Snižme soudcům platy, berou velký prachy!

V naší zemi máme něco málo přes tři tisíce soudců. Z médií se v poslední době dozvídáme, že je nutné soudcům snížit platy. Berou totiž příliš mnoho! Zatímco se ostatním zaměstnancům ve státním sektoru zvýšily platy o 4,0 až 6,0 procenta, soudcům se plat zmrazil a soudci ušetřili státní kase dvě miliardy korun. Ví ale někdo z nás, jaké změny nastaly v posledních pěti letech ve výplatách soudců? Proč o tom mlčí přední politici i novináři?

Mnozí z nás by si mohli myslet, že plat si soudci stanovili sami. Plat pobírají příliš vysoký a tak jim ho snižme! Pravda je taková, že plat soudcům stanoví zákon čili byl navržen vládou a poté schválen Parlamentem České Republiky.

Pokud se podíváme do nedávné minulosti, pak v roce 2004 byla schválena novela zákona č. 236/1995 Sb., která nově stanovila, jaký plat bude konkrétní soudce pobírat.

Ale tento způsob nebyl zatím nikdy použit.  V prvním roce účinnosti byl pozastaven a v průběhu let 2007 až 2010 byl plat soudců „zmražen“, tedy nebyl zvyšován.

Zde je nutné připomenout, že ostatní platy ve veřejné sféře byly o 4,0 procenta až 6,0 procenta navyšovány a lidé se tak mohli těšit z více peněz, které jim přišly na účet do banky. Ale platy soudců jsou několik let na stejné úrovni.

JAK SE ZMĚNILY PLATY SOUDCŮM VE FINANČNÍ KRIZI

S příchodem finanční krize a nutnými úsporami ve státním rozpočtu jsme slyšeli, že bude nutné snížit platy. A také to zasáhne i soudce.

Protože však platy soudců za poslední roky nerostly, musíme si přiznat, že soudci šetří státní kase peníze již několik let. Z důvěryhodného zdroje vím, že za poslední čtyři roky, tj. od roku 2007 do roku 2010, soudci ušetřili státu skoro dvě miliardy korun. Je tedy zřejmé, že soudci již několik let dostávají méně, než kolik by podle zákona dostávat měli.

Pokud se tedy v některých diskusích na internetu dočteme, že když se platy soudců nesmějí snižovat, neměly by se ani zvyšovat, pak si přiznejme, že už se to děje již několik let!

PROČ POLITICI ANI NOVINÁŘI NEMLUVÍ OTEVŘENĚ O SNIŽOVÁNÍ PLATŮ?

Mě osobně zaráží, že v mnoha článcích seriózních médií jsem se nikde nedočetla, že by novináři zaznamenali, že v rozporu s původní zákonnou úpravou se soudcům už několik let platy nezvyšují. Čím to je? Že by se novináři neorientovali v této problematice a viděli jen současné navrhované změny?

SNÍŽENÍ PLATU ZA PREMIÉRA FISCHERA

Vláda v čele s premiérem Janem Fischerem přišla s tím, že nejenže soudci nedostali to, co jim zákon sliboval, ale ještě jim byl plat snížen o 4,0 procenta. Tuto změnu mohli soudci pozorovat na své výplatní pásce již v lednu 2010.

K tomuto snížení platu vydal Ústavní soud v září 2010 rozhodnutí, kterým se 4 procentní snížení platu ruší jako protiústavní. Položme si otázku: Budou soudcům zpětně doplaceny ona 4,0 procenta za posledních devět měsíců? Zatím se o tom mlčí.

NAVRHOVANÉ SNÍŽENÍ PLATU ZA PREMIÉRA NEČASE

Další navrhované snížení platů, které přinesla vláda premiéra Petra Nečase před pár dny, je záměr snížit plat soudcům o 5,0 procenta.

SMÍ SI SOUDCI PŘIVYDĚLAT?

Ano, to je dobrá otázka! Na rozdíl od jiných osob ve veřejné sféře si soudci smí přivydělat, ale jen velmi omezeně.

Soudci nesmí podnikat, mít vedlejší pracovní poměr nebo poskytovat právní služby, nesmějí působit ve statutárních orgánech obchodních společností, ani v nich mít majetkovou účast.

Jediným dovoleným příjmem, který soudce tedy může mít, je příjem ze správy vlastního majetku nebo z činnosti vědecké, umělecké nebo pedagogické.

Zatímco ostatní zaměstnanci státní správy se mohou proti záměrům vlády vzbouřit, jít do ulic a začít stávkovat, soudci se nesmějí ani odborově organizovat, stávkovat, ani kolektivně vyjednávat.

PÁR SLOV NA ZÁVĚR

Chtěla bych se zastat soudců. Nepřesné výroky, které zaznívají z úst předních politiků a pak se také objevují v nějaké formě v médiích, přinášejí informace o snižování platů, které jistě všichni chápeme jako ruzumné řešení.

Nicméně informace týkající se platů soudců jsou kusé. Jak vidno, politici i novináři si nevšimli, že soudci už dávno nepobírají to, co by již několik let měli. A také se jim snížil plat, zatímco ostatním zaměstnancům ve státní správě platy rostly.

Pokud se tedy hovoří o dalším snižování do budoucna, oněch 5,0 procenta ze soudcovského platu, je třeba vědět, že pro soudce to nebude žádná novinka. Jsou na to totiž zvyklí.

Odkazy, citace a fotografie:

Zákon č. 236/1995 Sb. o platu a dalších náležitostech spojených s výkonem funkce představitelů státní moci a některých státních orgánů a soudců a poslanců Evropského parlamentu

www.flikr.com

Autor: Hana Rebeka Šiander | středa 15.9.2010 10:04 | karma článku: 16,15 | přečteno: 1797x