Nesmrtelní rudí ďáblové

Dva veteráni, Ryan Giggs (35) a Edwin Van der Sar (38), táhnou Manchester United v další úspěšné sezóně. Alex Ferguson zřejmě zná recept na elixír mládí.

Ryan Giggs v roce 1991.bbc.co.uk

Psal se rok 1991. Rok, ve kterém zemřel zpěvák Freddie Mercury, sovětské republiky bojovaly o nezávislost a skončila válka v Perském zálivu. Ve stejném roce nastoupil 2. března ke svému  prvnímu ligovému zápasu v rudém dresu tehdy sedmnáctiletý Ryan Giggs. Když nastoupil podruhé, jediným gólem rozhodl ligové derby proti Manchesteru City.

Rok 2009. O osmnáct let později jsou některé republiky Sovětského svazu dávno členy Evropské unie a v Perském zálivu se už opět válčí. Jedna věc se však za celou dobu nezměnila, a to spojení Ryana Giggse a Manchesteru United. Za celých osmnáct let nezměnil dres a za Manchester United nastoupil již k 555 ligovým zápasům, ve kterých vstřelil 102 gólů. Drží i několik dlouhodobých rekordů: je jediným fotbalistou Premier League, který skóroval v každém ročníku od jejího vzniku v roce 1992. Ve svém držení má jako jediný fotbalista v Anglii deset ligových titulů. 21. května 2008 nastoupil ke svému 759. zápasu v dresu United a překonal tak historický rekord Bobbyho Charltona. A nebyl to zápas ledajaký: jako náhradník se zapojil do finále Ligy mistrů a nakonec vstřelil i rozhodující penaltu. Kuriózní je i fakt, že za celou svoji klubovou kariéru nebyl nikdy vyloučen.

Přestože v mládí nastupoval za školní výběr Anglie, svoji reprezentační kariéru spojil s Walesem. V jeho dresu si připsal 64 startů a rozloučil se v kvalifikačním duelu s Českou republikou v červnu 2007. I v reprezentaci si připsal zajímavý zápis: omluvil se z osmnácti po sobě jdoucích přátelských zápasů kvůli zranění. 

Zatímco v případě Ryana Giggse se manažer Alex Ferguson nebál vsadit na mládí, u Van der Sara tomu bylo přesně naopak. Do rudého dresu se oblékl ve svých pětatřiceti letech, čtyři roky poté, co byl jako nepotřebný propuštěn z Juventusu Turín. Od té doby za sebe pouští mezi tři tyče náhradu jen sporadicky.

V letošní sezóně je protagonistou těžko uvěřitelné série bez obdrženého gólu. Začala 8. listopadu na stadiónu Arsenalu, kde inkasoval dvakrát a skončila až 4. března na stadiónu Newcatle United. Mezi těmito dvěma zápasy bylo čtrnáct zápasů a celkem 1311 minut bez inkasované branky.

Jedno z fotbalových „mouder“ praví, že když se mužstvu nedaří, nedá gól ani kdyby se zápas hrál až do rána. Pokud bychom si takové imaginární utkání představili a stanovili jako začátek zápasu čtvrtou hodinu odpolední, což je obvyklý začátek zápasů v Anglii, nejen že by se Van der Sarovi protivníci netrefili do rána, ale skórovali by až těsně před druhou hodinou odpolení!  

Kromě Manchesteru oblékal i dresy Ajaxu Amsterdam, Juventusu Turín a Fulhamu. Zatímco na klubové scéně si připsal mj. dvě vítězství v Lize mistrů, v reprezentaci se nikdy trofeje nedočkal. A to přesto, že se svými 130 starty je nizozemským rekordmanem. S reprezentací se rozloučil po Euru 2008, ale hned na podzim se objevil opět v brance v zápasech proti Islandu a Norsku, když zaskakoval za zraněné Timmera a Stekelenburga. V obou zápasech si samozřejmě připsal čisté konto. 

Přestože oba fotbalisté jsou již v pokročilém věku, na trávníku je budeme potkávat i nadále. Oba totiž prodloužili své smlouvy s Manchesterem United až do konce sezóny 2009-2010.

Autor: Michal Šifalda | středa 4.3.2009 22:05 | karma článku: 12,74 | přečteno: 1229x

Další články autora

Michal Šifalda

Pohádka o Poláčkovi

Řeč není o Tomáši Poláčkovi, který se v dresu Sparty mihl v nepovedené sezóně 2005-2006, ale o jeho jmenovci Jaroslavovi, který rudý dres oblékal o osmdesát let dříve. Přestože v něm nestrávil o mnoho víc času než prvně jmenovaný, dojem zanechal navždy nesmazatelný. V době dnešního profesionalismu se jeho příběh jeví téměř pohádkově.

7.1.2010 v 18:00 | Karma: 15,17 | Přečteno: 2256x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Sparťanský podzim: blýskání na lepší časy

Na výkony Sparty v podzimní části Gambrinus ligy mohou panovat různé pohledy. Optimista vyzdvihne výborné výkony obrany a nulu v kolonce porážek. Pesimista naopak upozorní na obrovské množství remíz a neproduktivní útočnou fázi. Statistiky ale potvrzují, že Sparta sehrála jeden z nejlepších podzimů posledních let.

2.1.2010 v 16:00 | Karma: 10,81 | Přečteno: 3869x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

České tribuny zejí prázdnotou

Srovnání návštěvnosti Gambrinus ligy s deseti podobnými soutěžemi

16.12.2008 v 18:00 | Karma: 24,63 | Přečteno: 5225x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Několik tipů pro vedení Sparty

Po katastrofálním podzimu má sportovní vedení letenského klubu plnou hlavu práce s tím, jak s omezenými finančními prostředky posílit klub. Podle jednoho rozhovoru, který poskytl Jozef Chovanec, „nejvíce klub tlačí bota na všech postech“.

10.12.2008 v 18:00 | Karma: 26,99 | Přečteno: 9395x | Diskuse | Sport

Michal Šifalda

Brücknerovi kanonýři

Rakouská fotbalová liga se v letošní sezóně změnila v neuvěřitelné střelecké manévry, kterým vévodí útočník Salzburgu Marc Janko. Ale ani další nezůstávají pozadu a tak je s podivem, že se reprezentace, vedená Karlem Brücknerem, trápí.

1.12.2008 v 17:00 | Karma: 17,53 | Přečteno: 5131x | Diskuse | Sport

Nejčtenější

Nesnesitelná fotka. Mrtvý pasažér z boeingu vykolejil i otrlého reportéra

16. července 2025

Seriál Kde je úcta k obětem? K pozůstalým? Snímky mrtvých cestujících ze sestřeleného letu MH17 vyvolaly...

Drát, který odpojil polovinu Čech. ČEPS zveřejnil snímky poškozeného vedení

10. července 2025  14:06

Provozovatel přenosové soustavy ČEPS zveřejnil ve čtvrtek poprvé i snímky poškozeného vedení V411....

Zemřel hrdina vítězného dokumentu z Varů, policie ho našla v rybníce u Prahy

13. července 2025  11:34,  aktualizováno  18:47

V rybníku v Ohrobci u Prahy našli svědci v neděli ráno mrtvého muže. Příčinu jeho smrti určí soudní...

Sucho na Orlíku. Hladina Vltavy je o deset metrů níž a odhalila starý jez, mlýn i bunkr

12. července 2025  6:02

Ve vodní nádrži Orlík je kvůli suchu až o deset metrů méně vody. Kvůli nedostatku vody ve Vltavě...

U Máchova jezera vyhořela oblíbená restaurace Bílý Kámen, škoda je 20 milionů

16. července 2025  7:44,  aktualizováno  15:11

U Máchova jezera v Doksech na Českolipsku vyhořela v noci na středu oblíbená restaurace Bílý Kámen....

Při paraglidingu zemřel Felix Baumgartner. Proslavil se seskokem ze stratosféry

17. července 2025  21:15,  aktualizováno  21:38

Při nehodě během paraglidingu zahynul rakouský vyznavač extrémních sportů Felix Baumgartner, který...

Fico náhle otočil. Poslední země nutná ke schválení 18. balíčku sankcí je pro

17. července 2025  21:38

Aktualizujeme Slovensko v pátek umožní schválení 18. balíku sankcí Evropské unie proti Rusku. Ve videu...

Trump trpí chronickou žilní nedostatečností. Není to problém, tvrdí Bílý dům

17. července 2025  20:38

Americký prezident Donald Trump podstoupil lékařské vyšetření kvůli otoku nohou, které odhalilo...

OBRAZEM: Pivo za stovku, světlice i stroje na náměstí. Z Brna je město motorkářů

17. července 2025  16:56,  aktualizováno  20:30

Do Brna se už sjíždí fanoušci motocyklů a těší se, až uvidí své favority na Masarykově okruhu. Po...

  • Počet článků 20
  • Celková karma 0
  • Průměrná čtenost 2941x
Autor si i po třicítce udělá čas, aby se podíval na dobrý fotbal.

Seznam rubrik

Oblíbené stránky

Nastavte si velikost písma, podle vašich preferencí.