Není Jericho jako Jerycho aneb rozdíl netkví pouze v pravopise

I, nebo ypsilon? Jedna záměna, a slovo rázem znamená naprosto něco jiného. Nejlépe asi pochopí hlavně domorodci.

Jericho, staré město, které bývalo centrem uctívání lunárních božstev, leží na Středním východě, na západním břehu Jordánu, 36 kilometrů severovýchodně od Jeruzaléma. Bájné město ve sluncem vybělené, písečné krajině leží 260 metrů pod úrovní moře, což z něj dělá nejníže položené sídlo na Zemi a existovalo již 9000 let př.n. l. To je pádný důvod, proč je považováno, za jedno z nejstarších měst světa.  Jericho je dnes součástí palestinské autonomie, která se skládá z oblastí Západní břeh Jordánu a Pásma Gazy. Jericho je městečko, kde žije v současné době 20 000 obyvatel. Vzhledem k výše popsanému, bych navzdory jeho biblické historii, nechtěla patřit mezi ně.

Existuje na Zemi ještě jedno Jerycho.  Tentokrát „s tvrdým“. Jerycho s tvrdým je obcí, ve které žije xxx více či méně spokojených obyvatel. K jejich spokojenosti přispívají tři restaurační zařízení, dvě hřiště, hasička, zvonice, Orlovna a legendární Prasečák (ještě o něm bude řeč).  Dalšími aspekty, zvyšujícími míru spokojenosti obyvatel Jerycha, což si občané uvědomují pouze podprahově, jsou také na příklad jeho zeměpisná šířka a nadmořská výška, která zajišťuje obci teploty mírného klimatu a střídání čtyř ročních období. Relativní dostatek srážek a slunečních paprsků zajišťuje podmínky pro existenci vyvinutého zemědělství, jež zajišťuje místním kmenům dostatek obživy. Gramotnost je uspokojivá a o urbanizaci nechce nikdo ani slyšet.

Co se čtyř ročních období týče, spadá obec do kulturní oblasti, jež ve své praxi rozlišuje roční doby dvě hlavní a dvě přechodné. První hlavní roční dobou je „zimní plesová sezóna“, která sdružuje obyvatelstvo v místním kulturním domě zvaným „Kaťák“, podle jiných zdrojů také Orlovna. Po odeznění plesové sezóny nastává první přechodné období, jinde ve světě zvané jako „jaro“, kdy dochází k regeneraci sil a k úklidu předzahrádek. Jarní přechodné období je poněkud krátké, neboť záhy plynule přechází k nejnabitější části roku – letní hodová sezóna. Toto období se vyznačuje vysokou variabilitou kulturních akcí a tato kulturní oblast se ve své zeměpisné šířce vyznačuje nejvyšším stupněm aktivity.

Na přelomu prvního přechodného období a hlavního letního období se konají Babské hody, což je předskokan ke všem ostatním událostem mladého a neklidného léta. V těsném závěsu se v kalendáři skví velká umělecká akce Žně na Stodole, divadelní festival s několikaletou tradicí, na nějž se sjíždějí umělci z celé republiky, a která je duchovní inspirací občanů Jerycha i okolí. Zároveň se dohlíží na pitný režim a psychické uvolnění všech účastněných, což přispívá k jejich vyváženému životnímu stylu a harmonickému rozvoji. K dalšímu uměleckému zadostiučinění dochází během zábavy zvané karaoke, během které dostane každý prostor k hudebnímu sebevyjádření podle vlastního stylu a možností. Ti ze sousedů, kteří si po hlučné noci na Kaťáku  po ránu stěžují, většinou nemají zas takové hudební cítění.

Po divadelním festivalu pomalu propuká širokospektrální příprava na hlavní akci sezony, Jiříkovské letní hody. Ty by si zasloužily speciální pojednání (a to přijde). Následuje velké množství akcí, jako Jerycho Rock (rockový večer), dětský den, den matek, den důchodců, chovatelská výstava holubů, stavění máje, kácení máje, seriál aktivů, kde se dvakrát týdně pějí lidové písně, spojené s ochutnávkou vína. V srpnu se koná slavný závod Slaměný muž, kterého se účastní borci a borkyně z Jerycha a okolí. Klání probíhá ve třech disciplínách: plavání, běhu a jízdě na kole. V minulých letech dlouho drželi prvenství právě závodníci z Jerycha, v současné době se do popředí dostali mladí atleti z Blažovic.  Uvidíme, co přinese letošní rok.

Druhé přechodné období, jinde nazývané jako „podzim“ je nezbytnou součástí života místních obyvatel, neboť léto je vyčerpávající. Je třeba nabrat nové síly na „Zimní plesovou sezónu“. Právem můžeme považovat Jerycho, které má oficiální název Jiříkovice, za kulturní centrum širokého okolí, což je status velice náročný a nepříliš výnosný, ale v každém případě přinejmenším čestný.

Pozor tedy na íčka/ýčka! Mohli byste se ze zemského ráje na pohled lehce dostat do  aridních oblastí pod úrovní hladiny moře!

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Tereza Šírová | středa 8.6.2011 20:39 | karma článku: 13,75 | přečteno: 1909x