Recenze knihy „Kybernemoc!“ od Manfreda Spitzera

TV, mobily, smartphony, svět internetu, sociální sítě, iPady, e-čtečky knih, počítačové hry... Realita našich životů. Kdo vlastní a ovládá nejmodernější IT zařízení, má snazší život a je in. Ale co když nám IT technologie škodí?

PROČ PRÁVĚ TATO KNIHA?

O lékaři, psychologovi a filosofovi Manfredu Spitzerovi, který se věnuje psychiatrii, jsem slyšela mnohé, chválu i kritiku. Jeho knihy jsou často kritikou strhané.

Nicméně od prvních vydaných knih uplynulo již několik let (např. jeho kniha „Učení: Výzkum mozku a škola života“, vyšla v roce 2002) a vypadá to, že to, co bylo považováno za „přehnané vize bláznivého psychiatra“, se již několik let naplňuje a ukazuje se pravdivé.

Já jsem si pro začátek vybrala knihu „Kybernemoc!“ s podtitulem „Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví.“ Rozhodla jsem se, že si udělám názor na knihu i autora sama.

Po několika řádcích mě kniha naprosto zaujala a pohltila! Je totiž na jedné straně o digitalizovaném světě mobilů, smartphonů, TV, světu internetu, sociálních sítích a počítačových hrách, a na druhé straně zároveň ukazuje na statistikách a šetřeních, jak obrovský negativní vliv mají IT na naše životy. Kniha je jedním slovem, dle mého skromného názoru, fascinující! Takový titul na knižním trhu dlouho chyběl! Kniha je v dnešní době víc než aktuální!

„Celou věc ještě zhoršuje fakt, že smartphony fungují i jako herní konzole, které tak postupně nahrazují. Kdo hraje násilné hry, zbavuje ostatní i sám sebe lidskosti, jak ukázaly dvě studie s celkem 144 zúčastněnými studenty: „Páchat násilí na druhých je odlidšťující a zřejmě i domněle nevinné, nemotivované násilí v nás stačí vzbudit pocit, že jsme ztratili části své vlastní lidskosti,“ komentují výsledky studií jejich autoři.“„Kybernemoc!“ od Manfreda Spitzera

O ČEM JE KNIHA?

Když digitálním médiím přenecháme kontrolu nad všemi oblastmi života, když dlouhé hodiny hrajeme online hry a ztrácíme se na sociálních sítích, stávají se z nás kybernemocní lidé. K následkům tohoto stavu patří stres, nadváha, deprese i poruchy spánku a soustředění. U dětí se špatně vyvíjí motorika, jazyk i schopnost empatie. Autor na základě nejnovějších vědeckých výzkumů ukazuje, do jaké míry tento trend ohrožuje naše zdraví. Informuje čtenáře o rychle se šířících civilizačních chorobách, varuje před zdravotními riziky digitální techniky a vysvětluje, jak se před nimi můžeme chránit.

„S ohledem na potenciál závislosti na smartphonu se někdy rozlišuje problémové používání (problematic use) a závislost (dependence). Nejde však o kategoriální (kvalitativní), nýbrž o graduální (kvantitativní) rozdíl. O problémovém užívání se hovoří, když je prožívání a (sociální) chování nápadné, ale ještě ne chorobné. O závislosti mluvíme v případech, kdy jde o signifikantně chorobné chování, kterým navíc postižený a/nebo jeho okolí trpí. Závislost na smartphonu je srovnatelná s jinými patologickými nelátkovými závislostmi (např. s gamblerstvím, závislostí na počítačových hrách, závislostí na internetu): určité chování má silně odměňující vlastnosti, proto se objevuje stále častěji, což ve střednědobé perspektivě vede k omezení kvality život a ke ztrátě kontroly.“„Kybernemoc!“ od Manfreda Spitzera

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha je vynikající sondou do zákulisí digitálních technologií a na mnoha vědeckých studiích je dokázáno, jak digitální vymoženosti - mobily, smartphony (šetření na velkém počtu uživatelů proběhla v Japonsku, Číně, USA i Německu), TV, internet, sociální sítě a počítačové hry – nám ničí život. Jedná se o problémy ve vztazích (ztráta empatie a soucitu k lidem, povrchní vztahy), v sexu (závislost na pornografii, sexting), nadváhou, vysokým krevním tlakem, problémy s klouby, se spánkem, ale také s obrovským rozšířením ADHD právě u dětí, které využívají digitální technologie.

Setkáváme se s pojmy, které mnozí odborníci z IT znají, např.: digitální nespavost, digitální demence, diskontování budoucnosti, kyberchondrie, kyberšikana, kyberzločin, kybernetický útok, kybernetický džihád, kyberlobby, kyberstres, kyberpatologie, kyberprostor a jiné. Autor všechny termíny podrobně vysvětluje, rozebírá a názorně ukazuje, jaký dopad má problematika na náš život.

Kniha Manfreda Spitzera je jednou z nejlepších odborných publikací, kterou jsem tento rok četla.

Jediné, co může čtenáře zarazit, že snad počet stránek – 391 stran. Ale pokud by se právě teď nějaký čtenář mé recenze vyděsil, tak jej mohu uklidnit, že poslední kapitoly jsou: poděkování, poznámky, literatura a seznam vyobrazení (grafy, tabulky a statistiky). Když vypustíme předmluvu a úvod, pak kniha obsahuje jen 13. kapitol.

AUTORŮV STYL, JAZYK A GRAMATIKA

Ačkoliv se jedná o knihu odbornou, je napsána srozumitelným stylem a jsem si jistá, že bude rozumět každý čtenář, kterého tato problematika zajímá.

Kniha je odborná, ale je také zároveň obohacena o osobní zkušenosti z praxe psychiatra Dr. Spitzera. Zmiňuje nejen příklady pacientů, se kterými je v kontaktu, ale také zajímavé rozhlasové pořady, vládní programy či strategie pro danou oblast IT v Německu či jiných zemích světa.

Závěry knihy jsou podloženy obrovským množstvím šetření. U všech zkoumání se můžete dočíst, jaký vzorek lidí byl testován, za jakých podmínek, v jaké zemi a s jakými výsledky.

Chyby jsem v knize neobjevila, takže gramatika byla provedena ve velmi dobré úrovni.

„Reprezentativní průzkum organizace Bundesverband Informationswirtschaft, Telekomukation und neue Medien e. V. (BITCOM – Spolková asociace informačního hospodářství, telekomunikací a nových médií) s 1.482 účastníky ukázal, že 517 z nich, tedy skoro 35 procent, byli „gamesáci“. Lidé odpovídající za studii přepočítali svoje data na celkový počet obyvatel a došli k závěru, že počítačové hry hraje v Německu přes 25 milionů lidí nad čtrnáct let. U čtrnácti- až devětatřicetiletých to je 80 procent a u třiceti- až devětatřicetiletých ještě pořád 44 procent. Na rozdíl od hazardních her se u těch počítačových většinou nevyhrávají žádné peníze. Proč u nich tedy tolik lidí tráví čas? Jednoduchá odpověď na tuto otázku zní, že počítačové hry jsou naprogramované tak, aby vytvářely závislost. Ne každý se na nich stane závislým ihned, stejně jako každý automaticky neztloustne z tvarohových dortů a klobás.“„Kybernemoc!“ od Manfreda Spitzera

Manfred Spitzer (*1958) vystudoval medicínu, psychologii a filozofii. Nakonec se zaměřil na psychiatrie. Dvakrát působil jako hostující profesor na Harvardské univerzitě. Vede univerzitní psychiatrickou kliniku v Ulmu a Centrum pro výzkum učení a neurologie. Je autorem řady knih, např.: „Lernen: Gehirnforschung und die Schule des Lebens“ (Učení: Výzkum mozku a škola života, 2002) a „Vorsicht Bildschirm! Elektronische Medien, Gehirnentwicklung, Gesundheit und Gesellschaft“ (Pozor, obrazovka! Elektronická média, vývoj mozku, zdraví a společnost, 2005). Na stanici BR-alpha každý týden moderuje vlastní pořad Geist & Gehirn. Je jedním z nejvýznamnějších německých badatelů v oblasti neurovědy, který dokáže zprostředkovat vědecké výsledky přístupnou a názornou formou. Mimořádný ohlas v Německu a anglosaském světě vzbudila jeho kniha „Digitální demence“ z roku 2012 (prodalo se jí více jak 260 000 výtisků, několik měsíců se držela na první příčce bestsellerů týdeníku Der Spiegel). Knihy jsou přeloženy do několika jazyků.

„Intenzivní používání digitálních médií negativně ovlivňuje obě formy pozornosti – zvyšuje denní únavu a zhoršuje i naši selektivní pozornost.“„Kybernemoc!“ od Manfreda Spitzera

V několika ohledech mi dílo připomnělo knihu „Mediální zlo“ od českého autora, klinického psychologa, psychoterapeuta a soudního znalce Adama Suchého. Moje recenzi si můžete přečíst zde: https://siander.blog.idnes.cz/blog.aspx?c=400212

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Autor jako lékař poukazuje na obrovské negativní dopady digitálních technologií na děti. Proto bych knihu doporučila především rodičům, učitelům a vychovatelům, kterým není lhostejné, jak děti vyrůstají. Kniha bude ale velice zajímavá pro odborníky IT. Ale domnívám se, že tuto knihu by si měli přečíst všichni, kdo vlastní jakoukoliv technologii – od TV, internetu, přes mobil, smartphone, iPAD, počítač, sociální sítě až k počítačovým hrám. Obávám se, že budete ohromeni, zděšeni a šokováni a myslím, že je lepší změnit své chování, pokud je na to ještě čas. Vynikající kniha, která na knižním trhu dlouho chyběla! Kniha, která by měla být v knihovně každé rodiny.

Knihu „Kybernemoc! Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví“ od Manfreda Spitzera mi k recenzi laskavě poskytly Palmknihy.cz.

Příjemné zimní dny a užitečné čtení Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie, linky a citace:

Fotografie knihy, anotace a životopis Manfreda Spitzera je dostupný na webu Palmknihy.cz

SPITZER, Manfred. Kybernemoc! Jak nám digitalizovaný život ničí zdraví. Host. 2017. Brno. 391 stran. ISBN 978-8-7491-858-2 (formát mobi)

Nominujte autora do ankety Bloger roku

Autor: Hana Rebeka Šiander | pondělí 16.12.2019 18:15 | karma článku: 13,85 | přečteno: 178x