Pivoňka, aneb co jste o pivo (možná) nevěděli: díl 5. Sierra Nevada Pale Ale

V minulém díle jsme si povídali o Punk IPA od BrewDogu. Pivní styl IPA je v naší zemi v současnosti bezesporu největším hitem inovátorských pivnic a pivoték. 

Věnují se mu malé pivovary i ty velké. A nejen v čechách ale i zahraničí je IPA stále v kurzu.

Ale kde se tu IPA vzala? Odpověď je jednoduchá. Z USA. I když je IPA původně z Británie, tak za její znovuzrození vděčíme Američanům. A nejen za IPU, ale obecně za "ejly" moderního stylu.

A o jednom takovém ejlu bude dnes řeč. A to rovnou o praotci dnešních ale (ejl) amerického stylu.

Vaří se v Californském pivovaru Sierra Nevada ve městě Chico a zmíněné pivo se jmenuje prostě: Pale Ale (světlý ejl).

Základním impulsem pro Kena Grossmana, zakladatele Sierra Nevady byla touha po zlepšení pivního stylu ale. Do té doby se totiž vařily těžké, málo osvěžující ale anglického střihu. To chtěl změnit. Velké americké pivovary té doby měly jeden stěžejní problém. Neuměly dostatečně dobře pracovat s kvalitním chmelem. Jednak to bylo z jakési letargie a druhak samozřejměi z důvodů minimalizace nákladů.

Grossman, který ještě před založením pivovaru v roce 1980 sbíral zkušenosti coby majitel obchodu s potřebami pro domovarníky (homebrewers), však propadl vášni pro novou odrůdu amerického chmele Cascade. Ta byla vyšlechtěna z anglického chmele Fuggle a ruské Serebrianky. Dodává se do piv především pro jeho typické aroma citrusů.

A právě takhle by podle Grosmanna mělo chutnat pivo typu ale. Proto neváhal a vydal se na burzu s chmelem do Yakimy ve státě Washington (to je takové Žatecko po Americku), kde přemluvil obchodníky, aby mu prodali tento i další druhy chmelů v malém objemu, což do té doby nikdo nědělal.

A tak vznilo úplně první pivo Sierra Nevady. Nebyl to sice náš Pale Ale, nýbrž Stout. Ten mimochodem pivovar vaří dodnes v témeř nezměněné podobě.

Ještě než se dostaneme přímo k Pale ale, bylo by dobré zmínit, jaký je rozdíl mezi stylem IPA a Ale.

Zjednodušeně řečeno je IPA jakýsi poddruh Ale. Zpravidla bývá silnější než Ale (nemusí nutně být), mívá tmavší odstín zlatavé barvy, někdy až téměř do měděna, má vyšší a intenzivnější chmelení a nižší říz. Takže Ale jsou jakousi lehčí verzí IPA.

Nyní už Sierra Nevada Pale Ale - je to mírně zlatavé pivo, s hladkou pěnou, která celkem rychle klesá. Po přivonění je intenzivně cítit po citrusech, a mangu. Čím déle pivo odpočívá ve sklenici, tím intenzivnější je aroma. Po prvním napití vás asi nic nepřekvapí. Ano, je to citron, pomeranč, grepová kůrka, ale i lehký nádech broskve a smrkového jehličí. Pivo má neuvěřitelně vyváženou chuť, je příjemně hořké při doznívání, které trvá až překvapivě dlouho. Je velmi, ale velmi osvěžující. A to i díky lehce vyššímu řízu. Nyní začíná sezóna grilování a já si nedokážu představit lepší zpestření. Toto pivo se hodí jak třeba k rybám, či bílým masům, tak i k mletému hovězímu, či pikantním pokrmům, které krásně podtrhne a dodá jim na důrazu.

Jestli se dá o nějakém pivu z USA mluvit jako o kultovním, tak je to právě Pale Ale od Sierra Nevady. Toto pivo změnilo vnímání amerických konzumentů, ale i sládků a následně toho samého dosáhlo takřka po celém světě. Rozhodně patří Kenu Grosmannovi dík, protože to čeho dosáhl, byla vpravdě revoluce.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Autor: Filip Škopek | čtvrtek 28.5.2015 13:45 | karma článku: 7,62 | přečteno: 355x