Timur a jeho parta aneb vzestup kyperského fotbalu

Rodiště bohyně lásky Afrodity se začíná objevovat čím dál častěji nejen v katalozích cestovních kanceláří, ale i na mapě fotbalové Evropy. Tažení Anorthosis Famagusta letošními předkoly Ligy mistrů je toho nejlepším důkazem.

flickr.com

Po dlouhá léta patřil kyperský fotbal mezi trpaslíky, jejichž nalosování vyvolávalo vlnu nadšení mezi funkcionáři všech klubů. V letošní sezóně je tomu už zcela jinak. Kyperský mistr Anorthosis Famagusta, hrající své zápasy kvůli řecko-tureckému konfliktu v Larnace, musel projít všemi předkoly této soutěže. Nejprve dvakrát porazil arménský Pjunik Jerevan, poté se střetl s rakouským mistrem Rapidem Vídeň. Domácí vítězství 3:0 ještě mnozí považovali za náhodu, ale když stejným poměrem zdolal v posledním předkole i řeckého mistra a pravidelného účastníka Ligy mistrů Olympiakos Pireus, mohli se modrobílí těšit z historického postupu.

V týmu, který složil gruzínský trenér Timur Kecbaja, najdeme několik zajímavých jmen. Savio, 44násobný brazilský reprezentant a trojnásobný vítěz Ligy mistrů s Realem Madrid. Traianos Dellas, jeden ze stavebních kamenů úspěšného řeckého týmu z Eura 2004. Cédric Bardon, který prošel několika francouzskými kluby včetně Lyonu, aby v sobě následně objevil podivnou zálibu ve východních zemích (působil i v Bulharsku a Izraeli). Portugalec Paulo Costa se zkušenostmi z FC Porto a Girondins Bordeaux. Iráčan Hawar Mulla Mohammed, mistr Asie z roku 2007. A tak bychom mohli pokračovat.

Komu by vítězné tažení Famagusty nestačilo, může se podívat na Pohár UEFA. Apoel Nikósia vyřadil makedonský Pelister Bitola a následně se postaral česko-italskému trenérovi Zdeňku Zemanovi o klidný podzim, když vyřadil jeho Crvenou Zvezdu Bělehrad a Zeman byl propuštěn po rekordních pěti zápasech. Městský rival Omonia zase vyřadila Kumanovo a další řecký velkoklub AEK Atény.

Zatímco tedy český fotbal má dosavadní pohárovou bilanci nepříznivou v poměru 1:3, kyperské týmy podstoupily sedm soubojů a všechny byly vítězné. Další kapitola této fotbalové pohádky bude pokračovat již tento týden a soupeři budou opravdu zvuční. Bude zajímavé sledovat, jak si povede Anorthosis na hřišti Werderu Brémy a týmy z Nikósie proti Schalke 04 a Manchesteru City. S jistotou však lze říci, že na domácím hřišti bude schopni své soupeře potrápit.

 

P.S.: Anorthosis Famagusta remizoval na hřišti Werderu Brémy 0:0.

Autor: Michal Šifalda | pondělí 15.9.2008 22:31 | karma článku: 11,80 | přečteno: 1204x

Další články autora

Michal Šifalda

Pohádka o Poláčkovi

Řeč není o Tomáši Poláčkovi, který se v dresu Sparty mihl v nepovedené sezóně 2005-2006, ale o jeho jmenovci Jaroslavovi, který rudý dres oblékal o osmdesát let dříve. Přestože v něm nestrávil o mnoho víc času než prvně jmenovaný, dojem zanechal navždy nesmazatelný. V době dnešního profesionalismu se jeho příběh jeví téměř pohádkově.

7.1.2010 v 18:00 | Karma: 15,17 | Přečteno: 2258x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Sparťanský podzim: blýskání na lepší časy

Na výkony Sparty v podzimní části Gambrinus ligy mohou panovat různé pohledy. Optimista vyzdvihne výborné výkony obrany a nulu v kolonce porážek. Pesimista naopak upozorní na obrovské množství remíz a neproduktivní útočnou fázi. Statistiky ale potvrzují, že Sparta sehrála jeden z nejlepších podzimů posledních let.

2.1.2010 v 16:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 3869x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Nesmrtelní rudí ďáblové

Dva veteráni, Ryan Giggs (35) a Edwin Van der Sar (38), táhnou Manchester United v další úspěšné sezóně. Alex Ferguson zřejmě zná recept na elixír mládí.

4.3.2009 v 22:05 | Karma: 12,74 | Přečteno: 1229x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

České tribuny zejí prázdnotou

Srovnání návštěvnosti Gambrinus ligy s deseti podobnými soutěžemi

16.12.2008 v 18:00 | Karma: 24,63 | Přečteno: 5225x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Několik tipů pro vedení Sparty

Po katastrofálním podzimu má sportovní vedení letenského klubu plnou hlavu práce s tím, jak s omezenými finančními prostředky posílit klub. Podle jednoho rozhovoru, který poskytl Jozef Chovanec, „nejvíce klub tlačí bota na všech postech“.

10.12.2008 v 18:00 | Karma: 26,99 | Přečteno: 9395x | Diskuse | Sport

Nejčtenější

Galerie: Tramvaje ze Škody míří do Itálie i Německa. Takhle vypadají české vozy pro Evropu

Tramvaje ForCity Smart Bonn pro SWB jsou moderní obousměrné tříčlánkové a 100%...
4. března 2026  6:47

Většina Čechů zná tramvaje Škoda především z pražských ulic nebo z dalších krajských měst. Jen...

Záhadné schody v Kunratickém lese mají vysvětlení. Sloužily při šlechtických honech

Zaniklé schody v Krčáku
3. března 2026

V srdci Kunratického lesa chátrají podivuhodné schody, které vedou „odnikud nikam“. Před bezmála...

Pražské ulice jsou zajímavý retroautosalon. Havlův Golf, sovětská Lada, německé Scorpio a další

Fantomasovský Citroën jsem náhodou objevil v jedné z podzemních garáží.
8. března 2026

Když pojmete procházku po městě jako výlet za automobilovými veterány, určitě neprohloupíte....

Pradávní tvorové na Smíchově „přežijí“. Zanikne ovšem slavná nádražní hospoda a zmizí bariéry

Smíchovské nádraží prochází velkou proměnou.
10. března 2026  5:59

Jižní část Smíchova prochází výraznou proměnou. Vedle developerského projektu tu roste také...

Miss Czech Republic 2026 představila top 10 finalistek. Kdo jsou krásky, které bojují o korunku?

Miss Czech Republic 2026: BIKINI CHALLENGE WINNERS
9. března 2026  13:11

Ředitelka soutěže Miss Czech Republic Taťána Makarenko představila desítku finalistek pro rok 2026....

Při výcviku v Doupově zemřel voják, podle policie může jít o sebevraždu

Strakoničtí vojáci během cvičení získali řadu cenných poznatků, které využijí...
10. března 2026  19:12,  aktualizováno  19:12

V Doupovských horách zemřel v pondělí jeden z příslušníků žatecké posádky. Případem se zabývá...

Hledání obřích vajec, chození s Jidášem či foukání skla. Poradíme vám, co letos dělat na Velikonoce

Velikonoční program chystají také ve skanzenu v Kouřimi.
10. března 2026

Velikonoční prodloužený víkend se blíží a spolu s ním také spousta tvořivých akcí. Přinášíme vám...

Na Letné hořelo plynové potrubí, zničené jsou fasády i byty. Viníkem zřejmě stavbaři

Požár plynu v pražských Holešovicích. (10. března 2026)
10. března 2026  15:02,  aktualizováno  18:34

Čtyři hodiny trval dnes požár plynového potrubí v obydlené ulici v Praze 7 na Letné poblíž budovy...

Rekonstrukce podchodu v H. Králové začne 16. března jeho uzavřením na tři týdny

ilustrační snímek
10. března 2026  16:47,  aktualizováno  16:47

Rekonstrukce podchodu na třídě Karla IV. v Hradci Králové začne 16. března. Stavbaři ji zahájí...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2942x
Autor si i po třicítce udělá čas, aby se podíval na dobrý fotbal.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.