Spasí nás chytrá karanténa?

Jak to vlastně začalo? Již v pondělí s ní začneme. O týden později: začneme pilotním projektem v Jihomoravském kraji. O další týden později: zatím se chytrá karanténa rozjíždí, máme určité komplikace.

O týden později: vybrali jsme asi špatný kraj. Za čtrnáct dnů se nám podařilo vytvořit jen jednu vzpomínkovou mapu, neboť ostatní nakažení nikde nechodili. A šedí operátoři nám nedávají data. Zatraceně.

A dnes? A co to vlastně ta chytrá karanténa je?

Řekl nám to sám předseda vlády v přímém přenosu čt24 v odpovědi na otázku, jak definovat, zda je chytrá karanténa úspěšná či nikoliv

„Já se té chytré karanténě věnuji denně. Dneska znovu jsme měli asi hodinu a půl relaci a v podstatě je to velice důležitý projekt, kde hraje velkou roli strašně moc účastníků, v podstatě od toho momentu odběru, odběrové místa, od krajských hygien, který v podstatě nebyly v tom digitálním světě, které si to vyžaduje, tenhle projekt. Je tam zapojena armáda, jsou tam laboratoře, takže my jsme dosáhli skvělé pozice, že de facto už se nečeká na odběry. Jo? My to teďka samozřejmě digitalizujeme, protože ti hygienici to vyšetřovali vlastně tužka, papír, telefon. Teď to dělají prostřednictvím sluchátek a prostřednictvím softwareu, který to v podstatě zaznamenává, no a jde o to, abysme rychle identifikovali nakažené lidi, jejich kontakty, izolovali je a desinfikovali…….My každý týden máme relaci. Já jsem přítomen, protože tým, že je tam tolik, řekněme, institucí, je tam docent Hajduk z Novy, který řídil laboratoře, jsou tam kraje, je tam armáda, jsou tam hygienické stanice a tak dále, takže nějakým způsobem se snažím to propojovať, protože to jsou dva úplně jiné světy, hygiena a ajťáci, takže, ale myslím, že už jsme postoupili a funguje to.“

Otázka musela být zopakována, tak tedy znova, jak definovat, zda je chytrá karanténa úspěšná či nikoliv?

„Když mi krajský ředitel řekne ano, tenhle systém mi ušetřil práci a je to efektivní. Tak k tomu se blížíme.“

Takže chytrá karanténa nebude sloužit tomu, abychom mohli postupně opustit restrikce, jak o tom bylo dříve hovořeno, půjde o to, zda je 14 krajských ředitelů spokojeno, že jim novinka ušetřila práci….

Než se tento systém podaří zprovoznit, tak už bude celej svět na Covid jen vzpomínat. Kdyby se to povedlo dříve, tak vzpomínková mapa pomůže najít osoby, které s pozitivně testovanou osobou na jednom místě strávily patnáct minut. Takže z toho plyne, že ti, co byli společně s pozitivně testovaným jen minut čtrnáct, se nakazit nemohli…..Dále to znamená, když nebudeme trvat na nějaké minutě sem, nebo tam, že ti, co pozitivně testovanou osobu někde „jen“ potkali, systém vůbec neeviduje a systém vůbec nezajímají. To dále znamená, že během potkání se nemohli nakazit. To znamená, že přesto, že pozitivně testovaná osoba již čtyři týdny nosí ústenku, tak se nakazila? Zajímalo by mě, zda nám následně bude též sděleno, že pozitivně testovaný potkal dle vzpomínkové mapy v posledních třech dnech např. pět dalších osob, které ústenku sice patnáct minut při styku s ní měli, ale byla jim houby platná….

Zajímalo by mě, až vrchnost umožní přítomnost v restauracích, byť nejdříve jen na předzahrádkách, zda se v nich bude možno usadit bez ústenky. Pokud ano, budou městské chodníky během pár dnů zaplaveny stolečky, byť s jednou osobou bez ústenky a my, na které místo u stolečků nezbylo, budeme kolem chodit s ústenkou a tiše závidět…. Nebo půjde sundat ústenku až po donesení jídla? To budu jíst řízek celej den….

Hlasujte ve finále ankety Blogera roku

Autor: Tomáš Škeřík | čtvrtek 16.4.2020 19:47 | karma článku: 13,93 | přečteno: 328x
  • Další články autora

Tomáš Škeřík

Dozvím se někdy proč?

16.3.2022 v 18:24 | Karma: 18,96

Tomáš Škeřík

Tomu říkáte sankce ?

23.2.2022 v 15:23 | Karma: 43,58

Tomáš Škeřík

Půjde Rusko na Ukrajinu?

19.2.2022 v 17:52 | Karma: 30,27