Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Kolik hmotných památek UNESCO je na území České republiky?

Tak schválně. Všechny jsem navštívil, což mohu doložit virtuální výpravou. Pak budou počty snadný. Světovým dědictvím UNESCO se označují vybrané kulturní a přírodní památky po celém světě. U nás nelze začít jinak než v

 Praze. Kromě hradu s katedrálou svatého Víta a Karlova mostu sem patří Hradčany, Malá Strana, Staré a Nové Město. Množství kostelů a paláců tvoří dohromady neopakovatelný a velkolepý celek. Guinessova kniha rekordů praví, že největším obývaným hradem je Windsor a největším historickým hradem je Pražský. Jaký v tom je rozdíl mi není jasný. Každopádně ten náš je na seznamu UNESCO od roku 1992.

Český Krumlov. Hrad a zámek s věží, o které Karel Čapek řekl, že je nejvěžovatější ze všech věží. Barokní divadlo, Maškarní sál, most přes Vltavu, středověké uličky, zámecká zahrada s otáčivým hledištěm...to vše je soubor, který Český Krumlov činí neopakovatelně famózním. Pro plaché návštěvníky je však v sezóně poněkud přeturistován. Na seznamu od roku 1992.

Historické centrum Telče s renesančními a barokními domy na náměstí. Původně dřevěné, se po požáru ve 14. století začaly stavět kamenné. Součástí není jen náměstí s podloubím, o které stalé probíhají "boje" jestli je u nás nejdelší zde v Litomyšli nebo ve Svitavách, ale samozřejmě také zámek se Zlatým a Rytířským sálem. Město si oblíbil Jan Zrzavý. Na seznamu od roku 1992.

Poutní kostel svatého Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou. Než byl v roce 1994 na seznam zapsán, muselo se město zavázat k odstranění hřbitova z ambitu, který nebyl původní. Dnes leží pod úpatím hory a "ukecaly se" pouze hroby těch, kteří se zasloužili o záchranu památky. Kostel je vrcholným dílem Jana Blažeje Santiniho a kabinetním příkladem barokní gotiky. Symbolika pětky, jako latinského slova tacui, mlčel jsem, je dána půdorysem ve tvaru pěticípé hvězdy, a také pěti vchody, oltářními výklenky a počtem andělů a hvězd na hlavním oltáři. Jen považte, v době komunistické se uvažovalo o jeho zbourání. Samostatná fotoreportáž zde.

Kutná Hora. Historické centrum s chrámem svaté Barbory a na předměstí Sedlec katedrála Nanebevzetí Panny Marie. Nejen za rozvojem a prosperitou města, ale celého českého království stály stříbrné doly. Odtud název pokladnice země. S příkladným patriotismem místních obyvatel bylo opraveno mnoho domů historického jádra. Do souboru staveb patří také Vlašský dvůr, který býval dočasným sídlem českých králů. Na seznamu od roku 1995.

Lednicko-valtický areál je člověkem nejrozsáhlejší koncepčně upravenou krajinou na světě. Součástí jsou nejenom zámky v Lednici, Valticích, ale drobné stavby zakomponované do krajiny, včetně Minaretu. Panství bylo v držení Lichtensteinů do roku 1945, kdy bylo na základě Benešových dekretů zabaveno. Roku 1676 proběhl ve Valticích čarodějnický proces, na tehdejší dobu pro obviněné s pozoruhodným závěrem. Čarodějky byly prý nakonec osvobozeny. Zapsáno na seznam v roce 1996.

Holašovice, soubor hospodářských a obytných stavení selského baroka. Kolem návsi s rybníčkem stojí domy se špýchary a bohatě zdobenými štíty, kaplička a kovárna. Najdete tu také keramickou dílnu a kamenný kruh. Znáte bohatou nevěstu, co měla dukáty, jménem Maruška Krušinová? Jako Prodanou nevěstu z opery Bedřicha Smetany určitě. Filmová verze se natáčela právě zde. Zapsáno na seznam  v roce 1998. Samostatná fotoreportáž zde.

Arcibiskupský zámek v Kroměříži, je pozoruhodným komplexem historických sálů, knihoven, unikátních archivů, zvláště hudebního. Mezi skvosty patří i obrazárna s jednou z nejhodnotnějších kolekcí svého druhu v celosvětovém měřítku, kde zvláště vyniká nejslavnější obraz Tiziana Apollo a Marsyas. Na seznam patří také Květná zahrada, která je unikátní dílo evropského zahradnického umění 17. století. Zapsáno v roce 1998.

Litomyšl, renesanční perla evropského formátu. Po úpravách v 18.století si zámek zachoval nedotčený vzhled, včetně unikátní sgrafitové výzdoby. Na fasádě napočítáte cca 8000 psaníček. Obdivovat lze rodinné divadlo, včetně souboru kulis. Do areálu patří také hospodářské budovy s pivovarem, kde se do rodiny sládka narodil Bedřich Smetana. Nizozemská letecká společnost KLM pojmenovala svoje letadla podle památek UNESCO a jedno z nich nese název Litomyšl Castle. Na seznamu od roku 1999.

Sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci, budovaný v letech 1716-1754. Stojí v historickém centru nedaleko orloje. Patřil v té době k módní vlně, ale výtvarnou koncepcí, množstvím figurální výzdoby, rozměry a výškou 35 metrů se od všech podobných památek výrazně odlišuje. V autorech soch nehledejte italské mistry baroka, ale moravské umělce v čele s Ondřejem Zahnerem. Vysvěcení se osobně zúčastnila císařovna Marie Terezie s manželem Františkem I. Štěpánem Lotrinským. Na seznamu od roku 2000.

Bývaly doby, kdy byl celý v pevném v obklíčení.

Jedinou památkou UNESCO moderní architektury u nás je vila Tugendhat v Brně. Její architekt Ludwig Mies van der Rohe ji vytvořil na přání Grety Tugendhat pro jejího manžela, který se děsil stísněného bydlení. Stavba začala roku 1929 a na Vánoce 1930 se Tugendhatovi s dětmi přestěhovali. Před válkou se odstěhovali do Švýcarska, aby v roce 1939 vilu konfiskovalo gestapo. Po osvobození Brna se o vilu "staral" jezdecký oddíl maršála Malinovského. Postupně tu působila taneční škola a rehabilitační středisko pro děti. V roce 1992 tu pod stromem Klaus s Mečiarem domlouvali rozdělení Československa. V roce 2012 byla vila po obnově a restauraci otevřena. Na seznamu od roku 2002. Samostatná fotoreportáž zde.

 Třebíč s bazilikou svatého Prokopa a židovskou čtvrtí, která byla ještě v polovině 80. let 20. století určena k asanaci. Dnes slouží jako jediná památka UNESCO dokládající židovskou kulturu mimo území Izraele. Je také ojedinělou ukázkou urbanistické architektury a příkladem soužití židovské a křesťanské komunity až do 20.století. Mimořádná architektonická hodnota baziliky spočívá ve spojení dvou slohových období. Románského, což byla původní koncepce a gotického. Přitom se prvky doplňují. UNESCO od roku 2003

 Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří. Jak napovídá název, tato památka nezná hranic. Více než 800 let soustavné těžby, to už je tradice. Za tu dobu vznikla v Krušných horách jedinečná hornická krajina s unikátními památkami v nadzemí i podzemí s hustou sítí horních měst. Těžba postupně pronikala stále hlouběji a dále do hor a na řadu přišly nové technologie, a tím i objevení dalších bohatých nalezišť. v 19. století ztratilo stříbro význam. Po 2. světové válce důlní činnost vzrostla objevem uranu, se všemi důsledky s tím spojenými. Na seznamu od roku 2019.

 Kladruby-Krajina pro chov koní, což zahrnuje hřebčín, pastviny, vybudované kanály a komunikace lemované alejemi. Celek je ukázkou spojení přírody s člověkem. Hřebčín stále slouží k chovu starokladrubských běloušů, což je podoba koně, kterou nenajdete v žádném jiném hřebčíně na světě. Na seznamu od roku 2019.

Tak kolik jste jich napočítali? Slušelo by se ještě dodat, že do knihy UNESCO jsou zapsána i nehmotná dědictví. Verbuňk, mužský lidový tanec ze Slovácka, Masopustní průvod s maskami na Hlinecku, Sokolnictví, Jízda králů, lidová slavnost ze Slovácka a Hané, Loutkařství společně se Slovenskem a Modrotisk, textilní tiskařská technika.

předešlá fotoreportáž  PUTOVÁNÍ PODÉL OHŘE

Autor: Jaromír Šiša | čtvrtek 19.11.2020 10:12 | karma článku: 39,25 | přečteno: 2257x
  • Další články autora

Jaromír Šiša

Veteráni na pivu a guláši.

Nadpis sedí, co mají taky dělat, sedět jen u bedny se brzo omrzí, ale když se téma rozvine a upřesní...No posuďte sami. Na začátku

16.7.2024 v 9:16 | Karma: 34,36 | Přečteno: 819x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Z Opavy, kolem Slezské Harty, přes Karlovu Studánku až na Makču Pikču.

Ale že to je štreka o převýšení ani nemluvě, a ještě k tomu na kole. Občerstvení vycentrovaný, zadek usezený, nohy ušlapaný, deště a monzuny nad hlavou, ale i tak, výsledek báječný.

27.6.2024 v 9:04 | Karma: 37,04 | Přečteno: 845x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Makčus Pikčus, příběh neuvěřitelně neuvěřitelnýho kocoura.

Jako děcku mu auto přejelo obě zadní nohy. Přivlekl se domů přitahováním za přední drápy. Jedna se už zachránit nedala, visela jen na kůži, o druhou začal boj. Pani doktorka byla moc šikovná, ale i tak nebylo vůbec jisté,

11.6.2024 v 10:09 | Karma: 38,17 | Přečteno: 1038x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Před 590 lety porazili u Lipan Češi Čechy.

Bojovala zde polní vojska radikálních husitů, vedeni Prokopem Holým, proti koalici umírněným, pod velením Diviše Bořka z Miletínka. Zvítězit a prohrát tedy mohli zase jenom husité. Proti sobě stáli ještě

29.5.2024 v 8:06 | Karma: 36,55 | Přečteno: 2214x | Diskuse | Společnost

Jaromír Šiša

Tak kde jsem letos už všude coural a zastavil.

Nedočkavý cyklo, případně mototurista, se dočkal brzo a nebyl problém vyrazit do hor, kdy jim v letech předešlých ještě vládla bílá zima, tak jupí nasedat a valíme náhodně cik cak. Není podmínkou, aby při startu byl cíl nutně znám

22.5.2024 v 8:12 | Karma: 36,82 | Přečteno: 1062x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

Padaly kroupy jak pingpongové míče. Bouřky se opět hnaly Českem

10. července 2024  8:02,  aktualizováno  22:52

Česko má za sebou další tropický den. Denní maxima byla ve středu překročena na 56 z celkem 167...

Wimbledonská šampionka Krejčíková! Italku přemohla v dramatickém finále

13. července 2024  14:45,  aktualizováno  18:51

Wimbledon má opět senzační vítězku. A znovu po roce tato senzace pochází z Česka! Barbora...

Meloniová na rozcestí. Hlas pro von der Leyenovou jí dá moc, Salvini však hrozí

17. července 2024  11:29

Giorgia Meloniová je klíčovou figurou ve volbě nového vedení Evropské komise. Přesněji řečeno...

Vláda teď nerozhodne o materiálech spojených s Green Dealem, rozhodl premiér

17. července 2024  5:45,  aktualizováno  11:23

Kabinet Petra Fialy nerozhodne zatím o trojici materiálů souvisejících s Green Dealem, jen o nich...

Česko vyslalo na pomoc Bulharsku hasiče a vrtulníky. Hoří tam hektary lesa

17. července 2024  11:19

Čeští hasiči se vydali na pomoc Bulharsku, kde se ve Starozagorské oblasti šíří rozsáhlé požáry....

Není to špatné. Starostka Paříže se koupala v Seině, aby ukázala její čistotu

17. července 2024  11:16

Starostka Paříže Anne Hidalgová a šéf organizačního výboru olympijských her Tony Estanguet se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 556
  • Celková karma 37,28
  • Průměrná čtenost 3736x
68 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Seznam rubrik