Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Dnes je to přesně 600 let, co se narodil husitský král Jiří z Poděbrad,

vlastním jménem Jiřík z Kunštátu a Poděbrad. Byl především velice schopný a obratný politik, ale válčení se nemohl vyhnout. Už jako mladík bojoval v bitvě u Lipan na straně vítězů. Jeho otec, který padl ve 24 letech, byl významný

husitský velitel. Za matku se uvádí trochu nejistě Anna z Vartenberka. Ve sporech kališníků a katolíků zastával pozici přijatelných kompromisů a hájil víru a přesvědčení umírněného kališníka celý život. Byl k tomu obdařen schopnostmi. Již ve dvaceti se stal krajským správcem a svoje diplomatické nadání neustále rozvíjel a uplatňoval.

Po debaklu křižáků u Domažlic došlo na jednání a k dohodě mezi Basilejským koncilem a husity,  zvaná kompaktáta, potvrzená v Jihlavě a dovolující Čechům...přijímat tělo boží a krev pod dvojí způsobou...Ukončila husitskou revoluci a nastolila vládu dvojího lidu. Nesla podpis i císaře Zikmunda. Po jeho smrti měli být zárukou stabilizace strážci pořádku, tkzn Landsfůdy, nahrazující absenci státní moci. V čele jednoho z nich vynikal Jiří z Poděbrad. Jeho schopnosti ho vynesly až k jmenování zemským správcem za dosud nezletilého dědice trůnu Ladislava Pohrobka, vnuka Zikmunda Lucemburského.

Po jeho náhlé smrti a bezvládí poklekl při Staroměstském sněmování Zdeněk ze Šternberka před Jiřího a pravil...Ať pan správce je králem našim...a tak byl Jiřík 2. března 1458 zvolen českým králem, následně přijat moravským zemským sněmem a 7. května korunován v katedrále sv. Víta jako král dvojího lidu. Bez dynastických nároků a ještě k tomu husita. Pro tehdejší upjatou dobu úplná senzace. Všechny pražské zvony se mohly rozeznít. O den později byla korunována manželka Johana z Rožmitálu, po Elišce Přemyslovně druhá a poslední královna českého rodu. Jak napsal neznámý kronikář...A z toho byla veliká radost Čechuom a mnozí sú plakali pro radost, že Buoh vysvobodil je z moci německých králuov...Zdálo se, že klid byl na obzoru.

Pro české země byla kompaktáta zemským zákonem a pro Jiříka základním dokumentem. I když byl nucen před korunovací v tajnosti přísahat uherským biskupům, že zachová jednotu víry tak věřil, že tehdejší Evropa může žít v míru, i přes náboženské rozpory. Měl na mysli především sounáležitost, až potom "stranickou" příslušnost. Sám šel v rodině příkladem. Manželka byla katoličkou, on zůstal kališníkem. Vzájemně se respektovali a podporovali i při státnických rozhodnutích.

Už roku 1462 však papež Pius II. platnost kompaktát zrušil. Prý byly jen pro jednu generaci. Jiří z Poděbrad odpověděl návrhem na ustanovení křesťanského spolku, který by řešil spory jednáním, zajistil obranu proti Osmanům a vyslal do Evropy slavné české poselstvo. Okružní cesta Evropou trvala dva roky. Vyjelo s 52 koňmi a jedním zásobovacím vozem. Plán však opomíjel papeže, a tak výsledek byl opačný, v podobě vyhlášení křížové výpravy, prohlášení Jiříka kacířem a uvalením klatby. Současně se proti němu zformovala část šlechty. Ach ti Češi. Od té doby byl Jiřík v defenzivě.

První reakce přišla z Uher od bývalého zetě Matyáše Korvína.(byl stejně jako Jiřík zvolen z domácí šlechty). Ach ty příbuzenské vztahy. Vtrhl na Moravu, obsadil Špilberk a postupoval zasněženou krajinou ku Praze. V krutém mrazu mu před Čáslaví spadla čelist. Před ním řady vozové hradby a bojovná pěchota. V týlu připravené jezdectvo a palné zbraně. K tomu vlastní vojsko uvázlé v závějích údolí řeky Doubravy. Obklíčení bylo dokonalé. Nepřítele stačilo vyhladovět. Jak píše Josef Frais ve své knize Slavné prohry a slavná vítězství Koruny české...Tady nebylo třeba brilantního mozku generála, situaci by zvládnul i čerstvý odvedenec...Ale právě v této chvíli dal už značně obtloustlý Jiřík, přednost oblíbené diplomacii a uvěřil mírovému slibu jasně poraženého. "Vděčný" Matyáš se pak nechal zakrátko zvolit českým králem.

Nastala další fáze bojů, během kterých však Jiřík z Poděbrad v pouhých padesáti letech, už značně tělnatý a neschopný pohybu, roku 1471 zemřel. Jeho volba postrádala jakékoliv nástupnické ohledy, a tak se stal jediným skutečně svobodně zvoleným Českým králem, a je právem pohřben v královské hrobce Chrámu svatého Víta. Po něm už na trůn dosedli jen monarchové cizích dynastií. Čest a sláva tomuto muži.

Další zdroje: Jaroslav Kosina Světové dějiny, kolektivy autorů Dějiny zemí Koruny české, Královská Trilogie a Panovníci českých zemí.

související článek Přemysl Otakar II.

Autor: Jaromír Šiša | čtvrtek 23.4.2020 8:05 | karma článku: 38,34 | přečteno: 1226x
  • Další články autora

Jaromír Šiša

Veteráni na pivu a guláši.

Nadpis sedí, co mají taky dělat, sedět jen u bedny se brzo omrzí, ale když se téma rozvine a upřesní...No posuďte sami. Na začátku

16.7.2024 v 9:16 | Karma: 37,14 | Přečteno: 1074x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Z Opavy, kolem Slezské Harty, přes Karlovu Studánku až na Makču Pikču.

Ale že to je štreka o převýšení ani nemluvě, a ještě k tomu na kole. Občerstvení vycentrovaný, zadek usezený, nohy ušlapaný, deště a monzuny nad hlavou, ale i tak, výsledek báječný.

27.6.2024 v 9:04 | Karma: 37,11 | Přečteno: 857x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Makčus Pikčus, příběh neuvěřitelně neuvěřitelnýho kocoura.

Jako děcku mu auto přejelo obě zadní nohy. Přivlekl se domů přitahováním za přední drápy. Jedna se už zachránit nedala, visela jen na kůži, o druhou začal boj. Pani doktorka byla moc šikovná, ale i tak nebylo vůbec jisté,

11.6.2024 v 10:09 | Karma: 38,29 | Přečteno: 1047x | Diskuse | Fotoblogy

Jaromír Šiša

Před 590 lety porazili u Lipan Češi Čechy.

Bojovala zde polní vojska radikálních husitů, vedeni Prokopem Holým, proti koalici umírněným, pod velením Diviše Bořka z Miletínka. Zvítězit a prohrát tedy mohli zase jenom husité. Proti sobě stáli ještě

29.5.2024 v 8:06 | Karma: 36,55 | Přečteno: 2216x | Diskuse | Společnost

Jaromír Šiša

Tak kde jsem letos už všude coural a zastavil.

Nedočkavý cyklo, případně mototurista, se dočkal brzo a nebyl problém vyrazit do hor, kdy jim v letech předešlých ještě vládla bílá zima, tak jupí nasedat a valíme náhodně cik cak. Není podmínkou, aby při startu byl cíl nutně znám

22.5.2024 v 8:12 | Karma: 36,86 | Přečteno: 1063x | Diskuse | Fotoblogy
  • Nejčtenější

Novinky na iDNES Premium: Rozdáváme kola za milion korun

15. července 2024

Členství v iDNES Premium má velkou spoustu výhod. Čtenáři se dostanou ke všem prémiovým článkům na...

Trumpa při pokusu o atentát trefili do ucha. Střílel mladý republikán, nepřežil

14. července 2024  1:01,  aktualizováno  14:56

Republikánský kandidát na amerického prezidenta Donald Trump přežil pokus o atentát. Na...

„Nakonec na mě plivnul.“ Nizozemec loví Češky a prodává je na gangbang

18. července 2024

Premium Stovky českých žen k natáčení tvrdého porna v Nizozemsku naverboval v uplynulých letech Daniël van...

IT problémy způsobily kolaps bank i letišť. V Evropě i jinde ve světě

19. července 2024  9:25,  aktualizováno  22:33

Řadu zemí v pátek zasáhly problémy s počítačovými systémy. Letiště kvůli výpadku čelila potížím s...

Zemřela Shannen Doherty. Hvězda Beverly Hills 90210 podlehla rakovině

14. července 2024  15:17,  aktualizováno  17:04

Po téměř deseti letech boje s rakovinou zemřela americká herečka Shannen Doherty, informují média....

U Postřekova hoří skládka pneumatik. Oheň ničí okolní domy, hasiči kolabují

21. července 2024  14:38,  aktualizováno  15:38

U požáru v Mlýnci u Postřekova na Domažlicku zasahuje 18 jednotek hasičů s 30 kusy techniky a míří...

VIDEA TÝDNE: Těsné úniky na přejezdech, zpackaná hymna a agresivní zloděj

21. července 2024  15:03

Britská správa železnic v rámci kampaně zveřejnila video, které ukazuje riskantní počínání lidí na...

Nařízení EU o odlesňování se dotkne kávy. Odnese to zákazník, varuje výrobce

21. července 2024

Evropská unie připravuje nové nařízení, které by už brzy mohli palčivě pocítit také milovníci kávy....

Ucpaný odpad? Připlaťte si, či měsíce počkejte. Praze chybějí instalatéři

21. července 2024

Premium Instalatérů a zvláště těch schopných je v české metropoli jako šafránu. Lidé si na jejich služby...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

  • Počet článků 556
  • Celková karma 37,71
  • Průměrná čtenost 3737x
68 let, ve volných chvilkách pro vlastní potěšení cestující, fotící a píšící.

Seznam rubrik