.M o svobodném myšlení, spoluautor knih Tomáš G. Masaryk, neomodernismus a Charta 2012 a Věrni zůstaneme. Články publikuje nejčastěji na Aktuálně.cz.

Seznam rubrik