Recenze knihy „Zítra přijde Olah“ od Martina Sichingera

Kniha spisovatele Martina Sichingera „Zítra přijde Olah“ je dokonalou, trefnou, vtipnou a jasnou sondou do života 80. let XX. století ve Vimperku na Šumavě. Ne však pohledem dospělých, ale očima žáka 7. C Michala Zídka.

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

V posledních letech jsem se vrátila k rodinné tradici. Dávno, ještě v dobách socialismu, kdy jsem byla dítkem základní školy povinné, jsme doma poslouchali Československý rozhlas Prahu a Vltavu.

Od té doby uplynulo zhruba čtyřicet let a mnohé se změnilo. V roce 1989 přišla Sametová revoluce, nastala změna socialistického režimu na demokracii, státní rozhlas se po roce 1993 časem přejmenoval na Český rozhlas Dvojka a Vltava.

Co ale zůstalo stejné, jsou skvělé pořady jako například Četba na pokračování, kterou je možné poslouchat každý pracovní den od 22 hodin na ČRo Dvojce.

Četbu si pečlivě vybírám, protože den není nafukovací a také ne všechno se mi líbí. Když jsem zjistila, že ČRo Dvojka připravila na pokračování knihu „Zítra přijde Olah“, musím se přiznat, dvakrát nadšená jsem nebyla. Snad proto, že mě neoslovil název knihy, anebo proto, že jsem neměla chuť se ve vzpomínkách vracet do období totality.

Ale jednou večer jsem si ČRo Dvojku náhodně pustila a právě tam tato kniha běžela. Shrnout jedním slovem tento vynikající literární počin nelze! Již po prvním díle jsem byla tak nadšená, že jsem si zpětně doposlechla všechny předchozí díly, které mi utekly, a každý večer jsem se těšila na nový díl!

Tragikomický román spisovatele Martina Sichingera je perfektní, vtipný, trefný a určitě stojí za to si knihu poslechnout, nebo rovnou zakoupit a přečíst.

Zítra přijde Olah

O ČEM JE KNIHA „ZÍTRA PŘIJDE OLAH“?

Bylo nás pět za časů normalizace – tak by se dal charakterizovat tragikomický román ze šumavského pohraničí, líčený očima Michala Zídka, žáka 7. C vimperské Základní školy československo-sovětského přátelství. On a jeho spolužáci národnostně pestrého původu – tak charakteristického pro místa poblíž naší západní hranice – prožívají svá chlapecká dobrodružství, hrají si na indiány, užívají si školních radostí a starostí. Zdobí budovatelské nástěnky, běhají při branném cvičení v plynových maskách… A tváří v tvář zákeřným praktikám soudruhů učitelů, lampasáků, šikanujících osmáků, drsných dívek i nečekané tragické smrti jednoho z kamarádů vstupují ze světa dětských her do prostoru dospělosti, v němž musí vůči tlaku komunistické ideologie projevit skutečnou odvahu a hrdinství. Jednoho dne do jejich třídy přibude nový mlčenlivý romský spolužák Martin Olah a svérázným způsobem si získá úctu ostatních. Vypravěčsky originální text Martina Sichingera věrohodně líčí, jaké bylo dospívání v 80. letech na malém městě.

VŠECH 10 DÍLŮ ČETBY NA POKRAČOVÁNÍ SI MŮŽETE POSLECHNOUT ZDE:

https://dvojka.rozhlas.cz/martin-sichinger-zitra-prijde-olah-bylo-nas-pet-za-casu-normalizace-9149320

ČETBU KNIHY JE MOŽNÉ SI ZPESTŘIT RUSKOU PÍSNÍ „????? ?????? ????? ??????“ (AŤ JE VŽDYCKY SLUNCE)

Tuto píseň učí soudružka učitelka ruštiny své žáky třídy 7. C. Mnozí z nás si ji z hodin ruštiny pamatují. Však jsme se ji učili a zpívali taky!

KDO SE PODÍLEL NA REALIZACI KNIHY V RÁMCI ČETBY NA POKRAČOVÁNÍ?

Účinkuje: David Viktora

Připravila: Kristýna Franková

Napsal: Martin Sichinger

Dramaturgie: Marina Feltlová

Režie: Tomáš Jirman

Premiéra: 10. 1. 2024

PÁR SLOV ZÁVĚREM

Knihu naprosto dokonale načetl herec David Viktora, který perfektně ztvárnil různé postavy, od dětí po důchodce. Ať se jednalo o kohokoliv, perfektně se vžil do každé osoby a přizpůsobil se dokonale pohlaví, věku a situaci, ve které se právě postava v knize nacházela.  Díky jeho nádhernému ztvárnění postav ožívá kniha posluchačům před očima.

Autor knihy skvěle vystihl absurdní situace 80. let XX. století jako například pravidelné a povinné malování výkresů k danému politickému výročí (např. VŘSR – Velká říjnová socialistická revoluce v listopadu), nebo dalším výročím (např. výkresy pro matky k MDŽ – Mezinárodnímu dni žen v březnu), povinná branná cvičení s gumovými plynovými maskami v teplácích a chlebníkem přes rameno atd.

To všechno díky knize Martina Sichingera mi znovu ožilo ve vzpomínkách a já jsem si mnohokrát během četby na pokračování řekla: „Ano, to znám! To jsem dělávala taky!“

Ačkoliv sledujeme 80. léta ve Vimperku pohledem žáka ze 7. C Michala Zídka a jeho prostřednictvím se seznamujeme s jeho kamarády, spolužáky a poměry ve škole, rodině a na maloměstě, postřehy jsou tak trefné a absurdní, tolik odsuzují socialistický režim a jeho nesmyslný chod, že člověk žijící v současné době vrtí pouze hlavou a je rád, že žije ve svobodné zemi a právě nyní. A nemusíme odpovídat celou větou při výslechu estébákům v Místnosti bojových tradic (jako v knize) či na stanici Veřejné bezpečnosti : „Ano, soudruhu náčelníku“.  

Moji milí čtenáři a čtenářky, pokud jste zažili aspoň trošku z dob socialismu, četba na pokračování „Zítra přijde Olah“ vás bude bavit, rozesmávat a přivede vás k vděčnosti, že i když nežijeme v ideálním světě, hlavně že nežijeme v socialistickém státním zřízení.

Jediné, čeho jsem litovala, bylo, že deset dílů uteklo jako voda a já už nemám, co poslouchat. Stýská se mi po dalších příbězích Michala Zídka a jeho spolužáků, které jsem si oblíbila.

Krásné zimní dny a pěkný zážitek z četby na pokračování vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Zdroje a fotografie:

Fotografie četby na pokračování je k dispozici na ČRo Dvojce zde:

https://dvojka.rozhlas.cz/martin-sichinger-zitra-prijde-olah-bylo-nas-pet-za-casu-normalizace-9149320

Anotace knihy je k dispozici na Databázi knih zde: https://www.databazeknih.cz/knihy/zitra-prijde-olah-518866

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Hana Rebeka Šiander | sobota 20.1.2024 19:16 | karma článku: 10,15 | přečteno: 374x