Proč tolik emocí kolem Klause?
Činů Václava Klause, které pobouřily veřejné mínění, je vícero, ale zejména v případě amnestie je beze sporu, že pohár trpělivosti značné části veřejnosti přetekl a i mnozí z dosavadních zapřisáhlých obhájců Václava Klause obrátili. OK, tak pokud tedy nějaký čin prezidenta budí takové emoce a pokud valná část advokátů, se kterými jsem měla tu čest o amnestii poklábosit, zpochybňuje, zda je zcela do posledního puntíku v souladu s Ústavou, není dobré rozetnout tuto otázku jednou provždy a mít v tom jasno? Není dobré otázat se Ústavního soudu, jak tedy vlastně v tomto případě Ústavu vykládat, aby propříště nemohlo opět dojít k nejasnostem? Pokud snad Václav Klaus skutečně jednal v souladu s právem (což nemusí být nutně totéž jako morálně správně), neměl by on sám být vlastně rád, že soud potvrdí, že se ničeho špatného nedopustil (pokud se tedy nedopustil)…?
Konec konců, dokud soud o někom neprohlásí, že je vinen, stále platí presumpce neviny, na dotyčného se musí pohlížet tak, jako by právo neporušil (opět to nemusí nutně znamenat, že je morálně čistý). Žaloba Senátu je vlastně něco jako „dotázání se soudu“, jak jsme na tom. Tak jaká dehonestace, tábore první? A jaké potrestání, tábore druhý?
Jde o tohle: Necháváme se příliš ovládat emocemi. To, zda je nám někdo sympatický či nesympatický, zaměňujeme s tím, zda dodržuje či nedodržuje zákon. Vyznamenat nebo odsoudit někoho jen podle svých sympatií či antipatií není v tomto případě zjevně to pravé ořechové; činy prezidenta stejně jako posledního bezdomovce musíme posuzovat podle toho, zda dodržuje či nedodržuje psané i nepsané zákony. A pokud si nejsme jisti, zeptáme se soudu, zvlášť pokud jde o osobu tak významnou, jako je prezident. Nic víc, nic míň. Ostatně od toho Ústavní soud máme. A prostor pro emoce vznikne teprve v okamžiku, kdy soud rozhodne.
Pokud bychom na to šli opačně, totiž pokud bychom odmítali zpochybňovat oprávněnost činů někoho jen proto, že je nám sympatický, nebo naopak pokud bychom kriminalizovali činy druhého jen proto, že ho bytostně nesnášíme, začalo by se nám právo povážlivě rozpadat. Když to jen maličko zevšeobecníme, vyjdou nám z toho děsuplné důsledky: Tuneláři by si beztrestně tunelovali jen pro svůj milý kukuč. A sociálně slabší lidé by byli zavíráni jen proto, že nemají na mýdlo a nevoní.
P.S. Jsem napnutá jak kšandy, jak soud rozhodne. Konečně se budu moct rozčílit, nebo zaradovat…
Markéta Šichtařová
Varování Německu před obrovskou chybou

Pokles průmyslu nekončí. Průmyslová produkce také v lednu letošního roku meziročně reálně klesla o 0,6 %. Úpadek průmyslu tak pokračuje už druhý rok po sobě a je nakročeno na rok třetí.
Markéta Šichtařová
Studená válka centrálních bank?

Trump oznámil, že Spojené státy zavedou 25procentní clo na dovoz oceli a hliníku. Opatření se týká všech zemí možná s výjimkou Austrálie a podle sdělení Bílého domu začne platit 12. března.
Markéta Šichtařová
Evropa tahá za kratší konec obchodního provazu

Obchodní válka mezi USA a zbytkem světa se rozjíždí. Každý den však přicházejí nové informace, které tento obrázek dokreslují.
Markéta Šichtařová
Tahle technologie je Velkým Bratrem

Řada lidí sice chápe obrovská rizika CBDC pro svobodu a demokracii, ale přesto se mylně domnívá, že CBDC jsou jen jakýmsi teoretickým konceptem, který nakonec nebude zrealizován.
Markéta Šichtařová
Kdo a proč omezuje soukromé vlastnictví a spotřebu

Extrémně účinným nástrojem nastolování levicové ideologie je záměrné omezování svobodného jednání lidí, ať už jde o omezování cestování, omezování svobody soukromého vlastnictví, nebo omezování svobodné spotřeby.
Další články autora |
Před a po. Satelitní snímky ukazují zkázu po útocích USA na jaderná zařízení
Nové satelitní snímky ukazují následky amerického vojenského úderu, který v neděli cílil na íránská...
Tomahawky z ponorky, „drtiče bunkrů“ z B-2, zasypané vchody. Co ničilo jaderný Írán
USA zdevastovaly íránský jaderný program a jaderné ambice Teheránu jsou nyní v troskách, uvedl...
Velký fototest: Kolik stojí máslo, chleba a další zboží v Chorvatsku
Od našeho zpravodaje v Chorvatsku Redakce iDNES.cz projela Chorvatsko od severu až na jeho nejjižnější konec. Prozkoumala a...
Decroix odstraňuje magisterský titul. Vzdělání z Francie je výhoda, zastal se jí Fiala
Ze stránek vlády zmizel ve středu večer titul Mgr. u jména nové ministryně spravedlnosti Evy...
Seznamte se, Chris Kebbon. Aktivista je po boku Grety Thunbergové vídán už rok a půl
Švédský fotograf a kameraman Christofer Kebbon (22) upoutal pozornost médií díky tomu, kolik času...
Místo plechu raději tetra pak. Americké firmy se musí vyrovnat se cly na hliník
Americká cla na dovoz hliníku a oceli způsobila zmatek v americkém potravinářském a zpracovatelském...
Za fotku z Vietnamu se dočkal slávy. Umírajícímu mariňákovi však ukřivdil
Seriál Bitva o Hue se do dějin zapsala jako jedno z nejkrvavějších střetnutí války ve Vietnamu. Byl to...
ANALÝZA: Trump vyhrál v Íránu válku, teď musí vyhrát i mír
Premium Donald Trump ukončil válku na Blízkém východě, tím se stal jejím vítězem, ale nyní ještě musí...
Lidé s vyšším příjmem si užijí delší důchod, ukázala studie
Vyšší příjem i vzdělání nemají vliv jen na výši důchodu, ale i na dobu, jakou lidé v penzi stráví....

Elixír krásy, který si užijete: Testovaly jsme Collagen Beauty by @sabina.karaskovaa
Chcete podpořit zdravý vzhled pleti, vlasů i nehtů a zároveň si pochutnat? Kolagenový doplněk Collagen Beauty v sobě spojuje funkčnost, styl a...
- Počet článků 728
- Celková karma 0
- Průměrná čtenost 19238x
ředitelka společnosti Next Finance s.r.o., ekonomka, autorka několika bestsellerů o aktuální ekonomicko-politické realitě.
V roce 2024 kandidátka do Senátu ČR.