Změny, jak hlasovat v karanténě, jsou trapné. Zaostáváme 15 let za Estonskem

Zatímco Estonsko volí už 15 let elektronicky, naši úředníci vymýšlejí náhradní varianty pro lidi v karanténě kvůli koronaviru - volit z auta, speciální okrsky či výjezdní komise. Proč už dávno nemáme taky elektronické volby? 

VYSPĚLÉ, MODERNÍ A ELEKTRONICKÉ ESTONSKO

Když se řekne Estonsko, člověk neznalý poměrů si vybaví bývalou republiku Sovětského svazu. Vzápětí ho napadne, že to jistě bude zaostalá a chudá země. A dokonce, že nemají ani internet. Nic není vzdálenější realitě.

Zatímco u nás v České republice se musíme osobně dostavit k volbám (a je jedno, o jaké se jedná), případně se volební komise vydá s přenosnou urnou za lidmi, kteří jsou např. nemocní doma, v nemocnici atd., v Estonsku nemusíte vytáhnout paty z domu.

Estonci volí už celých patnáct let elektronicky. A to z pohodlí svého doma přes internet (tomu se říká i-voting), ale mohou volit i osobně, s využívání strojů, které vyžadují přímou fyzickou interakci a dohled kontrolorů. Takže Estonci mají na výběr.

Jak jsem se dočetla, tak v roce 2019 volilo elektronicky celých 44 procent Estonců. To je téměř polovina. To není zrovna málo.

„Kromě běžného hlasování ve volební místnosti je v Estonsku možné hlasovat i prostřednictvím internetu. Elektronické hlasování bylo poprvé použito v komunálních volbách v roce 2005.“Wikipedia.org

VOLBY V KARANTÉNĚ KVŮLI KORONAVIRU

U nás se nyní řeší, jak upravit volby pro lidi v karanténě kvůli koronaviru. Prý bude možné volit z auta (ale co když lidé auto nemají?!) a pak také ve speciálních okrscích nebo u výjezdových komisí.

Jistě si dali úředníci ministerstva vnitra hodně práce, aby tato řešení vymysleli. Ale jde jenom o momentální kosmetickou změnu, která neřeší podstatu věci. To hlavní přeci je, že se ani v roce 2020, kdy je možné vyřešit přes internet téměř cokoliv, nedá volit elektronicky. Ani korespondenčně. To už mi vůbec mozek nebere! Voliči, kteří pobývají třeba zrovna v zahraničí, mají tedy asi problém, nebo ne? No, možná to jde, ale přiznávám, že možnosti hlasování v zahraničí jsem ještě zevrubně nezkoumala.

V každém případě jistě nejsem jediná, kdo by ocenil revoluci v českých volbách. Preferovala bych elektronickou formu. Bylo by to pro mě jednoduché. V den voleb bych si zkrátka a jednoduše zapnula počítač, tak jako to dělávám každý den, a odhlasovala bych.

PROČ UŽ 10 LET NECHODÍM K VOLBÁM?

Od té doby, co jsem se přestěhovala do Ústí nad Labem, se odehrálo mnoho voleb. Vlastně všechny, od presidentských počínaje, těmi do Evropského parlamentu konče. Řekla bych, že se jednalo zhruba o patnáct voleb, ale možná i víc (presidentské a senátní volby mají dvě kola).

Přiznávám poctivě, už celých 10 let nevolím. A to jsem byla horlivá volička a lidi kolem sebe jsem vždycky motivovala a přesvědčovala, aby šli k volbám, protože je to důležité! Je mi líto, momentálně to nejde.

Pojďme se na to podívat detailně. Současná pravidla voleb mi umožňují dvě varianty. Mohu se sebrat a odjet z Ústí nad Labem do Prahy, kde mám trvalé bydliště. Cesta tam a zpět vlakem do Ústí mě vyjde na 324 Kč. Mimochodem autobusy do Prahy z Ústí nad Labem stále neexistují… Pokud si nezabalím krajíc chleba sebou a zdržím se, tak moje náklady budou mnohem vyšší. Nehledě na to, že tím zabiju nejméně půl dne.

Anebo mám druhou možnost – zažádat na dálku o voličský průkaz a volit v Ústí nad Labem. Ovšem ani toto není jednoduché, je s tím spojena celkem velká administrativa. Jak jsem zjišťovala, moje výdaje budou následující: Dvě papírové dopisní obálky (2 x 5 Kč = 10 Kč), dvě známky (2 x 19 Kč = 38 Kč), žádost o vydání voličského průkazu (kopy centrum – 5 Kč za tisk), ověření pravosti mého podpisu na žádosti (nejlevnější je Česká pošta – 30 Kč). Celkové náklady mě vyjdou na 83 Kč.

Toto není až tak vysoká částka, ale když se vezme, že k tomu připočítám vytváření žádosti na počítači, cestu do kopy centra, pak na Českou poštu kvůli ověření podpisu a pak ještě vystání fronty na poště, abych dopis odeslala, tak je to celkem dost papírování a také dost času. A to všechno s dostatečným předstihem. V případě, že se bude jednat o volby dvoukolové (presidentské a senátní), tak to musím vynásobit dvěma (jsem na částce 166 Kč) a absolvovat všechny cesty dvakrát. To už je dost papírování! Nesnáším byrokracii!

Jsem v situaci, kdy šetřím každou korunu a velmi dobře zvažuji, jak s penězi naložím. Je rozdíl, jestli za tři stovky pojedu odvolit, nebo si udělám nákup potravin.

JAKOU FINANČNÍ ČÁSTKU BYSTE BYLI OCHOTNI ZAPLATIT ZA SVŮJ HLAS?

Tak mě napadá otázka: Kolik byste byli ochotni zaplatit za účast ve volbách? Přijde vám 324 Kč za jeden hlas málo nebo moc? Přijde vám 166 Kč (+ čas vydaný na cesty nepočítám) za hlasování v senátních volbách přiměřené?

Opravdu není možné, abychom v 21. století přešli na elektronické hlasování?!

Jestliže bylo možné, aby organizátoři hackathonu (výkonné, chytré a šikovné IT musím zmínit především) vytvořili během víkendu informační systém k dálničním známkám, nebylo by možné, aby se nějací nadšenci opět ujali vytvoření systému na elektronické hlasování?

Jsem si jistá, že polovina českého národa by to velice ocenila a hlasovala z domova. Ajťáci, řeknu to na rovinu - ruce bychom vám líbali! Jak se zdá, pokud si to nevytvoříme sami, těžko můžeme od státu očekávat, že se o elektronické hlasování postará on. Anebo ano, ale možná to bude až za desítky let a jistě to bude stát stovky miliony korun. A někdo si zase namastí kapsu, jak už to tak u nás s předraženými zakázkami bývá. Hádejte, odkud ty peníze budou? Z našich kapes, z našich daní přece…

Krásné letní dny Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a odkazy:

Článek. Jiří Bulan: Volit po internetu? Estonci to umějí dávno. Plus.rozhlas.cz. 5. března 2019. https://plus.rozhlas.cz/jiri-bulan-volit-po-internetu-estonci-umeji-davno-7778538

Článek Elektronické hlasování je dostupný na wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Elektronick%C3%A9_hlasov%C3%A1n%C3%AD

Citace je z článku Estonsko a je dostupná na wikipedia.org zde: https://cs.wikipedia.org/wiki/Estonsko

Článek Volby v karanténě: z auta, ve speciálních okrscích i u výjezdových komisí. Autor: aug, ČTK. 5. srpna 2020. Článek je dostupný na idnes.cz zde: Zdroj: https://www.idnes.cz/zpravy/domaci/krajske-a-senatni-volby-koronavirus-karantena-parlamentni-strany.A200804_150627_domaci_vlc

Fotografie je od fotografa Gerda Altmanna a je dostupná zdarma na pixabay.com zde: https://pixabay.com/photos/choice-select-decide-decision-vote-2692575/

Autor: Hana Rebeka Šiander | čtvrtek 6.8.2020 19:58 | karma článku: 36,72 | přečteno: 3892x