Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Všechno dle plánu: Nákaza houstne

Tohle nemá být šíření poplašné zprávy. Tohle je míněno jako dání si dvou a dvou dohromady. Tak tedy první střípek: Před pár dny jsme se v našich kancelářích bavili „kvízem“, který jsme si dávali sami mezi sebou. „Je to evropská země. Dnes po náhlém a prudkém nárůstu nabízí své státní dluhopisy za výnos o plných pět procentních bodů vyšší, než je výnos srovnatelných dluhopisů německých. Jaká země to je?“ Než uhádnete, vězte, že podobně prudký nárůst výnosů státních dluhopisů většinou předznamenává problémy. Většinou se v minulosti taková země neubránila žádosti o pomoc. A pohled na graf výnosů jejích dluhopisů říká, že by bylo divné, kdyby tato země buď nezbankrotovala, anebo si alespoň s bankrotem nezahrávala jako Kypr. Graf totiž ukazuje něco podobného, čím si prošlo Řecko, Portugalsko i Kypr. Tato země ale není ani jedna z nich. Je to země, která má srovnatelný (respektive jen nepatrně vyšší) poměr veřejného dluhu k svému HDP než Česká republika. Ovšem má banky, ve kterých má vysoký vlastnický podíl stát, které masívně investovaly za hranicemi a trochu se s tím přepočítaly. Takže dnes se odhaduje, že mají zhruba 7 miliard eur ztrátových úvěrů. Už víte? Je to Slovinsko. (Taktně teď pomineme úvahu o tom, co srovnání s výší veřejného dluhu říká o České republice.)

Druhý střípek: Pamatujete si loňské a mediálně dost provařené zátěžové testy bank v eurozóně i u nás? Úkolem těchto testů oficiálně bylo proklepnout banky a vyvrátit obavy, že by mohly neustát krizi. Neoficiálně ještě druhým úkolem bylo v zárodcích udusit případnou paniku veřejnosti. A pamatujete si, jak tehdy testy dopadly? Dovolím si připomenut. Takzvané „závažné nedostatky“ našly jen u osmi evropských bank. Jedna byla řecká (nepřekvapivě), pět jich bylo španělských (nepřekvapivě), dvě byly rakouské (pro zasvěcené nepřekvapivě, pro část veřejnosti překvapivě) a tím to končilo (velmi překvapivě). Kde byly banky kyperské? Kde byly banky italské? A kde byly banky slovinské…? Co asi nám vlastně testy měly říct, ale neřekly?

A můžeme přidat i slušnou hromádku dalších střípků:

Irsko se snažilo jak blázen udělat ekonomický pokrok od doby, co dostalo pomoc. Poněkud frustrující ovšem je, že přesto podle ratingové agentury Moody’s v nejbližší době nemá šanci na zlepšení ratingu, protože je ohroženo – zcela mimo své možnosti ovlivnění – šířením krize z Kypru.

Itálie je už víc než měsíc v patové situaci, neschopna sestavit vládu. Pokud se nakazí od Kypru (či Slovinska…?), nebude nikdo, kdo by ji pilotoval. Zhoršení ratingu je na spadnutí.

Francie nedokázala udržet své veřejné finance pod kontrolu a za loňský rok přednedávnem vykázala deficit rozpočtu k HDP 4,8 % místo 4,5 %. Zhoršení ratingu je na spadnutí.

Portugalsko čelí politické krizi. Konsenzus o protikrizových opatřeních vzal za své. Jenomže krizovým plánem byla podmíněna pomoc od MMF. Ztratí ji Portugalsko? Pokud ano, znamenalo by to bankrot.

Německá Bundesbank přišla se studií, že Němci jsou překvapivě chudší než Italové či Španělé, jejichž ekonomiky se topí v krizi. Jak to? Protože nevlastní v takové míře nemovitosti, nemají žádné „solidní“ zabezpečení. Zatímco v Německu má svůj dům nebo byt 44 % domácností, ve Španělsku je to skoro 83 procent. Holt Němci se cítili příliš silní a svůj majetek projedli.

Netřeba pokračovat, i když střepů se tu válí ještě hodně. Stačí jen těchto pár smést na jednu hromadu a už vznikne dostatečně jasný obraz: Eurozóna drží pohromadě jen na základě důvěry ve svou vlastní sílu. (Víra tvá tě uzdraví.) Semínko nedůvěry sice již bylo zaseto, ale dosud nevyklíčilo v silnou rostlinu. Pokud se ovšem nedůvěra rozbují jako plevel, Slovinsko skončí jako Kypr. Italské banky začnou bankrotovat. Portugalsko přijde o mezinárodní pomoc. Francie přijde o rating a možnost levného financování. Rakouské banky začnou mít problémy. Španělské banky začnou mít problémy. Němci tu spoušť odmítnou platit. Budou se zestátňovat vklady (jako na Kypru), penzijní fondy (jako v Maďarsku) a státní dluhopisy (jako v Řecku). Pokud se vytratí důvěra…

Co s tím? Je to prostší, než se může zdát. Na úrovni jednotlivců a firem raději opatrně s úsporami v euru, které nejspíš z velmi dlouhodobého pohledu musí oslabit. Držet se koruny, dolaru, skandinávských měn, hmatatelných hodnot… A na úrovni států pokojně eurozónu rozdělit. Ostatně všechno vychází podle plánu - tuhle melu jsme s Pikorou předpovídali už v roce 2011 v knize Všechno je jinak. A recept je od té doby stále stejný.

(Kratší verze tohoto textu byla originálně napsána pro Literární noviny.)

Autor: Markéta Šichtařová | pátek 12.4.2013 8:00 | karma článku: 44,68 | přečteno: 8057x
  • Další články autora

Markéta Šichtařová

Fiktivní ekonomická idylka, aneb když staří sponzorují mladé

Někteří komentátoři znovu začínají mluvit o „hladkém“ či „měkkém“ přistání evropské ekonomiky. Rozumějme: Tím mají na mysli, že recese například u německého (ale i našeho) průmyslu vyšumí do ztracena.

16.5.2024 v 17:23 | Karma: 41,45 | Přečteno: 2660x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

(Ne)vystoupení z EU

Výročí 20 let našeho vstupu do EU je dobrou příležitostí k sebereflexi. Dobrou příležitostí k tomu, abychom si položili otázku, zda je pro nás členství v EU výhodné, či nevýhodné.

8.5.2024 v 14:34 | Karma: 43,73 | Přečteno: 3168x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

20 let komunitního soužití

Prvního května to bude právě 20 let, co jsem si vzala PePu. PePa byl syn našich sousedů, takže jsme spolu vyrůstali a znali se od dětství.

30.4.2024 v 7:46 | Karma: 46,30 | Přečteno: 8132x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Vláda se rozhodla akcionáře ČEZu trestat za vlastní neschopnost

Zabavování vydělaných peněz lidem je označováno všelijak: Většinou tak, aby označení zamaskovalo pravý stav věci. Válečná daň. Daň z nadměrných zisků.

27.4.2024 v 16:44 | Karma: 44,04 | Přečteno: 5572x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky

Markéta Šichtařová

Indoktrinace postupuje

Pokud máte alespoň mírný sklon ke konzervativismu, nejspíš jste se už v posledních letech setkali s tím, že vás někdo označil za extrémistu. Anebo vám někdo řekl, že se radikalizujete.

23.4.2024 v 9:39 | Karma: 45,05 | Přečteno: 5222x | Diskuse| Politická aréna - pro politiky
  • Nejčtenější

Atentát na Fica. Slovenského premiéra postřelili

15. května 2024  14:56,  aktualizováno  17:56

Slovenského premiéra Roberta Fica ve středu postřelili. K incidentu došlo v obci Handlová před...

Fico je po operaci při vědomí. Ministr vnitra mluví o občanské válce

15. května 2024  19:25,  aktualizováno  23:12

Slovenský premiér Robert Fico, který byl terčem atentátu, je po operaci při vědomí. S odkazem na...

Fica čekají nejtěžší hodiny, od smrti ho dělily centimetry, řekl Pellegrini

16. května 2024  8:42,  aktualizováno  15:38

Zdravotní stav slovenského premiéra Roberta Fica je stabilizovaný, ale nadále vážný, řekl po...

Pozdrav z lůžka. Expert Antoš posílá po srážce s autem palec nahoru

13. května 2024  18:48,  aktualizováno  14.5 22:25

Hokejový expert České televize Milan Antoš, kterého v neděli na cestě z O2 areny srazilo auto, se...

Drahé a rezavé, řeší Ukrajinci zbraně z Česka. Ani nezaplatili, brání se firma

18. května 2024  12:02

Premium České zbrojařské firmy patří dlouhou dobu mezi klíčové dodavatele pro ukrajinskou armádu i tamní...

VIDEA TÝDNE: Atentát na Roberta Fica nebo pohřeb Postlerové

19. května 2024  18:23

Událostí číslo jedna tohoto týdne byl na Slovensku, ale i v Česku atentát na premiéra Roberta Fica....

Bylo za útokem na Fica víc lidí? Podle Slováků se chystal i masakr jako v Praze

19. května 2024  16:33,  aktualizováno  18:21

Aktualizujeme Slovenské bezpečnostní složky pracují při vyšetřování středečního atentátu na premiéra Roberta Fica...

Policisté skončili cestou za případem na střeše. Havarovali v křižovatce

19. května 2024  18:05

K ohlášenému napadení spěchali v neděli odpoledne policisté v pražských Modřanech. Po cestě na...

Imigrantů z LGBT komunity v Evropě přibývá. Z domovů je vyhání perzekuce

19. května 2024

Zatímco mnoho ze stovek tisíc migrantů, kteří přicházejí do Itálie z Afriky a Blízkého východu,...

  • Počet článků 689
  • Celková karma 42,76
  • Průměrná čtenost 20066x
Markéta Šichtařová,

ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka,

spoluautorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.

V roce 2016 vydala knihu Jak to vidí Šichtařová, aneb Co nám neřekli o imigraci, důchodech a naší budoucnosti.

Seznam rubrik

Oblíbené články