Recenze knihy „Kazisvěti našeho života“ od Johna Townsenda

V životě potkáváme nejrůznější lidi. Někteří z nich se můžou vyznačovat tím, že se v jejich přítomnosti nikdy necítíme dobře. Slovně i činy týrají, vydírají, dělají naschvály, manipulují a útočí. To jsou kazisvěti našeho života.

PROČ JSEM SI VYBRALA TUTO KNIHU?

Knihu od křesťanského psychologa Dr. Johna Townsenda „Kazisvěti našeho života“, s podtitulem „jak se vyrovnat s jednáním lidí, kteří nám ničí život“, jsem si vybrala proto, že mám tohoto autora velmi ráda.

Od něj a (a jeho kolegy a přítele, psychologa Dr. Henry Clouda) jsem četla už několik knih, např. „Prosím Tě, mami…“, „Hranice“, „Rozhovory o hranicích“, nebo knihu „Hranice v manželství“. Všechny knihy byly pro mě přínosné a jedním slovem vynikající. Vyznačují se srozumitelností, rozborem problémů, ale také návodem, jak si s problémy ve vztazích poradit.

Tentokrát jsem sáhla po knize, kterou napsal je jeden z tandemu, Dr. John Townsend. Byla stejně skvělá, jako všechny předchozí. Autor vychází ze své dlouhodobé klinické praxe psychologa a uvádí nesčetné množství příkladů ze své praxe.

Odborná kniha, kterou bych zařadila do oblasti psychologie a motivační literatury, se zaobírá tématem obzvláště v dnešní době aktuálním – co dělat s lidmi, kteří nám ničí život, které nemůžeme nazvat jinak než kazisvěty.

„Člověk, který je nám velmi blízký, negativním způsobem ovlivňuje kvalitu našeho života. Není to nepřítel ani někdo cizí, nýbrž člověk, s nímž bychom rádi prožívali oboustranně příjemný a plodný vztah.“

O ČEM JE KNIHA „KAZISVĚTI NAŠEHO ŽIVOTA“?

Kazisvěti vnášejí do vztahu řadu negativních podnětů, úvah a emocí. Na jedné straně stojí jejich tendence tlačit nás tam, kde nás chtějí mít, na druhé straně stojí naše zranitelné já. Tato kniha by vám měla pomoci, abyste na chování kazisvětů reagovali méně intenzivně, abyste naopak nad sebou převzali větší kontrolu. Naučíte se lépe zvládat slovní útoky kazisvětů, lépe se vypořádávat s jejich nezodpovědností, odtažitostí a podobnými vlastnostmi. Tímto prvním krokem si otevřete bránu do světa větších změn.

„Kazisvět není ochotný vnímat prožitky druhých a pohlížet na ně z jejich perspektivy. Rovněž se stává, že jej emoce a prožitky druhých lidí nechávají chladným, nepůsobí na něj. Výslednou reakcí bývá pocit odcizení a osamocení.“

CO SE V KNIZE DOČTETE?

  • Kdo je můj kazisvět?
  • Čím mi kazisvěti kazí svět?
  • Jaké jsou příčiny kazisvětova negativního jednání?
  • Jak řešit komplikované situace?
  • Kde nalézt zdroje, jejichž pomocí komplikované situace zdárně vyřešíme?
  •  Nejsem náhodou já sám kazisvětem pro někoho druhého?
„V kontaktu nebo při soužití s kazisvětem se vám patrně stává, že prožíváte pocity, které se vám krajně nelíbí. Totéž platí pro myšlenky, chování a slovní komunikaci. Někdy se možná až děsíte toho, co se vám honí hlavou, nebo co děláte. V podstatě lze říci, že kazisvět ve vás probouzí vaše horší já. Jste vzteklejší, nebo vás pohltí smutek, případně se stáhnete ze vztahu. Někdy se ozývají i myšlenky na pomstu. Výše uvedené příznaky volají, že vztah rozhodně není v pořádku. Jak by ostatně mohl být, když vám v něm není dobře. Bůh nás stvořil tak, aby v nás zdravý vztah probouzel jen ty nejlepší vlastnosti, abychom druhého milovali, pečovali o něj, sdíleli s ním život. Jakmile se stane, že se v přítomnosti kazisvěta sami sobě znelíbíme, je nutné zahájit proces změn.“

SILNÉ A SLABÉ STRÁNKY KNIHY

Kniha se mi velmi líbila. Nejvíce mě oslovila definice kazisvěta a podrobný popis takového člověka – jak hovoří, jedná, intrikuje, manipuluje či se zdráhá komunikovat a brání se jakékoliv změně svého zlého chování.

Během čtení se mi doslova otevřely oči a začala jsem hned v několika lidech ve svém životě poznávat kazisvěty. V jednom případě jsem zjistila, že já sama jsem kazisvětem pro jiného člověka. Takže velká výzva po obou stránkách, abych s tím začala prakticky něco dělat.

Velký přínos knihy vidím v podrobném rozboru strategií, jak hovořit, jednat a celkově postupovat s kazisvětem, aby se změnil. Velmi mě oslovilo, že Townsend dává velký důraz na to, abychom se sami nesnažili kazisvěta našeho života přesvědčit či manipulovat, aby se změnil. Nemá to smysl. Většina kazisvětů bude toto úsilí buď rovnou bojkovat, nebo to udělají jen naoko. Změna bude jen krátkodobá. Důležitý důraz klade autor na to, že musíme kazisvěta motivovat, aby se chtěl změnit a převzal za své špatné chování zodpovědnost.

Hodně mě překvapilo, kolik kazisvětů jedná nezodpovědně. Towsend píše zcela otevřeně, že ustrnuli ve vývoji a chovají se jako děti. Odmítají převzít kontrolu nad svými problémy (je jedno, zda se jedná o nezodpovědné utrácení společných peněz rodiny, alkoholismus, drogy či nečekané nájezdy vaší tchýně, které zasahují do poklidného života rodiny), nenaučili se řešit problémy a odmítají převzít nad nimi kontrolu.

Hodně zajímavá je také část knihy, kde se autor zabývá tím, jak my, kteří snášíme kazisvětovo chování a jeho špatné důsledky, které mají dopad na náš život, za to neseme vlastní díl viny. Zkrátka jsme to kazisvětovi umožnili. Důvody mohou být různé. Třeba i to, že si přejeme nerušený klid pro rodinu.

Jedinou věc, kterou jsem v knize postrádala, byly statistiky. Myslím, že to by knihu udělalo ještě zajímavější. Celkově je kniha skvělá po všech stránkách a může posloužit mnoha lidem jako manuál, jak řešit problémy s kazisvěty.

„Pokud však kazisvětovi svou pasivitou dovolíme, aby nám ubližoval, vpouštíme zlo do našeho i jeho života.“

AUTORŮV STYL, JAZYK, GRAMATIKA, KOREKTURY

  • Autor nás provází knihou jako laskavý vypravěč.
  • Je napsána spisovným jazykem, v ich-formě.
  • Ačkoliv se jedná o knihu odbornou, je napsána svěžím, poutavým stylem, který čtenáře zaujme stejně, jako kdyby četl vynikající beletrii.
  • Kniha je perfektně a přehledně zpracovaná, ale korekturám mohla být věnována větší péče. Občas chybí písmenko, nebo je ve slovech nesprávné.
„Pro lidi, kteří se nechtějí citově vázat, vždy platí, že s nimi něco není zcela v pořádku.“

Dr. John Townsend (*1. června 1952) se narodil v Smithfieldu v Severní Karolíně ve Spojených státech. Vystudoval North Carolina State University, Biola University a Dallas Theological Seminary. Je klinickým psychologem a také přednáší. Se svým přítelem Dr. Henry Cloudem založil institut Cloud-Townsend Resources. Vystupuje jako moderátor v rozhlasovém pořadu, který se zaměřuje na problémy ve vztazích. Je autorem či spoluautorem mnoha knih, které se zabývají hranicemi ve vztazích. Se svou manželkou Barbie má dva dospělé syny, Rickyho a Bennyho. Jeho vášní a zálibou je hraní v kapele „The Bandits", kterou tvoří se svými syny. Se svou ženou žije v jižní Kalifornii.

„Myslím, že nejvážnějším důsledkem vztahu s kazisvětem je ztráta naděje na jakoukoli změnu. Objevují se myšlenky na rezignaci, o slovo se hlásí zoufalství a beznaděj. Člověk dospívá k závěru, že se buď přizpůsobí, ať to bude stát cokoliv, nebo že bude muset ze vztahu odejít. Napadá vás otázka, proč je tento důsledek nejvážnější? Protože všichni potřebujeme naději. Právě naděje nám dodává sílu a energii, abychom odvážně usilovali o lepší život a budoucnost jako takovou. Jakmile nemáme naději, nemáme vlastně nic.“

KOMU BYCH KNIHU DOPORUČILA?

Knihu by si měli přečíst všichni čtenáři, jimž nejsou vztahy s blízkými lidmi v rodině, přáteli či kolegy v zaměstnání lhostejné. Je to kniha, která člověku otevírá oči, motivuje, inspiruje, povzbuzuje a hlavně vede k vyřešení problémů ve vztazích s kazisvěty. A ještě víc! Dodává naději, že existuje cesta, jak se z kazisvěta může stát zdravý člověk, s kterým vám bude dobře. Je to kniha, která by měla být součástí každé domácí knihovničky.

Příjemné podzimní dny bez kazisvětů Vám přeje Vaše blogerka Hana Rebeka Šiander

Fotografie a zdroje:

Anotace knihy je obsažena na přebalu knihy.

Životopis Dr. Johna Townsenda je částečně převzat z knihy a částečně z wikipedia.org zde:

https://en.wikipedia.org/wiki/John_Townsend_(author)

TOWNSEND, John. Kazisvěti našeho života. Návrat domů. Praha. 2005. První vydání. 183 stran. ISBN 80-7255-124-8

Autor: Hana Rebeka Šiander | neděle 4.10.2020 22:18 | karma článku: 11,27 | přečteno: 309x