Jseš teplej? Tak to fakt neřeš.

Je to tak: generace dnešních dvacetiletých mávne rukou nad dilematem: jsem teplej nebo ne?  Proměna myšlení se, díky bohu, přibližuje západoevropskému nazírání na svět a comming out by mohl být v příštích letech naprosto běžná záležitost. I proto vzniká nový web Colour Planet.

COLOUR PLANETCOLOUR PLANET

Osmdesátá léta, ve kterých jsem vyrůstal v Pardubicích, díky železné oponě gayům náruč neotevírala. Kdekdo se musel přetvařovat - ve škole mu tloukli do hlavy marxistické ideje a doma se na komunisty nadávalo. Gayové a lesby ovšem k této politické přetvářce museli přidat ještě tu osobní - přiznat barvu za totality prostě bez následků možné nebylo. Listopad 89 pokrytectví smetl, ve městech víc než na dědinách, a žít jako gay přestalo být společensky nebezpečné.  Máme registrované partnerství, gayové nejsou pronásledováni a případy vyhazovu z práce kvůli orientaci se na veřejnost nedostaly (což neznamená, že se tak neděje). Až se zdá, že Češi s teplými nemají problém. Když se mě nedávno v New Yorku kolegové ze šoubyznysu ptali, jak se žije gayům v Česku, popravdě jsem odpověděl: „dobře, bez potíží a v pohodě".  Zopakoval jsem svůj pocit někde v Praze a zůstal jsem koukat na reakci: „tobě se to mluví, zkus jet padesát kilometrů za Prahu a jako gay se budeš skrývat". Kroutil jsem hlavou. Copak gayové na oblasti patří ještě k undergroundu? Poptal jsem se pár známých, žádný sociologický průzkum, jen malá obhlídka v terénu. Zjištění mě překvapilo: skutečně se třeba v Nové Pace, místní mi prominou, může přihodit, že kluk orientaci tutlá jen ze strachu z okolí.  Čí je to ale problém? Jeho nebo těch co, stojí kolem, aby ukazovali prstem? Vzpomněl jsem si na setkání s komunitou v San Francisku, Chicagu, Londýně nebo v Madridu. Tam to fakt nikdo neřeší. Jseš teplej? Proboha no a co?

Zavolal jsem Jirkovi Hromadovi, který nesl prapor o uznání GLBT komunity desítky let, abych se dozvěděl, v čem tkví problém: „českým gayům je vlastně v podzemí dobře". U generace nad padesát převládá skrytý způsob života, jak by ne, za odhalení, že žijou s chlapem hrozil kriminál, čtyřicátníci váhají - jít s pravdou ven žádá odpovědnost. Už žádné vztahy pod pokličkou, dvojí život, natož ženění, aby lidi neřekli. Dvacetiletí to mají v klidu - v alternativním magazínu Živel před časem napsali : „Už se nemusíš někomu zodpovídat, že jsi gay, s kým žiješ a proč. Už nemusíš přes týden makat někde v bance nebo ve fabrice a hrát divadlo, jakože nic a pak o víkendu šukat kluky v darkroomech, aby o tom nikdo nevěděl. Můžeš žít úplně normální život, žít s přítelem a na party se jít bavit. To je výrazná změna a velký úspěch gay scény". Dodal bych, že je to úspěch i hetero většiny, která má možná s orientací menší problém než samotní gayové. Že jejich způsob života není jen sex, víme dávno. Bohužel, způsob prezentace gayů a leseb ve filmu, televizi, v médiích obecně, kolikrát jejich obraz karikuje. Gay je ta směšná šišlavá figurka v růžové a lesba chlapožen ve svářečské helmě. Laciné, ale tradiční. Nepopírám, najdou se fakt přiteplený kluci, kvůli kterým jiný gay přejde na druhý chodník, aby se jim vyhnul, najdou se holky, co rozmlátí hospodu tvrdou pěstí. V každé, i hetero, společnosti jsou nejrůznější lidi a postavičky.

Změnit zajetý pohled na komunitu je jedním z cílů nového gay webu COLOUR PLANET, který startuje 19. listopadu 2007. Že to myslíme vážně, uvidíte sami. Zatím nás podpořila organizace IDAHO, která pod záštitou Evropského parlamentu vyhlašuje den proti homofobii. Jejich petici podepsalo pět držitelů Nobelovy ceny a navíc Sir Elton John, Merryl Streep i David Bowie. Teď jsou prostřednictvím COLOUR PLANET v Česku. Pokusíme se změnit obraz gayů a vytvoříme, doufám, kvalitní internetový magazín nejen pro gaye a lesby. Aby v klidu přiznali barvu, protože být gay, je v pohodě.

Odkazy :

http://www.colourplanet.cz

http://www.zivel.cz (citace z čísla 28. QUEER)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Janis Sidovský | pondělí 19.11.2007 7:00 | karma článku: 34,95 | přečteno: 9344x